Приемат ли детските градини деца с хранителни алергии?

Специфични грижи, лечение, обществени нагласи, държавна политика, взаимопомощ

Приемат ли детските градини деца с хранителни алергии?

Мнениеот gabinka_80 » 18 Окт 2018, 10:00

Дъщеря ми има непоносимост към глутен, която не е силно изразена, но все пак чувства дискомфорт, ако яде много такива храни. Както писах в друга тема, на нея й позволявам, а и тя самата си позволява до толкова, да опита тортана детско парти или да отхапе парченце пица, но не си позволява да изяде цяло парче торта, цяла пица, или пък да изяде парче кекс, защото знае, че ще я боли.
В детската градина, в която я приеха (сега е в 3 група)< отказват да осигурят специална храна за дъщеря ми, а от РИОКОЗ им забранявали да внасям аз храна за дъщеря си.
Менюто в градиние е пълно с глутен - закуска от макарони или филия, обядът е приемлив в повечето случаи, въпреки брашняните застройки, а следобедната закуска в повечето случаи е кекс или курабии. С други думи, в повечето дни от седмицата дъщеря ми стои гладна или хапва по съвсем малко и стои свита с болки в корема през остатъка от деня. Вече видимо и отслабна. Мога ли да направя нещо, за да осигуря храна на дъщеря си или единственото решение е да я преместя в частна градина, в която ще мога аз да й нося храна?
gabinka_80
 
Мнения: 300
Регистриран на: 15 Юли 2016, 12:22

Re: Приемат ли детските градини деца с хранителни алергии?

Мнениеот fawla » 18 Окт 2018, 10:59

Мисля, че в държавните градини не допускат да се внася външна храна, може да се допиташ обаче до риокоз какво може да се направи, за да могат да ти кажат, дали има законова вратичка, от която можеш да се възползваш.
Аватар
fawla
 
Мнения: 1035
Регистриран на: 15 Апр 2015, 10:48

Re: Приемат ли детските градини деца с хранителни алергии?

Мнениеот Malina » 18 Окт 2018, 12:54

Детска учителка съм в ДГ, имало е такива случаи при нас, когато родителите пишат официална молба до директора, който след това я представя в РИКОЗ, според мен във вашия случай директора спира възможността да осигури на детето ви нормален обяд, според нуждите му.
Не искам просто да живея - искам първо да обичам, а между другото да живея!
Аватар
Malina
 
Мнения: 2309
Регистриран на: 02 Дек 2014, 10:33

Re: Приемат ли детските градини деца с хранителни алергии?

Мнениеот rabotnata pchela » 19 Окт 2018, 09:37

На мен ми се е случвало за кратък период и точно както каза Малина пуснах молба до директора, че в рамките на 2 седмици детето ще яде домашна храна, поради алергия.
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Приемат ли детските градини деца с хранителни алергии?

Мнениеот kikimoraa » 19 Окт 2018, 12:18

Много ми е странно, че ви създават проблеми, здравето на децата трябва да им е приоритет, аи нали при записване давате нужната информация, след като са ви приели, трябва да могат да ви осигурят необходимото.
kikimoraa
 
Мнения: 255
Регистриран на: 26 Мар 2017, 11:03

Re: Приемат ли детските градини деца с хранителни алергии?

Мнениеот Пепи72 » 27 Авг 2019, 09:53

Щом Вие сте предупредили персонала и директора на детската градина, в която е дъщеря Ви, те трябва да се съобразят с изискванията за хранене на детето. Ако това е констатирано и от медицинско лице ( лекар) добре е да приложете и копия на съответните документи, удостоверяващи проблемът на детето. По закон, ако родителят / настойникът на детето е предупредило в детската градина или в училището, където то пребивава, за съответен здравословен проблем, то те са длъжни да се съобразят с това.
Пепи72
 
Мнения: 48
Регистриран на: 26 Авг 2019, 09:31


Назад към Деца със специални потребности

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта

cron