Съществува ли Дядо Коледа?

Как възпитаваме детето си, грижи за физическото и душевното му развитие, съвети

Re: Съществува ли Дядо Коледа?

Мнениеот bditranslations » 22 Дек 2011, 19:51

Да, най-искрено искам да вярвам в Дядо Коледа и вълшебствата, които прави добрия старец. Всичко, което той носи със себе си е коледния дух и настроение , ако не вярваме в него значи не вярваме в доброто !
bditranslations
 
Мнения: 44
Регистриран на: 18 Дек 2011, 15:57
Местоположение: Стара Загора

Re: Съществува ли Дядо Коледа?

Мнениеот valiart » 22 Дек 2011, 22:36

Въпреки всичко, е добре, човек да остане поне малко дете;) Не мислите ли....
Аватар
valiart
 
Мнения: 1138
Регистриран на: 18 Окт 2011, 12:24

Re: Съществува ли Дядо Коледа?

Мнениеот Memento » 31 Яну 2012, 11:38

Съществува как няма да съществува, след втората бутилка вино даже почваме да си говорим.
Аватар
Memento
 
Мнения: 700
Регистриран на: 11 Яну 2012, 11:13

Re: Легенда за дядо Коледа

Мнениеот Silvi » 22 Ное 2012, 12:55

spend написа:Изображение
Легендата за Дядо Коледа е свързана с един монах на име Св. Николай. Смята се, че Николай е роден някъде около 280 г. след н.е. в Патара, близо до град Мира, Турция.
През Ренесанса Св. Николай става най-популярният светия в цяла Европа. Дори след Революцията на протестантите, когато честването на светците бива разколебано, Св. Николай остава в паметта и сърцето на хората.
Св. Николай навлиза в живота на американското общество в края на 18 век. През декември 1773 г., и отново през 1774 г., нюйоркски вестник споменава за група от датски семейства, които честват годишнините от смъртта на светеца.
Името "Дядо Коледа", което съществува и днес идва от датското име на Св. Николай - Sinter Klaas, съкратено от Sint Nikolaas /на датски означава Св. Николай/.
През 1804 г. Джон Пинтард, член на нюйорското историческо общество, започва да разпространява дървени фигурки на Св. Николай на годишната срещата на Обществото. Още тогава съвременният Дядо Коледа е представен на фона от чорапи, пълни с играчки, и плодове върху камина.
През 1809 г. Уошингтън Ървинг спомага за популяризирането на историите за Sinter Klaas, като определя в своята книга "Историята на Ню Йорк" Св. Николай за патрон на града.
Традицията на Коледа да се раздават подаръци започва в началото на 19 век, като особена почит намира тя сред младото поколение. Пазаруването на подаръци из коледно украсените магазини започва да се популяризира през 1820 г., а от 1840 г. вестниците отделят специално внимание на празнични реклами, които по това време представят най-новите и модерни Дядо Коледа.
Една година по-късно хиляди деца се стичат във Филаделфия, където могат да видят модел на Дядо Коледа в човешки размери.
През 90-те години на 19 в. Армията на спасението се нуждаела от пари, за да набави на бедните семейства достойно коледно пиршество. Тогава няколко безработни мъже се преоблекли като Дядо Коледа и започнали да обикалят улиците на Ню Йорк, набирайки дарения.
Карикатуристът Наст през 1881 г. дава на образа на Дядо Коледа ярко червеният костюм и белия пух. От рисунките му оживяват също така работилницата на Северния полюс, елфите и, естествено, г-жа Коледа.
Изображение

spend, мога да те оборя в твоята теория за Дядо Коледа. Истината е, че беловласия старец е дошъл от днешна Кападокия, което ще рече днешна Турция. Живял е 3-4 век и още на млади години е станал епископ, известен с щадрия и и благороден нрав. Силно религиозен той раздал цялото си богатство на бедните и от там идва традицията за разменянето на подаръци на този празник. Друга легенда разказва, че Свети Николай е спасител на три бедни сестри от продаване в робство от собствения им баща. Свети Николай им дарил зестра и така те могли да се омъжат.

В Гърция съществува вярване, че Свети Николай не носи подаръци на децата.

Обяснявайте на децата си, че Дядо Коледа съществува. Не крадете детските им мечти и ги оставете да вярват поне в това вълшебство.
Silvi
 
Мнения: 234
Регистриран на: 04 Яну 2012, 16:02

Re: Съществува ли Дядо Коледа?

Мнениеот utro77 » 22 Ное 2012, 14:39

Иска ми се да вярвам...
А по повод децата - ужасно ми е гузно да ги лъжа. Някъде сред книжата си пазя едно писмо на голямата ми дъщеря до дядо Коледа и винаги се разплаквам като го прочета.
Suffer well!
Аватар
utro77
 
Мнения: 53
Регистриран на: 23 Май 2012, 15:56

Re: Съществува ли Дядо Коледа?

Мнениеот Ивайла » 23 Ное 2012, 17:55

Разбира се, че съществува! Усещате ли магията на Коледа в светлинките на украсите, в аромата на елхите, в цветните украси? Кога сте усещали духа на Коледа през друго време на годината?
Ивайла
 
Мнения: 5
Регистриран на: 12 Ное 2012, 17:50

Re: Съществува ли Дядо Коледа?

Мнениеот Prolet8 » 22 Фев 2013, 22:10

Разбира се, че да! Всяка година му пишем и изпращаме писмо с желание, което да изпълни! Живее в Лапландия със Снежанка и джуджетата!! :)))) Гледахме "Великолепната петорка" там е уникален Дядо Коледа :)
Prolet8
 
Мнения: 112
Регистриран на: 22 Фев 2013, 21:31

Re: Съществува ли Дядо Коледа?

Мнениеот geriva » 26 Фев 2013, 15:55

За мен Дядо Коледа е не само добрият старец, а духът на самия празник Коледа. Той е символ на никога неостаряващата доброта и желанието да зарадваш любим човек.Така, че няма как да не съществува и няма как да престана да вярвам в него. :D
geriva
 
Мнения: 336
Регистриран на: 18 Фев 2013, 11:45

Re: Съществува ли Дядо Коледа?

Мнениеот qna toneva » 26 Фев 2013, 17:52

въпреки,че вече съм голяма и зная,че уж не съществува :roll: ми е изключително приятно да се връщам мисляно в детството и да си спомням с усмивка на лице за добрия старец с прекрасните подаръци,еленчета,джуджета ........... ;)
qna toneva
 
Мнения: 162
Регистриран на: 17 Фев 2013, 17:11

Re: Съществува ли Дядо Коледа?

Мнениеот dacheva.denica » 02 Мар 2013, 17:13

Бях на 5г., когато разбрах, че няма Дядо Коледа, точно преди празника в детската градина. Беше ми тъжно и мъчно и бях ядосана, че са ме лъгали. Когато започна празника и седнах в скута на Дядо Коледа да ми даде подарък, дръпнах му брадата и се оказа, че това е леличката от нашата детска градина. Тогава всички деца си спомням как се разплакаха, а мен учителките ме изкараха отвън и ми казаха, че съм провалила празника. :D Спомням си колко разочарована бях.
dacheva.denica
 
Мнения: 21
Регистриран на: 02 Мар 2013, 16:05

ПредишнаСледваща

Назад към Възпитание, грижа и съвети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта