Мушички в почвата на цветята - какво да направя?

Полезни съвети и практични идеи за дома и градината

Мушички в почвата на цветята - какво да направя?

Мнениеот Дороти » 13 Мар 2019, 10:32

Имам нужда от съвет, така че, ако някой се е сблъсквал с моя проблем, ще съм искрено благодарна, ако може да ми помогне. В пръстта на цветята, които си отглеждам има някакви досадни сиво-черни, крилати мушички. Съвсем мънички са, даже и на снимка няма да се видят добре. Пробвах да ги изгоня като поръсих пръстта с утайка от кафе, но не помогна. Не искам да ползвам силно токсични препарати. Някой сблъсквал ли се е, за да каже как да ги изгоня, че да не ми загинат цветята :roll:
Дороти
 
Мнения: 150
Регистриран на: 25 Окт 2018, 10:10

Re: Мушички в почвата на цветята - какво да направя?

Мнениеот viviann » 13 Мар 2019, 11:03

Дори, пробвала ли си със сапунена вода? Това се сещам на прима виста. Аз така съм прогонвала разни гадинки, но не знам дали е универсално решение.
viviann
 
Мнения: 161
Регистриран на: 24 Окт 2018, 15:16

Re: Мушички в почвата на цветята - какво да направя?

Мнениеот Клер » 13 Мар 2019, 11:05

Интересувала съм се за ефикасно средство срещу тях, но май нищо не ги премахва, освен може би някой пестицид, но пък щом не искате да ползвате, не знам :roll:
Аз решавах проблема със смяна на пръстта и измиване на растението преди да го сложа в новата пръст. Лошото е, че тези мухички при мен са идвали със закупената пръст.
Мисля, че се води зараза. Когато почвата е по-мокра за продължително време тогава са и по-активни. Поне това съм забелязала аз.
Клер
 
Мнения: 101
Регистриран на: 18 Дек 2018, 10:35

Re: Мушички в почвата на цветята - какво да направя?

Мнениеот Story_teller » 13 Мар 2019, 11:19

При мен подобни мушички се появяват от време на време и не мога да разбера откъде?! Както се появяват, така и си изчезват... не съм сменяла пръстта на цветята, така че не мога да твърдя, че е от нея. Ще опитам и аз с утайка от кафе или сапунена вода следващия път като ми нападнат китките :grin:
Story_teller
 
Мнения: 116
Регистриран на: 17 Дек 2018, 10:36

Re: Мушички в почвата на цветята - какво да направя?

Мнениеот Косара » 13 Мар 2019, 11:32

Аз се избавих от досадните мушици като ползвах кибритени клечки. Няколко клечки се забождат с главичката надолу в почвата около цветята . И така се прави във всички саксии в дома. Когато цветята се поливат фосфора от кибритената клечка действа като инсектицид и убива снесените яйца в почвата. Мушиците изчезват за 10 дни.
Косара
 
Мнения: 1
Регистриран на: 13 Мар 2019, 11:25

Re: Мушички в почвата на цветята - какво да направя?

Мнениеот Ая123 » 13 Мар 2019, 11:33

Ще ви кажа най-простото и евтино решение - кибритени клечки, забучени в пръстта. Но с главичката в почвата. Да си стоят там, не вредят на нищо. В саксия по 5-6 и повече клечки набучете.
Живеят в пръстта и се появяват най-вече когато растението е полято и има влага или мокрота в почвата. Когато пръстта се засуши не се забелязват толкова или не са активни.
Това съм го разбрала с проба - грешка и доста сменена пръст.
Ая123
 
Мнения: 111
Регистриран на: 17 Дек 2018, 11:52

Re: Мушички в почвата на цветята - какво да направя?

Мнениеот Дороти » 13 Мар 2019, 11:43

Пробвала съм варианта със засушаването на почвата, но не помогна. Живеят си и си се множат на воля, все пак благодаря.
Смятам да опитам всички алтернативни методи, които сте ми предложили и ако не стане. Така или иначе, трябва да изтребя гадинките преди да изкарам всичките си цветя на терасата, за да не се заразят и те. А пролетта идва :grin:
Дороти
 
Мнения: 150
Регистриран на: 25 Окт 2018, 10:10

Re: Мушички в почвата на цветята - какво да направя?

Мнениеот Кат » 14 Мар 2019, 14:44

Аз съм ги прогонвала успешно с утайка от кафе.
Кат
 
Мнения: 55
Регистриран на: 04 Фев 2019, 11:54


Назад към За дома – съвети и идеи

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта

cron