Имам психичноболна приятелка. Как да й помогна?

Имам психичноболна приятелка. Как да й помогна?

Мнениеот Буба Мара » 20 Юни 2018, 16:39

Темата е доста дълга, но ще се опитам да бъда кратка. Имам приятелка от студентските години, която се ожени скоро след завършването. Помакиня е. Има две деца. Изглежда животът й не е цветен, но проблемът е в това,че с годините изглежда има нужда от адекватна помощ, която аз няма как да й дам. Единствено я изслушвам. Има ми доверие и ми разказва как мъжът й бил забременил всички жени в селото, задава ми въпроси можело ли докато спят децата да ги бил инжектирал с нещо, пита ме дали докато спели можело да им бъде поставен стент. Твърди че мъжът й е сложил скрити камери в цялата къща и снимал как правят секс. Твърди че бил задушавал децата и в спешното ги съживявали и на сутринта ги връщали обратно вкъщи все едно нищо не е станало. Това са само малка част от нещата. Аз смятам,че тъй като не получава любов от съпруга си вече се стреми да го очерни по всякакъв начин, но това вече минава границите на нормалното, а аз съм на километри от нея и не знам къде започва истината и къде фантазията. Нито как да й помогна. Не съм я виждала от над 10 години :banghead:
Аватар
Буба Мара
 
Мнения: 305
Регистриран на: 22 Фев 2018, 15:47

Re: Имам психичноболна приятелка. Как да й помогна?

Мнениеот Frac » 20 Юни 2018, 17:13

Много е трудно, особенно като не сте близо до човека. А и вие казвате, че не сте я виждали от 10 г., може много неща да са се променили. Аз лично не разбрах - вие само се чувате или това е разказ от преди 10 г.?
Аватар
Frac
 
Мнения: 626
Регистриран на: 23 Фев 2018, 17:55

Re: Имам психичноболна приятелка. Как да й помогна?

Мнениеот rabotnata pchela » 20 Юни 2018, 18:52

Това звучи ужасно, но според мен, жената си е чисто изкукала. Мъжът й може да я насилва, да я тормози, да я бие, всичок е възможно, крайностите отностно държанието към децата и магическото им съживяване говори,ч е си съчинява. Единственат апомощ, която може да получи е да я насочиш към психиатър, или по някакъв начин да уредиш консултации по телефона, за да може да се стигне до заключение. И разговор със съпруга, разбира се. Той пък може да не е лош, дори.
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Имам психичноболна приятелка. Как да й помогна?

Мнениеот vipman » 21 Юни 2018, 10:06

Заведи я на психиатър

В такова време живеем че на всеки чу хлопа дъската
vipman
 
Мнения: 6
Регистриран на: 16 Юни 2018, 11:47

Re: Имам психичноболна приятелка. Как да й помогна?

Мнениеот Зорница.Додумова » 21 Юни 2018, 12:00

Обадете се на доц. Христова.
Имах сходни проблеми. Помогна ми много . Специалист е ,но трябва търпение.
Тел . 0884549733
Зорница.Додумова
 
Мнения: 1
Регистриран на: 21 Юни 2018, 11:57

Re: Имам психичноболна приятелка. Как да й помогна?

Мнениеот Буба Мара » 21 Юни 2018, 14:51

Frac написа:Много е трудно, особенно като не сте близо до човека. А и вие казвате, че не сте я виждали от 10 г., може много неща да са се променили. Аз лично не разбрах - вие само се чувате или това е разказ от преди 10 г.?

Пишем си. Почти ежедневно и вече почти не й отговарям, поне не както преди. Малко им е затворено обществото. И това са разкази точно от сегашно време. Според мен тя не е щастлива (меко казано) с мъжа си и това е някаква реакция. В същото време не среща никаква подкрепа от близките си, наричат я ненормална, накадърна, а баща й й ударил шамар когато решила да се оплаче от мъжа си. Мъжът й сякаш подклажда това състояние като я нарича луда. В същото време очевидно няма против дъщеря му да посещава психолог, за който той плаща. Малко е объркано.
Аватар
Буба Мара
 
Мнения: 305
Регистриран на: 22 Фев 2018, 15:47

Re: Имам психичноболна приятелка. Как да й помогна?

Мнениеот Буба Мара » 21 Юни 2018, 14:52

rabotnata pchela написа:Това звучи ужасно, но според мен, жената си е чисто изкукала. Мъжът й може да я насилва, да я тормози, да я бие, всичок е възможно, крайностите отностно държанието към децата и магическото им съживяване говори,ч е си съчинява. Единственат апомощ, която може да получи е да я насочиш към психиатър, или по някакъв начин да уредиш консултации по телефона, за да може да се стигне до заключение. И разговор със съпруга, разбира се. Той пък може да не е лош, дори.

Нямам никакъв допир със съпруга й. Консултации по телефона са ок.. бях я насочила преди към една фондация на жени преживели насилие, според мен това е форма на психически тормоз и нещата са излезли от релси.
Аватар
Буба Мара
 
Мнения: 305
Регистриран на: 22 Фев 2018, 15:47

Re: Имам психичноболна приятелка. Как да й помогна?

Мнениеот Буба Мара » 21 Юни 2018, 14:56

Зорница.Додумова написа:Обадете се на доц. Христова.
Имах сходни проблеми. Помогна ми много . Специалист е ,но трябва търпение.
Тел . 0884549733

Тоест тя може да ми кажа как мога да помогна на приятелката си ли? Има голям шанс самата тя да й звънне, ако аз й я препоръчам. По някакъв начин приятелката ми ми има доверие и е възможно да ме послуша.. но самата тя твърди, че всички я мислели за луда, а мен ме притеснява че положението става все по-зле и накрая просто ще се предаде тотално. А има две малки деца, за които иначе се грижи добре, но от всякъде й се струва как някой ги преследва и иска да ги нарани (пратен от мъжа й). Благодаря за телефона, ако трябва аз ще проведа разговор, вероятно доц. Додумова ще може да ми даде някакви насоки :+1:
Аватар
Буба Мара
 
Мнения: 305
Регистриран на: 22 Фев 2018, 15:47

Re: Имам психичноболна приятелка. Как да й помогна?

Мнениеот Frac » 21 Юни 2018, 17:16

Много е трудно в подобни ситуации, но е добре да сте наясно и с другата страна-на съпруга. Вие за сега чувате само една версия, а истината обикновено е някъде посредата. Ако жената ви вярва я упътете към специалист. Те имат подходи и си знаят работата. Важното е да е редовна с ходенето на лекар и евентуалното приемане на лекартсва. Но, като няма подкрепата на близки, е още по-сложно. И вие трябва да се предпазлива. Искате да помогнете, но навлизате в чужди животи!
Аватар
Frac
 
Мнения: 626
Регистриран на: 23 Фев 2018, 17:55

Re: Имам психичноболна приятелка. Как да й помогна?

Мнениеот Буба Мара » 26 Юни 2018, 15:30

Frac написа:Много е трудно в подобни ситуации, но е добре да сте наясно и с другата страна-на съпруга. Вие за сега чувате само една версия, а истината обикновено е някъде посредата. Ако жената ви вярва я упътете към специалист. Те имат подходи и си знаят работата. Важното е да е редовна с ходенето на лекар и евентуалното приемане на лекартсва. Но, като няма подкрепата на близки, е още по-сложно. И вие трябва да се предпазлива. Искате да помогнете, но навлизате в чужди животи!

Именно. Аз никъде не съм се намесила, нито се занимавам с версии. Не е моя работа да съдя нито приятелката си, нито животът който си е избрала или й се е случил без да го очаква. Обаче да виждаш как някой, с който си ял и пил на една маса губи разсъдък трябва да е предостатъчна причина да се намесиш в чуждите животи. :+1:
Аватар
Буба Мара
 
Мнения: 305
Регистриран на: 22 Фев 2018, 15:47

Следваща

Назад към Мнения и въпроси на читатели, свързани с психология, психиатрия и сексология

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта

cron