Бебето иска да се храни само - подходящо ли е захранване, водено от бебето?

От кърменето, през захранването, до храненето на детето, полезни и вредни храни, рецепти

Бебето иска да се храни само - подходящо ли е захранване, водено от бебето?

Мнениеот Ani_ » 01 Фев 2019, 10:50

Забелязвам, че бебето ми иска и се опитва да вземе само лъжичката, когато давам пюре. Изпитва огромен интерес към храненето и иска да се справя само. Според мен е много малко, защото няма и годинка. Четох по темата за Захранване, водено от бебето, или т.нар Baby led weaning. Много ми хареса идеята и подхода там и това, че повечето от бебетата, захранени по този начин, после не са злояди.
Вие какво бихте ме посъветвали? Вие как захранихте вашите деца?
Ani_
 
Мнения: 108
Регистриран на: 04 Дек 2018, 11:43

Re: Бебето иска да се храни само - подходящо ли е захранване, водено от бебето?

Мнениеот blaze » 01 Фев 2019, 11:48

Възползвайте се! Иначе може да го храните до 3-4 годишна възраст, а едва ли искате това.
Аз знам, че за захранване, водено от бебето, се дава храна на парчета. Разбира се, безопасни като размер. Да не са кръгли или твърде дребни.
blaze
 
Мнения: 151
Регистриран на: 01 Ное 2018, 10:28

Re: Бебето иска да се храни само - подходящо ли е захранване, водено от бебето?

Мнениеот Karina_85 » 01 Фев 2019, 12:00

Как протича едно захранване, водено от бебето:

– Бебето сяда на масата заедно с другите членове на семейството, когато те се хранят и се включва процеса, когато се почувства готово

– Бебето бива окуражавано да изследва храната, когато проявява интерес, като например да вдигне парче храна с ръката си – в началото няма голямо значение дали ще успее да я изяде

– Бебето се храни самостоятелно от самото начало, без някой друг да го храни с лъжица

– От бебето зависи колко храна ще изяде и колко бързо ще разшири гамата от храните, които да консумира

– Бебето продължава да бъде кърмено, когато пожелае и само решава кога е готово да намали броя на млечните хранения

Кога да въведете твърдата храна?

Препоръчителната възраст, на която да предложите твърда храна за пръв път, е 6 месеца. Преди това храносмилането на всякаква храна различна от мляко е трудно за бебешките стомахчета. Има няколко причини за това:

– Твърдите храни не са толкова богати на хранителни вещества и калории, както кърмата/адаптираното мляко. Малките бебета имат малък стомах и имат нужда от концентрирана, лесно смилаема храна

– Храносмилателната система на бебето не е способна да извлече всичко полезно от твърдата храна и тя преминава през нея без да донесе достатъчно хранителна стойност

– Предлагането на твърда храна прекалено рано може да намали желанието на бебето за кърма

– Бебетата, хранени с твърди храни прекалено рано са по-предразположени към инфекции и алергии, тъй като имунната им система не е напълно развита

Какви проблеми крие храненето с лъжица?

Храненето с лъжица не е нещо катастрофално лошо – просто не е необходимо.
Другият момент е, че крие потенциални проблеми, свързани с консистенцията на храната и с контрола, който самото бебе осъществява над приеманата храна.
Консистенцията на пюрираната или смачкана с вилица храна предполага, че тя може лесно да бъде засмукана с лъжица – тоест няма нужда да се сдъвче. Ако бебето не получи възможността да експериментира с храна, която трябва да се сдъвче, скоро след 6-тия месец развитието на дъвкателните способности може да се забави, а те са важни за развитието на речта, доброто храносмилане и безопасното хранене. Бебета, на които не са предлагани парчета храна преди първата година или по-късно може никога да не се научат да се справят добре с тях. Преминаването от пюрирана към намачкана храна, в която има по-едри парченца, задвижва естествен рефлекс (за изхвърляне на попадналите по едри неща в устата, които предпазва бебето от задушаване), и много деца отказват да се хранят.
Когато бебето е хранено от някой друг, то не контролира количеството, което изяжда и бързината, с която това се случва. Настойчивото убеждаване на дете да изяде повече, отколкото има нужда, влияе на способността му да усеща кога е сито, което може да доведе до дългосрочен проблем с преяждането.
И накрая, ако погледнем през погледа на едно бебе, този вид хранене никак не е забавен. Бебетата безумно искат да изследват и да опитват самостоятелно – защото така те учат. Като цяло, те не харесват някой да прави неща за тях или вместо тях. Разрешаването на бебето да се храни само прави това преживяване игра с научна цел – изучаване на широк кръг от вкусове, аромати, консистенции, цветове и форми.

Аз захраних първото си дете стандартно - с лъжица и пюре. Хранехме го ние. Стана злоядо дете, което не се вълнува особено от процеса на хранене и храната, дори и да е вкусна.
Второто захраних по метода по-горе. Настояваше да се храни самО, не позволяваше никой да му бута в устата и плюеше пюретата. Един вид, улесни ме. Естествено, имах страхове, че ще се задави, дали изяжда достатъчно, обаче няколко години по-късно виждам, че сме взели правилното решение.
Аватар
Karina_85
 
Мнения: 213
Регистриран на: 25 Окт 2018, 12:20

Re: Бебето иска да се храни само - подходящо ли е захранване, водено от бебето?

Мнениеот Дороти » 01 Фев 2019, 12:58

Не се шашкай за задавянето. Погледни в нета разни схеми, а и тук във форума имаше май тема за задавянето при децата.
Гледай да си наблизо просто. Ако се задави, не изпадай в паника. Но вероятността въобще не е голяма. Особено при подходящ размер парчета. Следвай принципа finger food, тоест храната да може да се държи лесно с пръстчета. Такава да е й формата. В началото е това. После връчваш лъжичката/ виличката и се зареждаш с търпение. Ще има мазало, може отдолу да постилаш мушама, че лесно се почиства.
Следвай желанията на детето, няма да остане гладно, все пак имат инстинкт за самосъхранение. :smile:
Дороти
 
Мнения: 150
Регистриран на: 25 Окт 2018, 10:10

Re: Бебето иска да се храни само - подходящо ли е захранване, водено от бебето?

Мнениеот Matilda » 01 Фев 2019, 13:09

Моето дете така е захранено и не съжалявам въобще. Много от малко стана самостоятелно и се храни с удоволствие.
Ето няколко снимки, които показват в 6, 7 и 9 месец как трябва да се дават зеленчуците (виждам че снимките са отдолу нагоре, хронологично, първо се дават ненарязаните), а на последната снимка - формата на плодовете. Именно с цел намаляване на риска от задавяне. Успех!
Прикачени файлове
20161025_090442-500x330.jpg
20161025_090442-500x330.jpg (24.46 KiB) Прегледано 1060 пъти
20161025_122600-1-500x328.jpg
20161025_122600-1-500x328.jpg (21.25 KiB) Прегледано 1060 пъти
20161025_122622-500x234.jpg
20161025_122622-500x234.jpg (14.87 KiB) Прегледано 1060 пъти
Matilda
 
Мнения: 115
Регистриран на: 10 Дек 2018, 12:14

Re: Бебето иска да се храни само - подходящо ли е захранване, водено от бебето?

Мнениеот Matilda » 01 Фев 2019, 13:11

Ето снимката и за плодовете:
Прикачени файлове
20161025_122447-500x312.jpg
20161025_122447-500x312.jpg (16.02 KiB) Прегледано 1058 пъти
Matilda
 
Мнения: 115
Регистриран на: 10 Дек 2018, 12:14

Re: Бебето иска да се храни само - подходящо ли е захранване, водено от бебето?

Мнениеот Matilda » 01 Фев 2019, 13:31

Захранване, водено от бебето се нарича още Захранване по метода на Рапли. И наистина, напоследък доста родители предпочитат така да захранят децата си. Много по-леко е за родителите, детето се чувства пълноценно и самостоятелно, научава се да преценя от колко храна има нужда и кога е сито, тоест не се храни машинално. Развива се фината моторика.
Моето дете също ме улесни в избора на захранване, защото беше абсолютно невъзможно да давам аз храната. Така че не съм била пред дилема.
Отпуснете се и наистина следвайте детето. Ако пък бебето е второ дете, ще е още по-голямо облекчение.
Matilda
 
Мнения: 115
Регистриран на: 10 Дек 2018, 12:14

Re: Бебето иска да се храни само - подходящо ли е захранване, водено от бебето?

Мнениеот Валерия М » 01 Фев 2019, 13:35

Аз процедирах с комбинирано захранване - ту водено от бебето, ту водено от мен :mrgreen:
Помня ,че зеления фасул му ги давах на шушулки.
Зеленолистните ги слагах в разни печива - мъфинчета, кюфтенца.
Зърнените ги слагах в бисквитки или мини палачинки. Пак за да се хващат лесно с детските ръчички.
Валерия М
 
Мнения: 79
Регистриран на: 07 Дек 2018, 10:13

Re: Бебето иска да се храни само - подходящо ли е захранване, водено от бебето?

Мнениеот Петя Георгиева » 01 Фев 2019, 13:46

Моето го захраних стандартно, защото не се бях поинтересувала за другите методи на захранване. Сега, ако можех да избирам, бих захранила по метода на Рапли.
за мен лично той има няколко сериозни предимства:

- детето се развива много по-бързо - като моторика, дъвкателни умения, самостоятелност
- само разбира кои са границите му на ситост
- спестяват се средства за пюрета
- детето се храни заедно с останалите членове на семейството

Така че, смело се хвърляйте напред. Малките деца трудно се задавят, така че да се засинят. По-скоро получават позиви, че им се гади и връщат храната обратно. Това определено не е повод да се откажете.
Аватар
Петя Георгиева
 
Мнения: 168
Регистриран на: 31 Окт 2018, 09:45

Re: Бебето иска да се храни само - подходящо ли е захранване, водено от бебето?

Мнениеот Fire storm » 01 Мар 2019, 15:03

От мои познати знам, че това захранване е много по-добро като метод от традиционното. Децата на мои приятелки много по-бързо започнаха да се хранят сами, а това е голямо облекчение.
Fire storm
 
Мнения: 57
Регистриран на: 28 Яну 2019, 10:56


Назад към Хранене и захранване

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта