За и против курбаните!

Всяко мнение има място на ринга и никой противник не е за подценяване - не се караме, а дискутираме!

За и против курбаните!

Мнениеот rabotnata pchela » 05 Апр 2018, 16:19

Знаете - роди се дете - курбан, стъпете на криво - курбан.. хората постоянно пренасят в жертва едни животи, за да почетат ствоя.
Обяснете ми каква е логиката на курбаните, какъв е смисъла в тях, защо трябва даима жертвоприношение и какво е отношението на църквата към това?
Аз лично не го намирам за правилно, неможе да отнемеш един живот, съзнателно (разбирам, за да се нахраниш, и аз съм месоядна) за да подобриш своя.
Това не ел и твърде неприятна енергия, която тялото ти попива? Даже не съм и суеверна, не знам как бих могла да го нарека.
Убиваш едно животно, за да получиш какво? Повече здраве, дълголетие?
Къде е логиката и каква е символиката на курбана?
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: За и против курбаните!

Мнениеот orck » 05 Апр 2018, 16:23

за мен тва е добър вариант да хапна нещо дето жената няма да ми го сготви - нищо повече.
Като традиция курбана си е жервопринушение - нали се сещаш как господ поискал от евреина да заколи сина си, а после (почти в последния миг) го спрял и поискал агне - за това се прави курбан а агне. Всъщност това си е езическа традиция, която е добре оправдана с ортодоксалните попчета.
Виж за лошата енергия ня съм съгласен, ако си тънкоубиден, зъл, гаден, високомерен или обикновен седалище имаш къде "по-лоши" вибрации, отколкото, ако заколиш и свариш едно бебе овца.
Find a woman with a brain... They all have vaginas.
Аватар
orck
 
Мнения: 99
Регистриран на: 22 Фев 2018, 13:03

Re: За и против курбаните!

Мнениеот rabotnata pchela » 05 Апр 2018, 16:25

Ако Господ е добър и всеопрощаващ, как може някой толкова добър "човек" да приема щастието на един чрез убийство на друго живо същество, след като за него всички сме равни, или някои са по-равни , разбирай - ние сме хора, имаме повече права от бебетата овце. :roll:
не може ли човек да си нарече за здраве нещо, което няма кръв?! :shock:
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: За и против курбаните!

Мнениеот orck » 05 Апр 2018, 16:28

Според библията някой са по-равни от останалите- хората са по-обичани от животните .
в стария завет евреите с апо-обичани от другите.
в новия християните са по-обичани от евреите и от другите.
Като цяло не би трябвало да има жертви, но в името на символиката (която е главна част от религията - всъщност един от трите поддържащи стълба на религиозните действия) се тряпе каквото се хване, само и само миряните да останат в лоното на правата вяра. :lol:
Find a woman with a brain... They all have vaginas.
Аватар
orck
 
Мнения: 99
Регистриран на: 22 Фев 2018, 13:03

Re: За и против курбаните!

Мнениеот rabotnata pchela » 05 Апр 2018, 16:34

Сега като се замислих, даже съм чувала този човек, за който се прави курбан да се намаже с малко от кръвта на животното, което са пренесли в жертва за него.
Все пак има и сух курбан, прочитайки сега из мрежата, които се предпочита от християнската църква, състоящ се от брашно, олио и вино, ако не се лъжа, който може да се нарича.
На мен ми се струва много лъжливо, защо някой, вярващ и добър мирянин така лесно отнема животи, за да подсигури своя като по-добър. Шашава работа... Даже си мисля, че на савещениците не им се занимава да им обясняват на хората, че това е направилно.
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: За и против курбаните!

Мнениеот orck » 05 Апр 2018, 16:39

свещениците искат да си запазят паството, не им дреме дали е редно или не тоав което се случва. а българина е традиционалист, харесва насилието. За да изобразим колко е грешно да убиеш животно според Бог само ще напомня, че той поръчва на израеилтяните в Египет да убият по един овен и да намажат с кръвта над вратите си, за да подмине чумата вратите им. За капак там където вратите не са намазани праща чума да избие първородните деца....всеопрощаващ Бог казваш :)
Find a woman with a brain... They all have vaginas.
Аватар
orck
 
Мнения: 99
Регистриран на: 22 Фев 2018, 13:03

Re: За и против курбаните!

Мнениеот rabotnata pchela » 05 Апр 2018, 16:40

Да, определено има нещо странно в цялата религия и начина по който се поднася и определено не ни учи на любов.
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: За и против курбаните!

Мнениеот orck » 05 Апр 2018, 16:45

Според набожните хора, с които съм говорил твърдят, че за съжаление християнството е пасивна религия.
Т.е. Християнина може да направи нещо лошо и ще бъде опростен (от своя Бог), но не бива насърчаван да прави активно добри неща, а просот да избягва лошите.
Като цяло корбана продължава да си е вкусна храна, но си права, че не е логично да си мислиш че убийството на една недорасла овца ще подобри живота ти с нещо повече от тва да хапнеш доволно.
Find a woman with a brain... They all have vaginas.
Аватар
orck
 
Мнения: 99
Регистриран на: 22 Фев 2018, 13:03

Re: За и против курбаните!

Мнениеот cakes » 05 Апр 2018, 17:07

rabotnata pchela написа:Знаете - роди се дете - курбан, стъпете на криво - курбан.. хората постоянно пренасят в жертва едни животи, за да почетат ствоя.
Обяснете ми каква е логиката на курбаните, какъв е смисъла в тях, защо трябва даима жертвоприношение и какво е отношението на църквата към това?
Аз лично не го намирам за правилно, неможе да отнемеш един живот, съзнателно (разбирам, за да се нахраниш, и аз съм месоядна) за да подобриш своя.
Това не ел и твърде неприятна енергия, която тялото ти попива? Даже не съм и суеверна, не знам как бих могла да го нарека.
Убиваш едно животно, за да получиш какво? Повече здраве, дълголетие?
Къде е логиката и каква е символиката на курбана?

Гедах призива на веганите по този повод и съм напълно съгласна, че не е нито хубаво, нито нормално да се убиват малки бебета агънца! ТОВА ТРЯБВА ДА СПРЕ! :yellow1: :yellow1: :yellow1: :yellow1: :yellow1: :yellow1: :yellow1: :yellow1: :yellow1: :yellow1: :yellow1: :yellow1: :yellow1: :yellow1: :yellow1: :yellow1: :yellow1: :yellow1: :yellow1: :yellow1: :yellow1: :yellow1: :yellow1: :yellow1: :yellow1: :yellow1: :yellow1: :yellow1: :yellow1: :yellow1: :yellow1: :yellow1: :yellow1: :yellow1: :yellow1: :yellow1: :yellow1: :yellow1: :yellow1: :yellow1: :yellow1: :yellow1: :yellow1: :yellow1: :yellow1: :yellow1: :yellow1: :yellow1: :yellow1:
Аватар
cakes
 
Мнения: 33
Регистриран на: 02 Мар 2018, 14:44

Re: За и против курбаните!

Мнениеот Frac » 05 Апр 2018, 17:25

Смисълът - месо за месо, още от време оно. Иначе казано като искаш нещо, трябва да можеш и да дадеш! След години тази традиция претърпява трансформации и се появяват различни гледни точни, включително религиозни, културни, хуманни и тн.
Аватар
Frac
 
Мнения: 626
Регистриран на: 23 Фев 2018, 17:55

Следваща

Назад към Сблъсък

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта