Безглутеновото хранене като начин на живот - вредно ли е за здравето?

Хранителни режими за регулиране на тегло, видове диети, хранене при заболявания

Безглутеновото хранене като начин на живот - вредно ли е за здравето?

Мнениеот @Лорчето » 07 Дек 2018, 11:05

От известно време спрях глутена, но не поради здравословни, причини, а за да сваля някой и друг килограм. Обаче така свикнах, че ми е трудно да си представя да се храня с пшеничен хляб и други глутенови продукти. Наложи ми се тези дни, защото бяхме на рожден ден, но после ми беше тежко от белия, пшеничен хляб.
Чела съм противоречиви мнения за безглутеновото хранене - че било само хора със здравословни проблеми или пък че се отразява много добре на хората, имунитета, на кожата...
@Лорчето
 
Мнения: 61
Регистриран на: 14 Ное 2018, 15:07

Re: Безглутеновото хранене като начин на живот - вредно ли е за здравето?

Мнениеот Ива Тодорова » 07 Дек 2018, 11:24

Щом се чувстваш добре, защо се притесняваш. Аз също рядко ям глутенови неща, не си го налагам, просто така свикнах.
Ако нямаш заболяване, ако кръвните ти изследвания са ок - храни се както ти е добре. Важното е да се следиш и ако усетиш негативна промяна, да спреш.
Аватар
Ива Тодорова
 
Мнения: 148
Регистриран на: 26 Окт 2018, 10:37

Re: Безглутеновото хранене като начин на живот - вредно ли е за здравето?

Мнениеот Stefany_Nik » 07 Дек 2018, 11:41

Аз съм чела че не е полезно да не се консумират въобще глутенсъдържащи храни.

Защо преди да решиш че искаш да се храниш безглутеново, не си направиш нужните изследвания? Може да не знаеш, а всъщност да имаш наистина глутенова непоносимост.

Малко информация по въпроса:

Според последно проучване всеки 1 на 100 души в света страда от целиакия. Това е заболяване при което консумацията на храни с глутен довежда до атрофия на лигавицата на тънкото червo. В проучване, проведено с Америка, са взели участие няколко групи- хора, които имали целиакия, хора, които имали само лека непоносимост към глутена и трета група от хора, които страдали от възпалени черва. Резултатите са показали, че противно на очакванията групата с най-висок процент за фатален край при консумация на глутен била тази на хората с леко възпалени черва – 72 %.

Най- честите симптоми за това , че един човек има глутенова непоносимост са: постоянно чувство на умора, честа смяна на настроенията, мускулни заболявания, анемия, неспособност за концентрация, регулярна поява на афти и херпеси и др. Диагностициарнето се извършва главно чрез изследване на кръвните клетки.
Stefany_Nik
 
Мнения: 97
Регистриран на: 12 Ное 2018, 12:35

Re: Безглутеновото хранене като начин на живот - вредно ли е за здравето?

Мнениеот blaze » 07 Дек 2018, 12:25

Дано не се водите по някаква мода с това безглутеново хранене. Ако наистина е защото така ви е добре, не виждам защо да не продължавате. Има много рецепти, видове брашна вече, пазара е залят с безглутенови храни. Поне в големите градове. Само ще трябва да си осигурявате безглутенови брашна, няма ги масово, но не са съвсем неоткриваеми, де :)
blaze
 
Мнения: 151
Регистриран на: 01 Ное 2018, 10:28

Re: Безглутеновото хранене като начин на живот - вредно ли е за здравето?

Мнениеот _Лилия_ » 07 Дек 2018, 12:29

Не съм спирала глутена, за да кажа дали вреди, но ето два момента, които е добре да имаш предвид все пак. Различни от многото хвалебствия на безглутеновия режим на хранене.

* Липсата на достатъчно познания по отношение на храните, съдържащи глутен, може да доведе до недостиг на въглехидрати, фибри и други хранителни вещества като витамин В, фолиева киселина, калций и желязо.
* Тъй като храните, съдържащи глутен, са богати и на въглехидрати, те дават много енергия. Поради тази причина често те се заместват с мазнини и захар, които представляват по-сериозна заплаха за здравето и фигурата от глутена.

Така че намирай начин да си набавяш това, което не приемаш с безглутеновите продукти. :)
_Лилия_
 
Мнения: 187
Регистриран на: 26 Окт 2018, 08:57

Re: Безглутеновото хранене като начин на живот - вредно ли е за здравето?

Мнениеот Elepharm » 07 Дек 2018, 17:27

Определено е вредно за кесията, а за дългосрочните ефекти за здравето - това трудно може да се определи. Ако човек се храни здравословно и балансирано, не би трябвало да има вреден ефект, все пак болните с цьолиакия са принудени, така или иначе, цял живот да се хранят по този начин. Не знам дали знаете, но вече има в аптечната мрежа тест за глутенова непоносимост на немската фирма Хартман - https://static.framar.bg/product/6glute ... eroval.jpg. Тестът се прави се в домашни условия с капка кръв. Тъй че всеки може да се изследва, за да не приписва напразно здравословните си проблеми на глутена, съдържащ се в така традиционни за нашите географски ширини продукти.
А за ставането тежко на стомаха - то зависи от количеството и от бързината на поглъщане - ако преядем с ориз, или пък дори с месо, също ни става тежко, без тези продукти да съдържат глутен.
Elepharm
 
Мнения: 44
Регистриран на: 11 Май 2017, 15:11

Re: Безглутеновото хранене като начин на живот - вредно ли е за здравето?

Мнениеот Elepharm » 07 Дек 2018, 17:27

Определено е вредно за кесията, а за дългосрочните ефекти за здравето - това трудно може да се определи. Ако човек се храни здравословно и балансирано, не би трябвало да има вреден ефект, все пак болните с цьолиакия са принудени, така или иначе, цял живот да се хранят по този начин. Не знам дали знаете, но вече има в аптечната мрежа тест за глутенова непоносимост на немската фирма Хартман - https://static.framar.bg/product/6glute ... eroval.jpg. Тестът се прави се в домашни условия с капка кръв. Тъй че всеки може да се изследва, за да не приписва напразно здравословните си проблеми на глутена, съдържащ се в така традиционни за нашите географски ширини продукти.
А за ставането тежко на стомаха - то зависи от количеството и от бързината на поглъщане - ако преядем с ориз, или пък дори с месо, също ни става тежко, без тези продукти да съдържат глутен.
Elepharm
 
Мнения: 44
Регистриран на: 11 Май 2017, 15:11

Re: Безглутеновото хранене като начин на живот - вредно ли е за здравето?

Мнениеот Кери » 01 Фев 2019, 15:18

Не мисля, че е вредно.Аз се храня така от дълго време и се чувствам прекрасно. :smile:
Кери
 
Мнения: 81
Регистриран на: 10 Дек 2018, 13:12

Re: Безглутеновото хранене като начин на живот - вредно ли е за здравето?

Мнениеот Мариана Колева » 21 Фев 2019, 12:02

Смятам че е много модерно това безглутеново хранене, а всъщност то се назначава на хора със здравословни проблеми.
Не виждам причина човек да не консумира глутен, ако е здрав.
Мариана Колева
 
Мнения: 31
Регистриран на: 21 Фев 2019, 10:47

Re: Безглутеновото хранене като начин на живот - вредно ли е за здравето?

Мнениеот IvanovA_Stef » 27 Май 2019, 12:08

Не мисля, че е вредно. Аз като цяло избягвам глутена, макар и не поради здравословни причини. Кожата ми изглежда по-добре и нямам тежест в стомаха. Това ми стига.
IvanovA_Stef
 
Мнения: 158
Регистриран на: 24 Окт 2018, 15:00


Назад към Диети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта