Избор на екип или лекар

Най - горещите теми от сферата на здравеопазването.

Избор на екип или лекар

Мнениеот tweety » 12 Дек 2011, 15:54

Председателят на здравната комисия Десислава Атанасова от ГЕРБ предложи преди време, избора на екип при раждане да става само при наличието на допълнителна осигуровка в частен здравен фонд. Предложението е по повод инцидентите с родилки, които в случая не са имали избор на екип, целта на предложението за промени в закона е да не се злоупотребява с това. Доброволните фондове администрирайки дейността си ще следят и контролират дали избраният от пациента лекар е извършил манипулацията, за която му е платено. В момента съществува възможност, човек, който се осигурява допълнително в частен фонд да получи допълнителни услуги, които не са включени в основния здравноосигурителен пакет. Това е най-добрият вариант да се спре даването на пари под масата, не мислите ли?
Бихте ли се осигурявали допълнително в частен здравен фонд? И бихте ли се възползвали от възможността да си изберете екип при раждане?
tweety
 
Мнения: 348
Регистриран на: 15 Ное 2011, 10:04

Re: Избор на екип или лекар

Мнениеот southern_sun » 13 Дек 2011, 15:43

tweety написа:Председателят на здравната комисия Десислава Атанасова от ГЕРБ предложи преди време, избора на екип при раждане да става само при наличието на допълнителна осигуровка в частен здравен фонд. Предложението е по повод инцидентите с родилки, които в случая не са имали избор на екип, целта на предложението за промени в закона е да не се злоупотребява с това. Доброволните фондове администрирайки дейността си ще следят и контролират дали избраният от пациента лекар е извършил манипулацията, за която му е платено. В момента съществува възможност, човек, който се осигурява допълнително в частен фонд да получи допълнителни услуги, които не са включени в основния здравноосигурителен пакет. Това е най-добрият вариант да се спре даването на пари под масата, не мислите ли?
Бихте ли се осигурявали допълнително в частен здравен фонд? И бихте ли се възползвали от възможността да си изберете екип при раждане?

Има много пропуски в здравната ни система, лошото е, че ги откриваме след време. Изборът на екип или лекар е строго идивидуално решение. При бременност или раждане бих си избрала лекар и екип, това за мен е много важен момент и трябва наистина да имаш до себе си лекар, на който би се доверил. Според мен както избираме личните си лекари, така трябва да имаме право да избираме и лекуващия ни.
southern_sun
 
Мнения: 1182
Регистриран на: 31 Мар 2011, 21:36

Re: Избор на екип или лекар

Мнениеот Margo » 16 Дек 2011, 15:06

Преди три години моя приятелка раждаше в Шейново, тогава от нея знам, че за да си избереш лекар и екип заплащаш на здравната каса около 800 лева. Парите се внасят в касата на болницата срещу квитанция, а не като дарение или директно в джоба на лекаря. Не знам дали това е истина, на мен не ми се е е налагало .
Margo
 
Мнения: 691
Регистриран на: 08 Апр 2011, 20:46

Re: Избор на екип или лекар

Мнениеот ovagimyan » 01 Фев 2012, 14:53

Най-често от услугата се възползват бременни жени, сочат още наблюденията на Министерство на здравеопазването. При близо 13% от ражданията пациентките са избирали лекар или екип. В някои столични болници от услугата са се възползвали 30% от бъдещите майки. Сред другите дейности, при които се наблюдава по-чест избор на екип, попадат онкологичните, гинекологични и урологични операции, сърдечносъдови, очни...Според първоначалните наблюдения на Министерство на здравеопазването болниците не злоупотребяват с услугата избор на екип. Единици са лечебните заведения, в които тя е извършена при по-голям процент от преминалите пациенти, което буди съмнения за известни нередности.
За болница "Токуда"
Раждането се заплаща от НЗОК, но въпреки това трябва да се доплати за другите услуги. На регистратурата дават един лист за доброволен избор на болнични услуги и съответните им цени.
Ето ги и тях:
ЗА РАЖДАНЕ:
1. Избор на екип за нормално раждане - 800лв
2.Избор на екип за секцио - 1000лв
3.Избор на анестезиолог - 150лв
4.Присъствие на бащата в родилна зала - 200лв
НЕОНАТАЛНИ ГРИЖИ:Пакет 1/Неонатални грижи за дете родено по естествен път престой 3дни/ - 200лв
1.Изследване на костите
2.ПКК(пълна кръвна картина);кръвна група
3.Абдоминална ехография
4.Изследване на главичката (не мога да цитирам точното наименование, само ще уточня че е свързано с фонтанелата на главичката на бебчо)
5.Почасови грижи,консумативи за бебето
6.2бр безплатни прегледа на бебчо до навършване на 1м.
7.Обучение на майката :
- кърмене и грижи за гърдите
- къпане на бебето
- грижи за пъпчето[color=darkblue]
Пакет 2 /Неонатални грижи за дете родено секцио престой 5дни/ - 300лв
Изследванията са същите както в ПАКЕТ 1.
:roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
Ами...
ovagimyan
 
Мнения: 164
Регистриран на: 05 Апр 2011, 19:40

Re: Избор на екип или лекар

Мнениеот Камелия » 05 Юни 2012, 12:40

Новата министърка на здравеопазването обеща да премахне таксата за избор на екип или лекар. Според нея тази такса може да се поема от частните здравни фондове. Така по нейно предложение онези, които искат да се лекуват от определен лекар или екип ще трябва да се осигуряват допълнително в частен здравен фонд. Дали според вас това ще накара гражданите да се осигуряват допълнително или напротив?
Камелия
 
Мнения: 183
Регистриран на: 27 Мар 2012, 14:56

Re: Избор на екип или лекар

Мнениеот bisertaskov » 13 Юни 2012, 22:48

Камелия написа:Новата министърка на здравеопазването обеща да премахне таксата за избор на екип или лекар. Според нея тази такса може да се поема от частните здравни фондове. Така по нейно предложение онези, които искат да се лекуват от определен лекар или екип ще трябва да се осигуряват допълнително в частен здравен фонд. Дали според вас това ще накара гражданите да се осигуряват допълнително или напротив?

Новият министър така като гледам не е май много в час и то скоро ще се разбере,когато настъпи хаос по болниците и пълна неспособност да си плащат на доставчиците.И какво по точно да избирам къде да наливам още пари та нали за това се осигурявам за да получавам адекватна медицинска помощ а не да наливам пари за да ми обърнат внимание.Още колко фонда трябва да смукат пари от крехката ми заплата ?
Дръж главата си ниско наведена (скромност), очите да гледат високо (амбиция), устата затворена (спокойствие); изгради себе си върху синовно уважение и помагай на другите.
bisertaskov
 
Мнения: 588
Регистриран на: 23 Мар 2011, 10:22

Re: Избор на екип или лекар

Мнениеот vaksina » 13 Юни 2012, 22:52

bisertaskov написа:
Камелия написа:Новата министърка на здравеопазването обеща да премахне таксата за избор на екип или лекар. Според нея тази такса може да се поема от частните здравни фондове. Така по нейно предложение онези, които искат да се лекуват от определен лекар или екип ще трябва да се осигуряват допълнително в частен здравен фонд. Дали според вас това ще накара гражданите да се осигуряват допълнително или напротив?

Новият министър така като гледам не е май много в час и то скоро ще се разбере,когато настъпи хаос по болниците и пълна неспособност да си плащат на доставчиците.И какво по точно да избирам къде да наливам още пари та нали за това се осигурявам за да получавам адекватна медицинска помощ а не да наливам пари за да ми обърнат внимание.Още колко фонда трябва да смукат пари от крехката ми заплата ?

И аз съм на това мнение,само пари искат.Нали за това са станали лекари няма значение кой е просто трябва да си свърши работата.Аз съм против избора на лекари има си частни клиники плаща си и си избирай колкото искаш.Според мен има по належащи въпроси за решаване в здравеопазването.Болниците приличат на дупки които всеки момент ще се разпаднат.Да избирам на по здраво легло да легна .
vaksina
 
Мнения: 25
Регистриран на: 07 Ное 2011, 19:14

Re: Избор на екип или лекар

Мнениеот Mon_ton » 01 Дек 2014, 16:19

мисля, че не е лошо да имаш избор на екип, най-малкото ако си ходил на прегледи при някой специалист искаш с него да си свършиш манипулациите в болниците, но изнудването за избор на екип е друго нещо, знам че дори и да се падне някой на случаен принцип изнудват пациенти да платят за избор на екип.. :!:
Аватар
Mon_ton
 
Мнения: 2768
Регистриран на: 24 Ное 2014, 15:54


Назад към Здравна политика

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта