Епидурална или спинална упойка да избера при раждането?

Искамe бебе - бременност, моментът на раждането, майчинство, проблемно забременяване и ин витро, осиновяване и приемна грижа

Епидурална или спинална упойка да избера при раждането?

Мнениеот Ка Ме Лия » 17 Яну 2019, 11:44

След 2 месеца ми предстои раждане. Тъй като си знам, че хич не издържам на болка, съм решила, че ще е с упойка, но не знам коя да избера. Епидуралната е по-безопасна, но пък със спиналната няма да усещам нищо. Разкъсвам се между разума и желанието си да родя без болка :lol:
Вие как родихте и защо избрахте дадената упойка?
Ка Ме Лия
 
Мнения: 57
Регистриран на: 17 Яну 2019, 11:30

Re: Епидурална или спинална упойка да избера при раждането?

Мнениеот viviann » 17 Яну 2019, 11:54

Ето малко информация в детайли за двата вида упойка:

При епидуралната упойка се прави убождане в междупрешленното пространство, но не се преминава през обвивката на гръбначния мозък. След като се вкара иглата, на мястото се поставя катетър, през който се влива необходимата доза обезболяващо. Облекчението на болката настъпва след минути до половин час. Благодарение на катетъра обезболяването може да е през цялото раждане, а дори и след това,като на определен интервал се подава нова доза. При тази упойка болката изчезва, но контракциите и напъните се усещат.

Спиналната упойка най-често се използва за обезболяване при цезарово сечение. При нея също се прави еднократна пункция в междупрешленното пространство, но на различно място и се преминава през обвивката на гръбначния мозък. Анестезиологът не поставя катетър, а директно вкарва обезболяващия медикамент. Действието му е много по-бързо, но трае едва няколко часа. При тази упойка (в зависимост от дозата) се отнема всякаква чувствителност и раждащата не усеща и контракциите и напъните.

Ти всъщност секцио ли ще раждаш или нормално?

По темата - аз раждах нормално и без упойка, но прага ми на болка е висок, затова решихме така.
viviann
 
Мнения: 161
Регистриран на: 24 Окт 2018, 15:16

Re: Епидурална или спинална упойка да избера при раждането?

Мнениеот Karina_85 » 17 Яну 2019, 12:00

Аз родих секцио и бях със спинална упойка, но будна. Радвам се, че избрах тази упойка, защото като теб съм чувствителна и не търпя на болка.
Най-разумно е да обсъдиш това с анестезиолог.
Аватар
Karina_85
 
Мнения: 213
Регистриран на: 25 Окт 2018, 12:20

Re: Епидурална или спинална упойка да избера при раждането?

Мнениеот Дороти » 17 Яну 2019, 12:05

Да знаеш, че след спиналната, ще се освестиш по-бавно и боли повечко впоследствие. Аз раждах с такава и имам кофти спомени за следродилното си възстановяване.
Болката дойде след самото секцио, когато матката започне да контрахира. Болеше ме и при ставане от леглото първата седмица.
Дороти
 
Мнения: 150
Регистриран на: 25 Окт 2018, 10:10

Re: Епидурална или спинална упойка да избера при раждането?

Мнениеот Ка Ме Лия » 17 Яну 2019, 12:10

Засега клоним към секцио, имам проблем с очите. :roll:
Ка Ме Лия
 
Мнения: 57
Регистриран на: 17 Яну 2019, 11:30

Re: Епидурална или спинална упойка да избера при раждането?

Мнениеот maia the bee » 17 Яну 2019, 12:14

Родих двете си деца по различен начин. Първото беше секцио със спинална, втората - нормално, с епидурална.
Разликата е огромна. Много бавно се възстанових след секциото, макар че станах за разходки сравнително скоро след това.
След второто раждане бях на крак няколко часа по-късно - измита, със съвсем поносими болки.
Препоръчвам ти, ако не е задължително да е секцио, да родиш нормално. Много по-леко ще се възстановиш после.
maia the bee
 
Мнения: 122
Регистриран на: 02 Ное 2018, 09:47

Re: Епидурална или спинална упойка да избера при раждането?

Мнениеот Ani_ » 17 Яну 2019, 12:16

Може би зависи и от професионализма при поставянето на упойката. Аз родих секцио със спинална - нямаше драми при поставянето й. Е, после доста часове лежах и ме болеше. Не е като при нормалното раждане, факт. Но не е нещо нетърпимо и твърде дълго като период на възстановяване. Просто трябва повечко грижа и внимание към шевовете.
Ani_
 
Мнения: 108
Регистриран на: 04 Дек 2018, 11:43

Re: Епидурална или спинална упойка да избера при раждането?

Мнениеот Pacienti » 23 Яну 2019, 18:07

При раждане упойката не си я избираме ние, а ни я назначава анестезиолога в зависимост от това как ще протече родилния процес. Дали естествено или секцио. При естесвеното раждане не се слага веднага, а се поставя при точно определено разкритие, нито по-рано, нито по-късно, за да не попречи на процеса.
Pacienti
 
Мнения: 1251
Регистриран на: 03 Апр 2014, 11:00

Re: Епидурална или спинална упойка да избера при раждането?

Мнениеот Tinki » 04 Фев 2019, 17:23

А аз до скоро не знаех, че има смесен вид упойка, която се прилага при секциото.Но разбира се преценката е на лекаря. Кога и какъв вид упойка да се приложи при естествено или раждане чрез секцио.
Tinki
 
Мнения: 602
Регистриран на: 15 Яну 2015, 11:39

Re: Епидурална или спинална упойка да избера при раждането?

Мнениеот ivan.stoqnov » 04 Фев 2019, 17:57

Жена ми роди 1 ни дете със спинална упойка и ми сподели, че много по-добре се чувствала. При раждането на 2 то дете пак е поискала спинална и уж са ѝ я били ама не знам и аз не са можали да я дозират ли какво и са я приспали. Хич не беше доволна, че така се е случило, но по лекарска преценка преценак е било всичко и няма какво да се направи.
ivan.stoqnov
 
Мнения: 361
Регистриран на: 29 Юни 2018, 11:46

Следваща

Назад към Бременност, раждане и майчинство

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта