Как си представяте здравословното хранене?

Супер храни, здравословно пазаруване, качествени и полезни продукти, начин на хранене

Как си представяте здравословното хранене?

Мнениеот Malina » 21 Авг 2018, 10:32

Всички говорят за здравословни хранене, ама как си го представяте???
Като веган, вегетарианско, включващо месо, с колбаси, без колбаси, със соеви шницели, с корни-закуски, с домашна баница, или пък с паста от тиквички, вместо макароните.
Изобщо, май всички си мислим за здравословно хранене, а то е толкова разнообразно, че никой не може да каже какво точно е.
Затова ви питам, за вас какво представлява здравословното хранене?
Казвам го по повод това, че моя приятелка в момента е на йога събиране, тя се храни по определен начин, а там й сервират баница, соеви кюфтета, безвкусен ориз, леща с пържен чесън, кифли с лукум и т.н. Неща, които тя не приема за здравословни, но хората там са вегани/вегетарианци и смятат това за пълноценна храна.
Какво за ваас е здравословно хранене?
Не искам просто да живея - искам първо да обичам, а между другото да живея!
Аватар
Malina
 
Мнения: 2309
Регистриран на: 02 Дек 2014, 10:33

Re: Как си представяте здравословното хранене?

Мнениеот skyfly » 21 Авг 2018, 16:04

Представям си го като умерена консумация на всичко, което се намира в природата. Т.е. Плодове, зеленчуци, месо, бобови, зърннеи храни, които са минимално обработени, а не рафинирани и т.н.
Изключване на пакетирани храни, като чипс, вафли, и подобни. За тези неща има и не толкова полезни, но поне натурални неща, с които могат да бъдат приготвени и у дома.
Аватар
skyfly
 
Мнения: 384
Регистриран на: 30 Мар 2017, 12:34

Re: Как си представяте здравословното хранене?

Мнениеот kalinka-kuku » 21 Авг 2018, 18:50

Представям си го с много плодове и зеленчуци - сурови, ограничено количество месо (или никакво) и бобови пълнозърнести храни.
Аватар
kalinka-kuku
 
Мнения: 1189
Регистриран на: 20 Мар 2015, 15:25

Re: Как си представяте здравословното хранене?

Мнениеот Rali_hr » 22 Авг 2018, 10:22

изключването на джънк фууда, снаксове, солети, гризинки, близалки, да се яде храната цяла, какво имам превдив - ядеш пилешко месо, а не ядеш полуфарбикатни хапки, направени незнайно как, или пък ядеш риба, а не сурими! :) ей такива неща... да виждаш храната и да знаеш как точно се е получила.
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: Как си представяте здравословното хранене?

Мнениеот fawla » 22 Авг 2018, 11:04

Точно като вас си го представям, с консумирането само на тестени храни с квас и то от пълнозърнесто брашно, а не тези набухани с подобрители и какви ли още не гадости неща.
Аватар
fawla
 
Мнения: 1035
Регистриран на: 15 Апр 2015, 10:48

Re: Как си представяте здравословното хранене?

Мнениеот qwerryyy » 23 Авг 2018, 09:47

Със сигурност не си го представям веган, а с доволно количество месо.
Аватар
qwerryyy
 
Мнения: 1134
Регистриран на: 24 Фев 2015, 21:03

Re: Как си представяте здравословното хранене?

Мнениеот yoana.dacheva » 24 Авг 2018, 14:01

Мисля, че се чувствам най-щастлива и удовлетворена от храната, когато консумирам нещо, което знам, че е полезно за мен и знам какво точно доставя на тялото ми. Когато консумирам храна, за която знам, че е празни калории - например солети, оризовки и пр., не се чувствам чисто емоционално добре - в смисъл, не правя нищо добро за тялото си. Здравословно наричам за себе си това, което ме кара да се чувствам добре и физически (т.е. не получавам стомашни спазми, разстройство в обработката на храната - знаци за това, че тялото ми не се справя добре с тая храна) - сурови ядки - различни комбинации, свежи салати - различни комбинации със зеленчуци и листни, масла - зехтин, ленено, сусамово, листните зеленчуци, плодове в огромни количества, кисело мляко (безкрайно щастлива съм, че съм родена в България, къде другаде има кисело мляко?!), сирена - всякакви, риби всякакви. Месото нещо не ми допада - от дете дори... Ако ям - после следва едно бълбукане, къркорене - май - не е моята храна. Според мен здравословно е, когато познаваш тялото си и знаеш коя храна как му се отразява, кое те кара да се чувстваш добре - свеж, зареден, кое ти тежи за преработка.
yoana.dacheva
 
Мнения: 1
Регистриран на: 24 Авг 2018, 13:56

Re: Как си представяте здравословното хранене?

Мнениеот Ваня Стойчева » 24 Авг 2018, 16:27

МНого правилно мнение е горното! Всеки трябва да слуша собственото си тяло, на някой му е по-добре с една храна, на друг с друга.
И все пак в нито едно здравослов хранене не влизат вафли, бисквити, захар и т.н.
Това са основни неща, за коитоне бива да търсим вратички как да ги консумираме.
Аватар
Ваня Стойчева
 
Мнения: 2023
Регистриран на: 16 Дек 2014, 11:24

Re: Как си представяте здравословното хранене?

Мнениеот Frac » 24 Авг 2018, 17:13

Плодове, зеленчуци, чисто месо, риба, за млечните имам някои опасения, вода, сладко-мед. Като тези плодове, зеленчуци и месо - да са с проверен произход и отглеждане. Отчитам факта, че то вече и почвата е натровена с химикали, но все пак!
Аватар
Frac
 
Мнения: 626
Регистриран на: 23 Фев 2018, 17:55

Re: Как си представяте здравословното хранене?

Мнениеот kalinka-kuku » 27 Авг 2018, 13:50

Frac написа:Плодове, зеленчуци, чисто месо, риба, за млечните имам някои опасения, вода, сладко-мед. Като тези плодове, зеленчуци и месо - да са с проверен произход и отглеждане. Отчитам факта, че то вече и почвата е натровена с химикали, но все пак!

За съжелание това, за което всички мечтаем, отдавна го няма. По-скоро избираме между по-малкото зло, месо, каквото има и се стараем поне да не вземаме транс мазнини от опаковките.
Аватар
kalinka-kuku
 
Мнения: 1189
Регистриран на: 20 Мар 2015, 15:25

Следваща

Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта