Детето не иска да учи - какво да правя?

Как възпитаваме детето си, грижи за физическото и душевното му развитие, съвети

Детето не иска да учи - какво да правя?

Мнениеот Валерия М » 07 Дек 2018, 10:20

Не очаквах че и това ще ни сполети вкъщи, ама от няколко седмици сина ни категорично отказва да седне да учи. Във втори клас е, вече имат домашни, разни домашни проекти. Питах го дали има проблем, но той отрича. Не е много разговорлив, а не може да продължаваме така. Материала се трупа, в един момент ще стане невъзможно да наваксва. Занимава му се само с компютърните игри. Не знам какво му става, не беше така до преди месец. Сякаш не ми се иска да го лишим изцяло от компютърната игра, но не знам дали има друг начин да се справим.
Посъветвайте ме, ако сте се сблъсквали с подобно нещо!
Валерия М
 
Мнения: 79
Регистриран на: 07 Дек 2018, 10:13

Re: Детето не иска да учи - какво да правя?

Мнениеот @Лорчето » 07 Дек 2018, 11:01

Охх, сигурно е много тегаво. Аз бях дете, което не обичаше да учи, но по принцип :mrgreen: Не знам във вашия случай защо се е получило така. Освен да продължавате да се опитвате да говорите с детето, защото за да почне така изведнъж да НЕ учи, явно нещо се е случило.
@Лорчето
 
Мнения: 61
Регистриран на: 14 Ное 2018, 15:07

Re: Детето не иска да учи - какво да правя?

Мнениеот Ива Тодорова » 07 Дек 2018, 11:22

Опитайте да говорите с класния ръководител. Една причина, за която се сещам е че може да не ги мотивират достатъчно в училище. Ако не го поощряват е нормално и да се обезкуражи. Децата се радват на похвали, не пресилени, разбира се. Имам приятелка, която е начална учителка. Постоянно им слага някакви печатчета по тетрадките, те си ги чакат с нетърпение. Ей такива неща нахъсват малките.
Аватар
Ива Тодорова
 
Мнения: 148
Регистриран на: 26 Окт 2018, 10:37

Re: Детето не иска да учи - какво да правя?

Мнениеот Stefany_Nik » 07 Дек 2018, 11:46

Може детето просто да не е много амбициозно. Да се е насилвало досега да се представи в друга светлина, но вече да му е трудно. Консултация с психолог също може да се окаже от полза, ако не настъпи положителна промяна. Наистина е възможно да има проблеми в училище, да не иска да ги сподели, ако се срамува. Те момчетата не са много приказливи по принцип.
Stefany_Nik
 
Мнения: 97
Регистриран на: 12 Ное 2018, 12:35

Re: Детето не иска да учи - какво да правя?

Мнениеот Никол_20 » 07 Дек 2018, 12:12

Нищо чудно проблема да е в начина на преподаване. Да не са му сменили учителката, сега да им преподават по друг, по-скучен начин?

А е възможно просто нещата да не са му ясни и затова да няма желание да учи. Прегледайте заедно материала, кой знае...Макар че сигурно учителката щеше да ви информира, ако има затруднения с ученето. :scratchheadblue:
Аватар
Никол_20
 
Мнения: 71
Регистриран на: 03 Дек 2018, 15:13

Re: Детето не иска да учи - какво да правя?

Мнениеот Валерия М » 07 Дек 2018, 12:14

Учителите са същите, никаква промяна. Но не очаквам обратна връзка, не са много дейни и комуникативни с нас, родителите сякаш...
Ще говоря и с неговия приятел, близки сме с майка му. Ще попитам дали няма проблеми с някое дете или нещо друго. Иначе е здрав, не е умърлушен, просто не иска да учи и това е :sad:
Валерия М
 
Мнения: 79
Регистриран на: 07 Дек 2018, 10:13

Re: Детето не иска да учи - какво да правя?

Мнениеот Elepharm » 07 Дек 2018, 17:44

Учителката на голямата ми дъщеря в началните класове даваше страшно много домашна - по цели страници за преписване, правила за помнене наизуст и т.н., на което дъщеря ми всячески се противеше, особено през ваканциите. Оказа се, че има доста добра памет, запомня и разбира още в училище и тези повторения й са просто досадни.
Сега е шести клас, подготвя се абсолютно сама в кратък срок след като се прибере от училище и после си чете вицове. Пълна отличничка е.
Elepharm
 
Мнения: 44
Регистриран на: 11 Май 2017, 15:11

Re: Детето не иска да учи - какво да правя?

Мнениеот flip » 15 Юли 2019, 09:55

Стигнала съм до извода, че насила нищо не става. Трябва да му се събуди интереса. Ако има проблем с учителя или съучениците, първо трябва да се реши той.
flip
 
Мнения: 203
Регистриран на: 25 Окт 2018, 11:36

Re: Детето не иска да учи - какво да правя?

Мнениеот Ейми » 25 Юли 2019, 09:34

Стигнах до извода, че с притискане не става. Учим с настроение, по-чести кратки почивки и шеги. Иначе им доскучава и се разсейват.
Ейми
 
Мнения: 20
Регистриран на: 25 Юли 2019, 09:09

Re: Детето не иска да учи - какво да правя?

Мнениеот Любомира » 02 Авг 2019, 09:01

Най-вероятната причина е проблем в училище - било то с учител или съученици. Трябва да се говори с детето, ако е нужно и психолог да се включи.
Любомира
 
Мнения: 54
Регистриран на: 14 Юни 2019, 08:59

Следваща

Назад към Възпитание, грижа и съвети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта