Какво трябва да се носи в родилното - списък, съвети?

Искамe бебе - бременност, моментът на раждането, майчинство, проблемно забременяване и ин витро, осиновяване и приемна грижа

Какво трябва да се носи в родилното - списък, съвети?

Мнениеот Стефи Колева » 10 Яну 2019, 11:52

Една моя приятелка скоро ще ражда и се интересува, но не й се пише по форуми, затова питам вместо нея.
Който е минал по този път, би ли споделил какво в общи линии трябва и е препоръчително да си вземеш като тръгнеш да раждаш? Става дума за държавно АГ отделение, така че предполагам нещата няма да са много различни в различните градове.
Стефи Колева
 
Мнения: 66
Регистриран на: 08 Яну 2019, 13:32

Re: Какво трябва да се носи в родилното - списък, съвети?

Мнениеот Ani_ » 10 Яну 2019, 12:03

Горе долу е това:

ДОКУМЕНТИ
Лична карта
Обменна карта
Направление за раждане
Изследвания от периода на бременността (особено при тежко протекла бременност или наличие на предпоставки за усложнения по време на раждането)
Документ за кръвна група и Rh (резус) фактор, издаден от легитимна лаборатория с печат и номер.
Акт за граждански брак или нотариално заверена декларация за припознаване на детето от бащата в случай, че нямате брак (ще е нужен едва след раждането)


ЗА МАЙКАТА

Нощница за кърмачки – 2(3)бр.
Чехли (джапанки) – да са удобни и за баня
Хавлиени кърпи – 1 голяма, 1 малка
Сутиен за кърмене – освен всички други удобства, с него по-лесно ще кърмите и ще се изцеждате, защото повдига гърдите и така изправя млечните канали; също и ще сте спокойна, че формата на гърдите Ви няма да се промени в следствие на тежестта им, дори когато ги проветрявате срещу рагади, мастит и т.н.
Жилетка и чорапи – обикновено след раждане (поради промяна в хормоналния баланс) родилките изпитват студ
Еднократни стерилни следродилни гащи - независимо дали ще раждате нормално или секцио
Подплънки за кърма (може в последствие да Ви потрябват протектори за зърна, пластири или компреси за разранени зърна)
Кърпи за почистване на гърдите преди кърмeне
Крем за зърна
Помпа за кърма
Дамски превръзки за родилки
!Бивацин спрей – често присъства в препоръчителни списъци, но истината е че трябва да се използва само ако като е изписан от лекуващият лекар
Отвара от смрадлика за промивки (Макар, че обикновено в болниците се прави два пъти на ден тоалет на родилките)
При планово секцио се изискват 3бр. хипоалергенни превръзки за оперативна рана с размер 20см (обикновено на 3М).
Тоалетни принадлежности – сапун, шампоан, паста и четка за зъби, тоалетна хартия
Чаша, вилица, лъжица
Обикновени сухи и мокри кърпички (за освежаване на майката)
Бутилка минерална вода и вафла или малко шоколадче, с които ще можете да се подкрепите най-рано 2 часа след естествено раждане и 6 часа след секцио. Добре е водата де е в 3 бутилки от 500мл, за удобство
Термометър (дигитален) – според изискванията на ЕС, от цялата търговска мрежа се изтеглят живачните термометри от съображение за безопастност.
GSM-апарат и зарядно
Джобни пари – малко!


ЗА БЕБЕТО

Пакет памперси за новородено – неразпечатан и пакет мокри кърпички - Ще бъдат отнесени с бебето и няма да са на Ваше разположение
Няколко памперса и мокри кърпи за бебто, ако Ви потрябват във времето между часовете за тоалет на бебето
Залъгалка
Бархетна или тензухена пелена , за да изолирате бебето от Вашето тяло докато го кърмите и така да го предпазите от претопляне
Ръкавички, за да го предпазите от драскане
Еднократни кърпички за дезинфекция (за залъгалката и всичко, което ще бъде в контакт с бебето)


ПРИ ИЗПИСВАНЕТО

Дрехи
Обувки
Фотоапарат (камера)
Комплект за изписване на бебето –предварително изпран и изгладен (за дезинфекция)
Ani_
 
Мнения: 108
Регистриран на: 04 Дек 2018, 11:43

Re: Какво трябва да се носи в родилното - списък, съвети?

Мнениеот Роуз » 10 Яну 2019, 12:06

В държавното АГ, каквото и да се занесе - все ще потрябва. Да се подготви психически, че там си като гост - нищо не ти се дава. От всичко се иска двойно, заради циганките, които не носят нищо. Уви!
Това няма нищо общо с професионализма на лекарите и сестрите. Просто са толкова затънали, че няма накъде :roll:
Роуз
 
Мнения: 136
Регистриран на: 08 Ное 2018, 10:10

Re: Какво трябва да се носи в родилното - списък, съвети?

Мнениеот annamaria » 11 Яну 2019, 12:17

Обикновено на сайтовете обявяват тази информация или лекарят, който те следи ти дава списък какво трябва да се носи, когато се постъпва за раждане. Чувала съм, че все още в държавните болници изискват доста санитарни материали от рода на лигнини, гащи за еднократна употреба, превръзки и т. н., но знам, че в други болници не те затормозяват с тези неща и ти ги осигуряват.
annamaria
 
Мнения: 3396
Регистриран на: 09 Фев 2015, 17:09

Re: Какво трябва да се носи в родилното - списък, съвети?

Мнениеот Dalia » 11 Яну 2019, 13:01

Аз съм раждала и двата пъти в частна болница и освен чехли, четка и паста за зъби и документите необходими ми за раждането, нищо друго не съм носила. Комплектът за изписване на бебето ми го донесоха ден преди да ни изпишат. Много бях доволна от условията тогава, но преди доста време си беше, сега дали така още стоят нещата не зная.
Dalia
 
Мнения: 557
Регистриран на: 12 Фев 2013, 17:10

Re: Какво трябва да се носи в родилното - списък, съвети?

Мнениеот Tinki » 21 Яну 2019, 16:41

По принцип всяка болница си посочва нужния набор от консумативи. Общо взето тенденция е в държавните болници да ходиш с цял сак консумативи, докато частните гледат да ги покрият тези неща, с което доста те улесняват.
Tinki
 
Мнения: 602
Регистриран на: 15 Яну 2015, 11:39

Re: Какво трябва да се носи в родилното - списък, съвети?

Мнениеот Frac » 21 Яну 2019, 17:25

В общи линии зависи в каква болница ще се ражда-ако е държавна-всичко си носете, ако е частна, много неща се осигуряват от там. Но е хубаво да се посетят отворените врати към здравното заведение или да се попита какво е нужно. Напоследък чувам, че е задължителна помпа за кърмене. По мое време не беше.
Аватар
Frac
 
Мнения: 626
Регистриран на: 23 Фев 2018, 17:55

Re: Какво трябва да се носи в родилното - списък, съвети?

Мнениеот Rali_hr » 21 Яну 2019, 19:51

Frac написа:В общи линии зависи в каква болница ще се ражда-ако е държавна-всичко си носете, ако е частна, много неща се осигуряват от там. Но е хубаво да се посетят отворените врати към здравното заведение или да се попита какво е нужно. Напоследък чувам, че е задължителна помпа за кърмене. По мое време не беше.

Тя май е предимство за майката! Но ако осигуряват консултанти по кърмене, помпата може да отпадне. В Държавните болници мисля, че няма, което е голям проблем. Не всеки има опит с бебетата и с начина на поставяне на гърдата, как да се стимулира бебето да засучи и т.н.
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: Какво трябва да се носи в родилното - списък, съвети?

Мнениеот Malina » 22 Яну 2019, 21:07

Мисля, че в повечето болници осигуряват всичко необходимо, разбира се, без държавните, там всичко трябва да си носим. Сега наистина и помпа за кърма е добре да имаме, освен това е нужно бельо, нощница, биберон, шишета.
Не искам просто да живея - искам първо да обичам, а между другото да живея!
Аватар
Malina
 
Мнения: 2309
Регистриран на: 02 Дек 2014, 10:33

Re: Какво трябва да се носи в родилното - списък, съвети?

Мнениеот annamaria » 23 Яну 2019, 15:59

Общо взето е така. В дъжавните болници като чели нямат време да ти обърнат внимание. Рядко явление е някой да дойде и да ти обясни как да потръгне кърменето, как трябва да кърмиш бебето или пък някой неонатолог да се весне та да ти даде някакви практични начални съвети за бебето, като се приберете вкъщи какво трябва да правиш и т н.
annamaria
 
Мнения: 3396
Регистриран на: 09 Фев 2015, 17:09

Следваща

Назад към Бременност, раждане и майчинство

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта