Мариноване на сушени домати - как?

Любими рецепти, интересни вариации, модерни ястия, съвети при готвене

Мариноване на сушени домати - как?

Мнениеот Valya T » 21 Фев 2019, 15:14

Никога не съм мариновала сушени домати, пък мъжа ми много обича и искам да го изненадам :grin:
Преди време купих такива с цел да ги мариновам. Сложих ги в буркан със зехтин, малко чесън и босилек, обаче вече повече от 2 седмици не омекват. Защо останаха твърди, къде бъркам?
Valya T
 
Мнения: 49
Регистриран на: 20 Фев 2019, 11:54

Re: Мариноване на сушени домати - как?

Мнениеот Светлето » 21 Фев 2019, 15:21

Аз ги суша със семките и в сушилня за плодове и зеленчуци. Тези домати, които купувам нямат много семки и затова не си играя да ги отстранявам, а и нямам време при огромното количество, което суша.

Подправки слагам в различни комбинации:
Чесън и босилек
Чесън и розмарин
Чесън и риган, понякога добавям и мащерка
Светлето
 
Мнения: 112
Регистриран на: 07 Ное 2018, 15:34

Re: Мариноване на сушени домати - как?

Мнениеот Роуз » 21 Фев 2019, 15:24

Аз мисля, че в зехтин няма как да омекнат. Първо ги накисни във вода, после в зехтина с подправки.

Аз съм правила сходна на тази рецепта:
Продукти
100 грама готови сушени домати
3-4 супени лъжици едро смлени орехи
риган, мащерка, босилек, зърна черен пипер, ленено семе, сол на вкус, счукани люти пиперки по желание и на вкус
зехтин колкото е необходимо да покрие напълно наредените в буркан домати

Начин на приготвяне
1. Сушените домати се заливат с вряла, подсолена вода, колкото е необходимо да ги покрие (около половин литър) и така се оставят да престоят 10-15 минути;
2. Набъбналите домати се отцеждат от излишната вода и се подреждат в буркан, като се реди един ред домати, поръсват се с орехите подправките и ароматните треви, посоляват се на вкус, по желание им се слагат и стрити люти пиперки (много внимателно);
3. Така всички продукти се редят до свършването на доматите като последен слой са подправки, орехи и ароматни треви и сол, последно се заливат със зехтин, така че да се покрият напълно;
4. Бурканът се затваря и се оставя да престои едно денонощие, след което доматите са готови за консумация.
Забележки
Тъй като мариноването на тези сухи домати е много лесно, а съхраняването на сухите домати е по-удобно, приготвяйте си нови когато вече почти сте изяли предните.
Роуз
 
Мнения: 136
Регистриран на: 08 Ное 2018, 10:10

Re: Мариноване на сушени домати - как?

Мнениеот Moni_265 » 21 Фев 2019, 15:27

Майка ми ползва тази рецепта и стават много вкусни!

домати - 1 кг малки доматчета, за консерви
сол
захар
риган - за поръсване
зехтин - за поливане

ЗА МАРИНОВАНЕТО
сол
зехтин - за допълване на бурканите
оцет - 1 с.л. на буркан, по желание
чесън - 1 - 2 глави
риган - клонки
Аватар
Moni_265
 
Мнения: 72
Регистриран на: 12 Ное 2018, 15:24

Re: Мариноване на сушени домати - как?

Мнениеот flip » 21 Фев 2019, 15:49

Приготвяне: доматите се измиват и подсушават. Режете ги с дебелина около 4 мм. Подреждате резените домати на скарите на дехидратора на малко разстояние за да може да преминава топлия въздух. Когато подреждате скарите гледайте доматите да са разположени шахматно на редовете. По този начин циркулацията на въздуха е по-добра.

Доматите суша на 65 градуса за 1 нощ или около 10 часа. Оставете доматите да се охладят добре за около 1 час. Подредете ги в бурканчета като между тях сложете малко сух босилек (може и пресен, но той неприятно почернява). Може да сложите и скилидки чесън ако желаете (аз слагам само сух босилек). Залейте ги до горе (трябва да са добре покрити) със зехтин (олио).

Вашите сушени домати в зехтин са готови. Така приготвени могат да издържат доста време. Не е необходимо да стоят в хладилник. Съхранявате на тъмно и хладно.
Останалия зехтин след като сте използвали вашите сушени домати, може да се ползва за салати, спагети, фокачи. Става много ароматен и вкусен след престоя на доматите в него.
flip
 
Мнения: 203
Регистриран на: 25 Окт 2018, 11:36


Назад към Рецепти и полезни съвети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта