Какво предпочитате - зехтин или олио?

Супер храни, здравословно пазаруване, качествени и полезни продукти, начин на хранене

Какво предпочитате - зехтин или олио?

Мнениеот Pipilota » 23 Юли 2018, 12:58

Всички се стремим към здравословното хранене и една от най-честите препоръки е да се замени олиото със зехтин, защото бил по-здравословен и по-добрия избор, особено пък ако искаме да сваляме килограми, а и не само, ами и като ефект върху тялото.
Вие с какво готвите у вас? Аз ако трябва да съм честна, използвам зехтина само в суровите неща, като това да си го сложа на филийка или да полея салатата с него, да приготвя хумус и т.н.
НО никога не готвя със зехтин, не ми харесва вкуса на сготвения зехтин, а и да си призная, цената му е твърде висока, за да мога да си позволя да готвя всяка манджа в зехтин. :roll:
Какво е вашето отношение към зехтина и олиото, коя от двете мазнини използвате у дома и защо?
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Какво предпочитате - зехтин или олио?

Мнениеот Lollipop » 23 Юли 2018, 13:02

Използвам олио, не ми харесва зехтина, мирише ми кофти и не мога да свикна с него. Не мога да мисля за всяка една здравословна полза, честно.. уморително е постоянно да трепеприш какво ядеш и да не можеш да си опечеш едни мазни картофки.
Аватар
Lollipop
 
Мнения: 2728
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:55

Re: Какво предпочитате - зехтин или олио?

Мнениеот Kaya » 23 Юли 2018, 15:51

Ползвам и двете - зехтин за салатите, а олио за готвене, ако трябва да готвя със зехтин ще ми е много скъпо, не мога да давам по 30-40лв. на месец за мазнина само.
Ако си знаете цената, значи се е налагало да я казвате на някого.
Аватар
Kaya
 
Мнения: 2797
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:52

Re: Какво предпочитате - зехтин или олио?

Мнениеот Dalia » 23 Юли 2018, 17:28

аз лично предпочитам олиото, то си е наш български продукт, а зехтинът има един специфичен вкус, с който така и не можах да свикна. Но сега тъй като е много модерно да се говори за здравословни храни и се придава едва ли не божествена сила на зехтина в диетите за отслабване, от което чак ми става смешно... А ето и какво виидео открих на скоро в нета и дано ви бъде от полза за да разрешите дилемите си.https://www.youtube.com/watch?v=OyUSfSipofU
Последна промяна Dalia на 23 Юли 2018, 17:38, променена общо 1 път
Dalia
 
Мнения: 557
Регистриран на: 12 Фев 2013, 17:10

Re: Какво предпочитате - зехтин или олио?

Мнениеот rabotnata pchela » 23 Юли 2018, 17:38

Изгледах видеото, но той не казва абсолютно нищо съществено за качествата на двата продукта, а говори само за калории, но има огромно значение и разлика между рафинираното олио и сурово пресования зехтин. В цял свят са наясно, че предимствата са за зехтина, има редица изследвания и проучвания, хора, които го доказват, че добрите мазнини помагат за свалянето на килограми, а този говори само за калории и в 6 минути казва нещо, което може да синтезира в 20 секунди.
И да не говорим, колко е смешно това, което приказва - 100 милилитра зехтин за една салата, това означава, че с една бутилка зехтин може да изядете 10 салати, т.е. както говори по 3 салати на ден, бутилката от 1 литър трябва да хвърчи за няма и 4 дена.
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Какво предпочитате - зехтин или олио?

Мнениеот Frac » 24 Юли 2018, 17:27

Използвам олио, нещо не се разбрахме със зехтина в кухнята. Или не съм случила на качествен, не знам, но тези, които съм пробвала до сега, ами ... ям ги, но предпочитам без тях. Зехтинът ми беше верен приятел само на плажа - за тен, и то, когато прекарвах летата на морето, защото ходех всеки ден. Първата година, в която не работих на морето, а отидох на почивка, зехтинът ми разказа играта-черена като рак :mrgreen:
Аватар
Frac
 
Мнения: 626
Регистриран на: 23 Фев 2018, 17:55

Re: Какво предпочитате - зехтин или олио?

Мнениеот Rali_hr » 25 Юли 2018, 09:11

100% съм ЗА зехтина. Много обичам вкуса му, готвя и зеленчуците с него, много рядко използвам олио (само за ориз и картофи, които изискват повече мазнина).
Имам си любими марки зехтин и вземам само от тях, с не много силен горчив вкус и в същото време с много приятен маслинов аромат.
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: Какво предпочитате - зехтин или олио?

Мнениеот Jully » 25 Юли 2018, 12:48

Използвам олио, не ми харесва зехтина, дори по заведения, ако има зехтин вместо олио не ис слагам в салатата. Олиото ми харесва много повече, пък и не вярвам, че вреди чак толкова.
Аватар
Jully
 
Мнения: 1471
Регистриран на: 30 Апр 2015, 09:36

Re: Какво предпочитате - зехтин или олио?

Мнениеот Frac » 25 Юли 2018, 15:59

Май маста е по-добрият вариант, но някак вече не се възприема така, както едно време.
Аватар
Frac
 
Мнения: 626
Регистриран на: 23 Фев 2018, 17:55

Re: Какво предпочитате - зехтин или олио?

Мнениеот kalinka-kuku » 19 Сеп 2018, 18:04

Frac написа:Май маста е по-добрият вариант, но някак вече не се възприема така, както едно време.

Така е много еполезно да се готви в мас, обаче има особен аромат, който не се харесва на всеки.
Аватар
kalinka-kuku
 
Мнения: 1189
Регистриран на: 20 Мар 2015, 15:25

Следваща

Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта