До каква възраст мога да избирам приятелите на дъщеря ми?

Съвети за родители, отношения между тийнейджъри и възрастни, трудни въпроси

До каква възраст мога да избирам приятелите на дъщеря ми?

Мнениеот Дидето » 27 Юли 2018, 13:58

Дъщеря ми е вече на 13, настоява на самостоятелност. Опасявам се, че не може да подбира добре приятелите си. До каква възраст е хубаво да и казвам кой да и е приятел и кой да избягва?
Дидето
 
Мнения: 54
Регистриран на: 15 Юни 2018, 10:30

Re: До каква възраст мога да избирам приятелите на дъщеря ми?

Мнениеот Rali_hr » 27 Юли 2018, 14:03

Според мен до никоя възраст не е правилно да й се избират приятелите. Детето само трябва да реши кой й е приятен и кой не. Ограничаването и забраните действат точно обратно, аз се учудвам, че досега си успявала да избираш ти приятелите й. Най-малкото ходи на училище и сигурно там децата не са любимите ти, но тя решава с кой да играе и с кой не.
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: До каква възраст мога да избирам приятелите на дъщеря ми?

Мнениеот Snejna » 27 Юли 2018, 14:42

Никога не съм ги избирала, тя си има приятели в училище, в квартала, как мога да я огранича, не може да създадеш на сила приятелство. По-скоро си възпитавай детето така, че да иам своята отговорност и да има самочувствие, което ще я спре да прави глупости и да се води по акъла на останалите.
Аватар
Snejna
 
Мнения: 2566
Регистриран на: 19 Ное 2014, 16:41

Re: До каква възраст мога да избирам приятелите на дъщеря ми?

Мнениеот rabotnata pchela » 27 Юли 2018, 15:17

Как ги избирате? Аз не мога да избера децата, с които играе детето ми, то си има съученици, значи, колкото и да не ги харесвам, трябва да избира от тях, другият вариант са децата от квартала - и тях да не ги харесвам, не мога да му достава нови. :roll:
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: До каква възраст мога да избирам приятелите на дъщеря ми?

Мнениеот Frac » 27 Юли 2018, 16:24

Не че е лесно да се контролират приятелите на децата ни, но в тази възраст е още по-сложно. Въпреки това мисля, че е добре да се говори в къщи кое е добре, кое не - като действия, отношения между хората. То е ясно, че като си изпатят го разбират, но все пак има шанс да се чуе нещо между редовете.
Аватар
Frac
 
Мнения: 626
Регистриран на: 23 Фев 2018, 17:55

Re: До каква възраст мога да избирам приятелите на дъщеря ми?

Мнениеот Dalia » 31 Юли 2018, 17:57

Frac написа:Не че е лесно да се контролират приятелите на децата ни, но в тази възраст е още по-сложно. Въпреки това мисля, че е добре да се говори в къщи кое е добре, кое не - като действия, отношения между хората. То е ясно, че като си изпатят го разбират, но все пак има шанс да се чуе нещо между редовете.

:+1:
Напълно съм съгласна с теб, че трябва да се говори и то много у дома с децата независимо от това в каква възраст са. Още повече пък, когато са в толкова деликатна, каквато е тийнейджърството. и на такава деликатна тема каквато е приятелството. Всички знаем, че приятелите са тези, с които децата прекарват много време и с които се асоциират и те самите. Това го отчитам за мой минус, но така оставих синът ми да дружи с дете, което не е до там с добро поведение, като това приятелство рефлектира върху него и му донесе доста проблеми в училище, с учителите и съучениците му. В един момент беше като заслепен, аз му говоря той си прави, каквото си знае все 1 не се отнася за него, но се случи нещо, което доста промени отношенията му с това дете и сякаш моя се отрезви изведнъж и нещата приключиха от самосебе си. А не е като да не съм говорила преди това, че това е хубаво, това лошо и т.н и т.н. Но може би всеки сам трябва да направи своите избори.
Dalia
 
Мнения: 557
Регистриран на: 12 Фев 2013, 17:10

Re: До каква възраст мога да избирам приятелите на дъщеря ми?

Мнениеот Тъжна Луна » 01 Авг 2018, 17:24

Дидето написа:Дъщеря ми е вече на 13, настоява на самостоятелност. Опасявам се, че не може да подбира добре приятелите си. До каква възраст е хубаво да и казвам кой да и е приятел и кой да избягва?

Май този въпрос не е точно поставен, но естествено че като видиш че някой ти вредина детето може да се намесиш, но само ако то ти позволи. И аз мисля,че трябва да се говори отдалече за хора и ситуации, не конкретно да се казва - този и този е смотан използвач, за това не дружи с него.. дружи.. баси думата пенсионерска :???: Може да се говори като.. оф.. има хора които така и така правят, ама не е добре спрямо други които еди какво си итн. аз това бих пробвала, че имен скоро ме чака нещо такова.. ама да видим :mrgreen:
Аватар
Тъжна Луна
 
Мнения: 262
Регистриран на: 23 Фев 2018, 13:11

Re: До каква възраст мога да избирам приятелите на дъщеря ми?

Мнениеот Rali_hr » 06 Авг 2018, 11:54

Не може да се избират приятелите, но е добре да подкрепяте детето, да му говорите, какво е правилно и какво не. Синът ми често играеше с едно момиче от блока, малко по-голямо от него (2 години), обаче като нея я удари пубертета, почна да става властна и той постепенно започна да отказва играта с нея. Тя винаги е била буйна и се радвам, че се разделиха.
Но на мен като дете, в тийн годините, точно бях на 13-14, майка ми използва думите "забранявам ти да излизаш с еди кой си"... ефекта беше, че вдигнах скандал, разсърдих се и разбира се, минути по-късно бях с приятлеите си да им се оплаквам от тъпата си майка, която не ми разрешава да се виждам с тях. Но не бях там да се сбогувам с тях... :mrgreen:
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: До каква възраст мога да избирам приятелите на дъщеря ми?

Мнениеот Пепи72 » 30 Авг 2019, 10:27

Да избираш приятелите на детето си?!? Твоите кой ги избира?
Пепи72
 
Мнения: 48
Регистриран на: 26 Авг 2019, 09:31

Re: До каква възраст мога да избирам приятелите на дъщеря ми?

Мнениеот radko432 » 20 Май 2021, 14:52

Не мисля, че е морално да избирате приятелите и на каквато и да е възраст. Подозирам, че държите на контрола, тъй като ви е страх да не се случи нещо на детето, но ако не разбере сама трудностите на живота, то това е по-голямата опасност. Намесата на родители става само когато средата е много токсична и вреди, а не помага на детето.
radko432
 
Мнения: 4
Регистриран на: 20 Май 2021, 14:43


Назад към Тийн свят

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта