Болен мъдрец – да го лекувам ли или направо да го вадя?

Re: Да си извадя ли мъдреците?

Мнениеот valia.st » 17 Дек 2016, 19:58

абсолютно не, просто хубаво си ги изчетквай :cheerleaderkid:
valia.st
 
Мнения: 34
Регистриран на: 27 Ное 2016, 11:27

Re: Да си извадя ли мъдреците?

Мнениеот dessiblond » 19 Дек 2016, 12:21

Ако растат накриво и създават проблеми на съседните зъби, изчеткването няма да помогне. И аз бих потърсила второ мнение и тогава бих преценила какво да предприема.
dessiblond
 
Мнения: 421
Регистриран на: 25 Ное 2013, 14:13

Re: Да си извадя ли мъдреците?

Мнениеот rose_92 » 15 Фев 2017, 22:28

Не искам да ви плаша, но по-добре да го знаете от някой, който си е изпатил, за да не ви се случи и на вас. Значи...преди 1 година и няколко месеца ми извадиха горен десен мъдрец с операция, защото беше с криви корени. Малко си беше страшничко, но бях при хирург, който беше много добър и нямах никакви проблеми. Дори не ме болеше след това!!
Преди 1 седмица най-накрая се реших да си извадя долния ляв мъдрец, който ми е горе-долу от същото време развален - имаше пломба, но тя падна и почна да се троши самия зъб и коронката му почти я нямаше. Имаше само една голяма дупка, в която се събираше храна. Отидох при моята зъболекарка, но тя каза, че няма да го извади. Повика колежката си да я пита дали тя може да го извади и онази каза: "Да". На следващия ден отидох..Самото вадене не беше лесно, беше някъде около 20-30 минути напъване. Накрая даже въпреки упойката така ме заболя, че...Сложи ми марля в устата, почисти ли го добре - не знам и ме прати да си ходя. Не ми даде антибиотик..Почти никакви препоръки, а на мен това ми беше първият зъб, който ми вадят по нормален начин и нямам представа какво трябва и не трябва да правиш. А парите, които взе, не бяха никак малко..
Още щом ме отпусна упойката и почнаха адски болки, пих аулин и спряха. На следващия ден ходих да види раната - уж всичко било наред. Да ама болките продължиха. На другия ден звъня на моята зъболекарка и тя ми вика, че било нормално да имам болки (на мен не ми се виждаше нормално да ме боли чак толкова и само да се тъпча с аулин и нурофен..). В петък вечерта вече не се издържаше. Бях сигурна, че се е получила някаква инфекция, а и като гледах раната, виждах, че има храна или нещо такова вътре и че не зараства. Обадих се на личната, тя каза, че често се получавали инфекции след вадене на зъб и ми даде антибиотик. На другия ден болките продължиха и потърсих дежурен зъболекар. Каза, че се е получила инфекция и ми почисти раната с една тръбичка (мнооого болезнено) и ми даде друг антибиотик, който бил по-подходящ за инфекции на костта. Пита ме дали съм имала продължително кървене след ваденето (2-3 дни усещах кръв в устата си) и каза, че не се е образувал достатъчно съсирек. След вадене се образува съсирек, който трябва да се внимава да не се изплюе, защото иначе раната не може да зарасне и в нея попадат бактерии, което води до инфекция...А болките са постоянни и просто жестоки!!! Не можеш да ядеш, не можеш да спиш, не можеш да мислиш за нищо друго - даже болката отива към ухото и слепоочието, вдигаш температура, лимфните възли ти се подуват. Ето сега, чак днес - 8 дни след ваденето, вече почти не усещам болка благодарение на антибиотика и почистването на раната.
Имам още 2 мъдреца, които като им дойде времето 100000 % няма да извадя при обикновен стоматолог!!!!! Ако трябва 200 лв. ще дам само и само да не изпитам този ужас отново. А да не ви казвам колко ще ме е страх да отида да ми вадят зъб след това, което преживях - последната седмица беше просто един кошмар, така че мнооого внимавайте при кого си вадите зъбите, защото могат да се получат много усложнения.
rose_92
 
Мнения: 420
Регистриран на: 05 Мар 2014, 17:09

Re: Да си извадя ли мъдреците?

Мнениеот klara » 15 Фев 2017, 22:47

Добре де, дори аз знам, че като се вади мъдрец е голяма вероятността да се получи инфекция, ако не се следват някои правила. Какво остава за зъболекар, който сигурно от години упражнява тази професия. Как можем да разберем кой ще се отнесе професионално и кой ще претупа работата? Направо си се измъчила и наистина си имала много тежка седмица, дано всичко е наред вече.
klara
 
Мнения: 530
Регистриран на: 18 Яну 2016, 16:51

Re: Да си извадя ли мъдреците?

Мнениеот rose_92 » 15 Фев 2017, 23:07

klara написа:Добре де, дори аз знам, че като се вади мъдрец е голяма вероятността да се получи инфекция, ако не се следват някои правила. Какво остава за зъболекар, който сигурно от години упражнява тази професия. Как можем да разберем кой ще се отнесе професионално и кой ще претупа работата? Направо си се измъчила и наистина си имала много тежка седмица, дано всичко е наред вече.


То реално грешката може да не е нейна - може наистина причината да е проблем със съсирека. И аз не разбрах точно какво е довело до това, но е факт, че имах проблем и то сериозен. И със сигурност не бих си извадила друг зъб при нея. Другото, което е, че не ми каза да си изплаквам устата с нищо - например с вода за уста, за да не се задържа храна в дупката - аз от къде да ги знам тези неща като не ми се е случвало до сега, а и не използвам по принцип такива неща..Освен това я питах!! Явно някои толкова и разбират. Отговорът й беше само: "Не се притеснявай."...Е от непритеснение ето какво се получи..
rose_92
 
Мнения: 420
Регистриран на: 05 Мар 2014, 17:09

Re: Да си извадя ли мъдреците?

Мнениеот Lilly_milly » 16 Фев 2017, 10:36

rose_92 написа:
klara написа:Добре де, дори аз знам, че като се вади мъдрец е голяма вероятността да се получи инфекция, ако не се следват някои правила. Какво остава за зъболекар, който сигурно от години упражнява тази професия. Как можем да разберем кой ще се отнесе професионално и кой ще претупа работата? Направо си се измъчила и наистина си имала много тежка седмица, дано всичко е наред вече.


То реално грешката може да не е нейна - може наистина причината да е проблем със съсирека. И аз не разбрах точно какво е довело до това, но е факт, че имах проблем и то сериозен. И със сигурност не бих си извадила друг зъб при нея. Другото, което е, че не ми каза да си изплаквам устата с нищо - например с вода за уста, за да не се задържа храна в дупката - аз от къде да ги знам тези неща като не ми се е случвало до сега, а и не използвам по принцип такива неща..Освен това я питах!! Явно някои толкова и разбират. Отговорът й беше само: "Не се притеснявай."...Е от непритеснение ето какво се получи..


Аз така и не отидох да ми ги извадят, затраях си. Не ми създават кой знае какви проблеми и реших да ги оставя. При теб, доколкото разбрах, е било различно, щом чак се е ронел. Не знам след години какво ще стане, то по принцип с напредването на възрастта положението със зъбите се влошава, тогава ще му мисля :grin: .
Lilly_milly
 
Мнения: 245
Регистриран на: 16 Дек 2014, 14:32

Re: Да си извадя ли мъдреците?

Мнениеот rose_92 » 16 Фев 2017, 16:01

Ако имаш отворена дупка като мен, която стои много време, има вероятност да се получи гранулом (аз имах), който не го усещаш, но ако се "обади" - не ми се мисли..По-добре ако са ти за вадене ги извади, защото сега може да не те болят, но след време не се знае. Обаче потърси добър специалист - това е най-важното.
rose_92
 
Мнения: 420
Регистриран на: 05 Мар 2014, 17:09

Re: Да си извадя ли мъдреците?

Мнениеот уморена » 16 Фев 2017, 16:43

Не ивнаги с мъдреците е лесно, при мен има нещо, което било близо до друг нерв, нещо свързано с челюстта, и зъболекарката ми отказа да ги извади, въпреки нуждата, та си трая, не мога да намеря специалист, готов да поеме риска.
уморена
 
Мнения: 158
Регистриран на: 29 Авг 2016, 15:34

Болен мъдрец – да го лекувам ли или направо да го вадя?

Мнениеот Karina_85 » 12 Ное 2018, 13:22

От събота ме е погнал един мъдрец. Жестоко ме боли...Нагълтах се с де що обезболяващи имаме из къщи, обаче ефекта е за няколко часа. Не стига че имам само един мъдрец, ами и да ми създава грижи :roll: Дали си струва да го държа, лекувам, давам пари за лечение съответно, или направо да казвам да ми го извадят? Чувала съм че мъдреците като се развалят, повече няма смисъл да се мъчим да ги лекуваме, защото просто са си такива. Дайте акъл преди да се замъкна при зъболекаря :oops:
Аватар
Karina_85
 
Мнения: 213
Регистриран на: 25 Окт 2018, 12:20

Re: Болен мъдрец – да го лекувам ли или направо да го вадя?

Мнениеот Дидето » 12 Ное 2018, 15:07

Вади го, но питай първо зъболекаря. Правят се снимки и така се взима решение.
Дидето
 
Мнения: 54
Регистриран на: 15 Юни 2018, 10:30

ПредишнаСледваща

Назад към Мнения и въпроси на читатели, свързани със стоматологични заболявания

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта