Случвало ли ви се е да се подувате от сурови зеленчуци?

Тук е мястото за въпроси, касаещи медицински и здравни теми, които споделяме помежду си.

Случвало ли ви се е да се подувате от сурови зеленчуци?

Мнениеот rabotnata pchela » 12 Юни 2018, 12:14

Напоследък ми се случва, когато ям сурова салата (то има ли сготвена :lol: ), после да съм с подуване, тежко ми е, чувствам се така, сякаш ще гръмна.
Онзи ден изядох около 50 грама салата айсберг с краставица и домат, след което часове на ред ми беше тежко, бях подута и се чувствах ужасно тромава. В крайна сметка изпих вечерта едни дегазин и ми мина.
Не мога да си обясня как се получва това, при положение, че зеленчуците били най-полезни да се ядат сурови. На някой друг случва ли му се да изпитва подобни неразположения, след консумацията на салата? Или може би проблемът е, че след нея не съм яла нещо по-стабилно, а реално салатата ми е била основното хранене? :roll:
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Случвало ли ви се е да се подувате от сурови зеленчуци?

Мнениеот Pipilota » 12 Юни 2018, 14:03

Да, много често, казаха ми, че е заради гастрита ми. Сега ям доста рядко сурови зеленчуци, предпочитам да си правя печени - дали ще са на скара, или пък на фурната, няма значение, та дори и пържени си позволявам понякога.
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Случвало ли ви се е да се подувате от сурови зеленчуци?

Мнениеот Kaya » 14 Юни 2018, 10:51

Имаш етакъв период, в който прекалявах с тях и започнах да се подувам, имам и други приятели, преживели такъвефект, да не да се оливаш с консумацията им? Човек трябва да яде разнообразно, суорвите зеленчуци, особено зелеподобните и марулите са много полезни, да но не бива да се оливаме с консумацията им и да даваме възможност накорема ни да си почива.
Ако си знаете цената, значи се е налагало да я казвате на някого.
Аватар
Kaya
 
Мнения: 2797
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:52

Re: Случвало ли ви се е да се подувате от сурови зеленчуци?

Мнениеот silver933 » 14 Юни 2018, 16:22

Колит, гастрит, нещо такова? коремът най-вероятно е раздразнени това е причината за тоя резултат и негативите след консумирането на зеленчуци.
Аватар
silver933
 
Мнения: 2103
Регистриран на: 14 Ное 2014, 16:02

Re: Случвало ли ви се е да се подувате от сурови зеленчуци?

Мнениеот Локумът » 19 Юни 2018, 14:56

Ако всеки ден ям пресни салати с много айсберг, маруля, зеле се подувам, нормално, тея зеленчуци образуват газове и като са ежедневие няма как да не дадат отражение в един момент, затова е добре да се разнообразяват салатите.
Аватар
Локумът
 
Мнения: 2167
Регистриран на: 20 Яну 2015, 16:48

Re: Случвало ли ви се е да се подувате от сурови зеленчуци?

Мнениеот Frac » 19 Юни 2018, 17:15

Зелеподобните зеленчуци са полезни, но често предизвикват подуване и газове, бавно се обработват и на доста хора не им понасят. Може би е добре да ги редувате или просто да ги включвате в менюто като допълнителен компунент, а не основен. При мен се получава същото с черешите - много ги обичам, след това съм като плондер :)
Аватар
Frac
 
Мнения: 626
Регистриран на: 23 Фев 2018, 17:55

Re: Случвало ли ви се е да се подувате от сурови зеленчуци?

Мнениеот kalinka-kuku » 19 Юни 2018, 18:22

и на мен ми се случва, особено, ако ям няколко дни подред салати с такива зеленчуци, затова гледам да разнообразявам и да редувам. Например, днес ако ям айсберг, утре гледам да бъда на печени зеленчуци, следавщия ден на катък с чушки или млечна салата, после краставици и домати, и отново маруля.
Аватар
kalinka-kuku
 
Мнения: 1189
Регистриран на: 20 Мар 2015, 15:25

Re: Случвало ли ви се е да се подувате от сурови зеленчуци?

Мнениеот Monika_Spasova » 20 Юни 2018, 09:10

Ако прекалиш и образувш твърде много газове, естествено, че ще се подуваш. Може би е имало период, в който си яла постоянно и затова си стигнала до там, че от малко да се подуваш.
По-добре да промениш малко диетата, така да се каже.
Аватар
Monika_Spasova
 
Мнения: 2097
Регистриран на: 07 Апр 2015, 11:32


Назад към Общи здравни теми

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron