Силово трениране при хипертония

Бягане, упражнения у дома, поддържане на формата, аеробика, плуване, кардио тренировки, други спортове

Силово трениране при хипертония

Мнениеот Dydo » 09 Авг 2018, 14:02

Здравейте,
Искам да чуя и вашето мнение, тъй като мненията в пространството са разнопосочни. Не, че даденото такова /ако е отрицателно/ ще ме откаже от спорта, но все пак. На 45 г. съм, с наднормено тегло, като младеж и до 24-тата си година доста спортувах-бодибилдинг, лостове и т.н. Принципно съм хипертоник-имал съм кризи и на 180/110, но е било инцидентно. И пия и пуша, но когато съм спирал алкохола, кръвното ми е падало и до 110/70. Даже ми откриха по ЕКГ миналата година хипертрофия на лява камера, ЕХО не е правено-диагнозата бе: Хипертонично сърце без (застойна) сърдечна недостатъчност. Ритмична дейност FR62 без шумове и допълнителни тонове. Пулмо-чисто вез. дишане. Без отоци, запазени периферни арт. пулсации. ЕКГ-син ритъм индиф позиция лявокамерна хипертрофия позиция Q зъбец. Пулса в покой ми е около 65 обикновено, но пия и конкор 5. То и без него никога не ми е бил висок. Та:
От 1 г. ходя на "фитнес"-казвам го в кавички, защото общо взето вдигам щанги, пътечки, вело не правя почти. Не тренирам толкова културистично, т.е. с голям обем и много повторения, от порядъка на 2-3 упражнения за мускулна гщрупа по 8-10-12 повторения, а по-сколо силово - правя на тренировка основно по 2-3 базови упражнения, като клек и лег в няколко серии от по 3-5 повторения с тежест от около 85-90 % от максималното за един опит. И да ви кажа, се чувствам добре. Не знам кръвното дали ми скача много, но пулса не ми е стигал повече от 100-110 удара в минута непосредствено след серията. Почивките са ми около 2-3 минути между сериите, т.е. избягвам високата пулсова честота. Нещо повече-когато започна уж с по-леки килограми, в диапазона на 8-10 повторения, с по-кратки почивки, като че се изморявам повече и пулса скача с повече, нищо, че е с по-лека тежест. Е, пак ми е около 100-110 с една идея по-висок.
Четох тук статия, че спорт от умерено до високо дори натоварване намалява кръвното в покой при хипертоници. Другото, което е, много се бърка понятието интензивност-някои разбират да бягаш например 3 километра със средно темпо. Аз говоря за интензивност, от гледна точка на силовите тренировки, т.е. колкото е по-голям процента на тежеста от максималния опит за едно повторение, толкова по-интензивна е тренировката. Другото което е, препоръчва се да се избягва тъй наречения валсалва ефект-задържане нса дъха при хора с високо кръвно при изпълнение на някои упражнения. Но ако на тренировка съм с нормално кръвно, все си мисля, какво значение има, че съм хипертоник - та някой който не е, добре ли ще му е да вдигне кръвното изведнъж-даже май е по*рисково, защото организмът му не е свикнал на такива стойности.
Има и още нещо-късоглед съм с 4.5 диоптъра, което уж предполага не толкова за увеличаване на диоптъра /което е глупост/, а по-скоро, че късогледото око е по-податливо на отлепване на ретината. Но и това е Божа работа.
Та в заключение, проблеми не усещам да имам при тежко трениране и при тези мои здравословни проблеми, следя си пулса, кръвното след тренировка и т.н.
Моля за мнението Ви по въпроса- да продължавам ли така да си тренирам или да е с по-умерени тежести и в повече повторени, от порядъка на 8-10 и съответната тежест. Очевидно е, че няма да зарежа изцяло тежестите, защото се чувствам много по-добре, силата ми се покачи, а и визуално нещата вървят на доста подобрение.
Благодаря!
Dydo
 
Мнения: 10
Регистриран на: 25 Апр 2018, 13:49

Re: Силово трениране при хипертония

Мнениеот Viktor.Ivanov » 09 Авг 2018, 14:28

В същото положение съм. Не с големи тежести и всичко е наред.
Viktor.Ivanov
 
Мнения: 220
Регистриран на: 09 Май 2014, 11:47

Re: Силово трениране при хипертония

Мнениеот Dydo » 09 Авг 2018, 14:34

Абе то и при мен за сега е наред и с по-големи, като за моите възможности. Въпросът е, дали е рисково. Защото с по-малки, но с повече бройки някак след това се чувствам по-уморен. А иначе като тренирам силово, като си тръгна от залата все едно не съм тренирал-перфектно си ми е.
Dydo
 
Мнения: 10
Регистриран на: 25 Апр 2018, 13:49

Re: Силово трениране при хипертония

Мнениеот Viktor.Ivanov » 09 Авг 2018, 14:43

Dydo написа:Абе то и при мен за сега е наред и с по-големи, като за моите възможности. Въпросът е, дали е рисково. Защото с по-малки, но с повече бройки някак след това се чувствам по-уморен. А иначе като тренирам силово, като си тръгна от залата все едно не съм тренирал-перфектно си ми е.


Големи въобще и не помислям, кардио само. Ти как си с килограмите?
Viktor.Ivanov
 
Мнения: 220
Регистриран на: 09 Май 2014, 11:47

Re: Силово трениране при хипертония

Мнениеот Dydo » 09 Авг 2018, 14:47

Ами 179 см. на 108 кг. Общо взето мазното ми е около корема и гърдите, ръцете, раменете и краката са си релефни. Талия 105 см.
Не говоря и за някакви супер големи тежести-общо взето лег в серия с 90-95 кг. по за 3 повторения, клякам с около 70-80 кг. пак за 2-3 и така. Чудя се дали да не мина на машини-по-малко енергоразход дават от щангите, ама нещо и тук таме някоя ставичка се обажда леко, та при свободните тежести е малко по-рисково като че ли. А и така с машини не е цялостно натоварване, което общо товари организма и при хипертония е май по-рисково с щанги от колкото с машини. Да ефекта е по-малък, но все пак не съм на 25-30 г.
Нека експертите тук си кажат мнението, нали затова питах :-) Та да знаем какво да правим и как да продължаваме.
Dydo
 
Мнения: 10
Регистриран на: 25 Апр 2018, 13:49

Re: Силово трениране при хипертония

Мнениеот Viktor.Ivanov » 09 Авг 2018, 14:52

Dydo написа:Ами 179 см. на 108 кг. Общо взето мазното ми е около корема и гърдите, ръцете, раменете и краката са си релефни. Талия 105 см.
Не говоря и за някакви супер големи тежести-общо взето лег в серия с 90-95 кг. по за 3 повторения, клякам с около 70-80 кг. пак за 2-3 и така. Чудя се дали да не мина на машини-по-малко енергоразход дават от щангите, ама нещо и тук таме някоя ставичка се обажда леко, та при свободните тежести е малко по-рисково като че ли. А и така с машини не е цялостно натоварване, което общо товари организма и при хипертония е май по-рисково с щанги от колкото с машини. Да ефекта е по-малък, но все пак не съм на 25-30 г.
Нека експертите тук си кажат мнението, нали затова питах :-) Та да знаем какво да правим и как да продължаваме.


Моят лекар е твърдо за кардиото (ходене, велосипед, както и при упражненията с тежести - нулева тежест - само лоста). При мен дава страхотни резултати, говоря за сваляне на килограми.
Viktor.Ivanov
 
Мнения: 220
Регистриран на: 09 Май 2014, 11:47

Re: Силово трениране при хипертония

Мнениеот Dydo » 09 Авг 2018, 15:03

Виктор, аз питам не случайно. Не е просто защото само съм прочел разнопосочни мнения-и то именно от лекари. Едни казват едно, обаче се появяват нови изследвания, които казват друго. Затова и цитирах статия от тук, именно за умерени и високи тежести, което води до понижаване кръвното в покой при хипертоници. Обаче по-важно е и практиката. Редица познати са били хипертоници и са започнали да се занимават именно с щанги.....и не леко разцъкване, а тежки тяги /не екстремно разбира се като щангистите, а с тежести, като за 4-5 повторения/, клекове и лежанки. Идеята е, чрез тежко трениране да се стимулира съответния хормонален отговор от организма, както и ендокринна и сърдечно-съдова система. И тези хора, сега не пият лекарства и високо кръвно нямат. А са на по 40 г.
Другото, което е - ако се отслабва без силови тренировки, освен мазнини сваляш и голямо количество активно тегло, т.е. мускулна маса. Поради това, при отслабване следва да тренираш силово, та организма да не посяга към белтъците /мускулите/ за енергия, а да ги пази, защото "си показал, че ти трябват"......а даже и да ги увеличи.
На мен повечето неща са ми ясни, но темата конкретно която съм повдигнал за силовото трениране и колко да е силово при хипертония,няма еднозначен отговор. Макар и на практика да има "излекувани" както казах. Заради това исках мнение и от тук :-)
Dydo
 
Мнения: 10
Регистриран на: 25 Апр 2018, 13:49

Re: Силово трениране при хипертония

Мнениеот Viktor.Ivanov » 09 Авг 2018, 15:21

В края на 80-те години имаше една програма на треньора Иван Абаджиев, който твърдеше, че постига чудеса с упражнения със щанги при възрастни хора (над 70те). Тогава постоянно говореха за нея по новините. Не знам дали беше истина или не, но казваха ,че има феноменални резултати.
Viktor.Ivanov
 
Мнения: 220
Регистриран на: 09 Май 2014, 11:47

Re: Силово трениране при хипертония

Мнениеот Dydo » 09 Авг 2018, 15:27

Не знам за Абаджиев /лека му пръст/, но има един друг човек -проф. Павел Добрев, който именно с клек, мъртва тяга и лег е помогнал на доста възрастни хора да се съвземат - с исхемии на сърце, с високо кръвно, с дископатии и какво ли не. Те в началото казват: "абе аз не мога да ходя, щанги ще вдигам". Да нямаш предвид него....иначе филма се казва Железните момчета, някъде от 2002 г. е.
Иначе е доказано, че тежестите влияят на редица процеси в организма на застаряващите хора и то доста положително-да озаптиш загубата на мускулна тъкан, да пресечеш орехавяването на костите и какво ли не още. А за визията да не говорим.
Ей го и филма: https://www.youtube.com/watch?v=I93K9eW-xkQ
Dydo
 
Мнения: 10
Регистриран на: 25 Апр 2018, 13:49

Re: Силово трениране при хипертония

Мнениеот Viktor.Ivanov » 09 Авг 2018, 15:42

Dydo написа:Не знам за Абаджиев /лека му пръст/, но има един друг човек -проф. Павел Добрев, който именно с клек, мъртва тяга и лег е помогнал на доста възрастни хора да се съвземат - с исхемии на сърце, с високо кръвно, с дископатии и какво ли не. Те в началото казват: "абе аз не мога да ходя, щанги ще вдигам". Да нямаш предвид него....иначе филма се казва Железните момчета, някъде от 2002 г. е.
Иначе е доказано, че тежестите влияят на редица процеси в организма на застаряващите хора и то доста положително-да озаптиш загубата на мускулна тъкан, да пресечеш орехавяването на костите и какво ли не още. А за визията да не говорим.
Ей го и филма: https://www.youtube.com/watch?v=I93K9eW-xkQ

И това съм гледал, но не, това с Абаджиев го даваха по новините, но много, много отдавна.
Да, дори и на 45, спортът ми влияе много добре и няма да спирам.
Viktor.Ivanov
 
Мнения: 220
Регистриран на: 09 Май 2014, 11:47

Следваща

Назад към Фитнес и кардио активност

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта