Как да отуча детето ми да използва лоши думи?

Как възпитаваме детето си, грижи за физическото и душевното му развитие, съвети

Как да отуча детето ми да използва лоши думи?

Мнениеот Story_teller » 09 Яну 2019, 10:22

Имам син на 5 и половина и в последно време е нещо страшно откъм речник. Думи като "тъпанар" не присъстват вкъщи. Отпуска се и да обижда с думи, които дори не искам да споменавам. Имам подозрения, че това е чуто и научено в детската градина, но как да постъпя, за да го отуча? Да го спра от градина няма как.
Естествено, не знае какво точно означават, особено думите със сексуален подтекст, но си ги използва, когато ни се ядоса или не става на неговото.
Story_teller
 
Мнения: 116
Регистриран на: 17 Дек 2018, 10:36

Re: Как да отуча детето ми да използва лоши думи?

Мнениеот Петя Георгиева » 09 Яну 2019, 10:41

Май най-удачно е да се обсъждат "новите" думи от речника му с него самия. Питайте го дали знае какво означават. То е ясно че не знае. Обяснете му значенията. Е, то едва ли ще спре да ги ползва от първия път, но след 100-на повтаряния вероятно ще има ефект :mrgreen: Не се шегувам, просто с децата нещата си стават по-бавно. Иска се търпение и да повтаряш като развалена грамофонна плоча, едва ли не :mrgreen:
Аватар
Петя Георгиева
 
Мнения: 168
Регистриран на: 31 Окт 2018, 09:45

Re: Как да отуча детето ми да използва лоши думи?

Мнениеот Клер » 09 Яну 2019, 10:56

С много говорене. Аз бях втрещена от богатия речник на сина ми, горе долу в същата възраст. Но при тях персонала не беше читав. Почти сигурна бях че ги чува от леличките и го преместих. Местенето е много краен вариант. Никога не се знае дали няма да отидеш пак в група, където се използват кофти думи. В нашия случай обаче даде добър резултат.
може би баща му да поговори с него - някак по мъжки. Сигурно ще има повече тежест.
Клер
 
Мнения: 101
Регистриран на: 18 Дек 2018, 10:35

Re: Как да отуча детето ми да използва лоши думи?

Мнениеот Karina_85 » 09 Яну 2019, 11:00

Ако след известно време разговорите не дадат резултат, може би е добре да говорите и с госпожите в групата. Ако не сте го направили. По-вероятно е да ги чува от определено дете, редно е да се вземат мерки другото дете да не ги използва. Малките са като попивателни гъби, най-вече за лошите неща, уви :roll:
Аватар
Karina_85
 
Мнения: 213
Регистриран на: 25 Окт 2018, 12:20

Re: Как да отуча детето ми да използва лоши думи?

Мнениеот velvet_81 » 09 Яну 2019, 11:11

Друг вариант е с нещо като табло на видно място. С червен маркер да отбелязвате дните без лоши думи, с черен - дните, когато ги ползва. Да намерите начин да го стимулирате да трупа червени точки, а не черни. Примерно, ако за една седмица има повече червени, отколкото черни, да изпълнявате едно негово желание. Не е задължително да е свързано с покупка на нещо - може да е да играете нещо заедно, да го заведете някъде, да гледате филм...Вие определяте правилата.
Когато имат нагледно какво се очаква от тях, сякаш по-лесно се мотивират.
velvet_81
 
Мнения: 194
Регистриран на: 24 Окт 2018, 08:45

Re: Как да отуча детето ми да използва лоши думи?

Мнениеот Matilda » 09 Яну 2019, 11:52

Обикновено ги говорят, защото знаят, че ще им бъде обърнато внимание. Предизвиква смях сред децата. Чувстват се важни, център на внимание.
Веднъж му обясни какво означава думата. Ако продължи да я ползва, игнорирай чутото. Не знам доколко е разумно, но може би като не му се обръща внимание, ще спре да ги ползва. Но задължително първо трябва да е наясно кое какво означава, че обижда хората, че ги натъжава.
Matilda
 
Мнения: 115
Регистриран на: 10 Дек 2018, 12:14

Re: Как да отуча детето ми да използва лоши думи?

Мнениеот Никол_20 » 10 Яну 2019, 11:38

Като малка и аз помня, че имах такъв период. Нашите опитаха и с добро, и с лошо. Накрая този период просто отмина. Но помня че наистина много говориха с мен, и обясняваха. Явно е дало резултат в един момент, но определено трябва време.
Аватар
Никол_20
 
Мнения: 71
Регистриран на: 03 Дек 2018, 15:13


Назад към Възпитание, грижа и съвети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта