Биохимичен скрийнинг - надежден ли е?

Искамe бебе - бременност, моментът на раждането, майчинство, проблемно забременяване и ин витро, осиновяване и приемна грижа

Биохимичен скрийнинг - надежден ли е?

Мнениеот Анелия А » 13 Мар 2019, 13:29

Този биохимичен скрийнинг надежден ли е? Всяка бременна жена ли си го прави ? Аз си го направих, тъй като ми се включваше в цената в Майчин дом. Резултата ми е 1:580 за Даун. На 25 години съм, ако това има някакво значение. При фетална морфология, според доктора, абсолютно всичко си е в норма и е наред. Не знам на кого и на какво да вярвам. Вие правили ли сте си? И какво бихте ме посъветвали?
Анелия А
 
Мнения: 36
Регистриран на: 13 Мар 2019, 10:35

Re: Биохимичен скрийнинг - надежден ли е?

Мнениеот Ani_ » 13 Мар 2019, 13:33

Докато лежах в МД за задържане, на толкова много момичета амниоцентези направиха и нито една не излезе положителна. Ако бях аз (говоря, гледайки от собствената си камбанария) не бих го направила, каквото и да се случеше с детето ми. Ако те гложди съмнение и много се притесняваш, въпреки становището на твоя лекар, направи амниоцентеза/пренатест и приключи с цялата олелия. Трябва да си спокойна, не заради теб, а заради детето!
Ani_
 
Мнения: 108
Регистриран на: 04 Дек 2018, 11:43

Re: Биохимичен скрийнинг - надежден ли е?

Мнениеот Karina_85 » 13 Мар 2019, 13:35

По принцип рискът зависи и от възрастта, заради това допустимите стойности са различни при различните възрасти. Ако са ти го препоръчали, аз бих си направила един пренатест, не пречи и няма рискове. Дори да е скъпичко, пак е евтино, ако ме разбираш.

Аз съм го правила, вместо биохимичния скрийнинг, защото не исках да се шашкам ненужно.
Аватар
Karina_85
 
Мнения: 213
Регистриран на: 25 Окт 2018, 12:20

Re: Биохимичен скрийнинг - надежден ли е?

Мнениеот Matilda » 13 Мар 2019, 13:37

Биохимичният скрининг е само силно препоръчителен. Специалист са го измислили, за да показва къде е по-вероятно да има отклонения. Според мен си е полезен!
Иначе при теб Пренатест не се налага и не разбрах защо питаш за него? Той се препоръчва при висок риск, какъвто ти нямаш.
Говори с лекар, но по принцип 1:580 не е висок риск и не знам какви са тия препоръки "от лабораторията"... :roll:
Matilda
 
Мнения: 115
Регистриран на: 10 Дек 2018, 12:14

Re: Биохимичен скрийнинг - надежден ли е?

Мнениеот Петя Георгиева » 13 Мар 2019, 13:41

Ако имаш възможност, направи си Пренатест. БХС е на база статистика общо взето.
На мен ми излезе риск 1:400. На ултразвука нещата изглеждаха перфектно и никой не ми препоръча амниоцентеза, а в Майчин дом явно точат Здравната каса с амниоцентезите. Дори и да беше излязъл висок риск, не бих направила амнио. Това е моето виждане.
Аватар
Петя Георгиева
 
Мнения: 168
Регистриран на: 31 Окт 2018, 09:45

Re: Биохимичен скрийнинг - надежден ли е?

Мнениеот София » 13 Мар 2019, 13:44

Не съм съгласна, че амниоцентезата не бива да се прави. Аз съм си правила. Нищо болезнено, страшно и т.н. И после си живях спокойно, че нищо му няма на бебето.
Също имах лоши резултати от БХС и за мен точно това изследване е "стъкмистика" даже. Особено ако кръвта не се изследва в Майчин дом София или Варна, ами в някоя си лаборатория. Толкова се бях отчаяла като ми излязоха резултатите, че при второ дете не бих се подложила на този ад.
Или Пренатест, или амниоцентеза. Това вече е по преценка на проследяващия гинеколог, естествено.
София
 
Мнения: 111
Регистриран на: 05 Дек 2018, 11:16

Re: Биохимичен скрийнинг - надежден ли е?

Мнениеот Dalia » 13 Мар 2019, 17:34

С първото ми дете нямах никакви грижи, но с второто тъй като бях вече на 38 биохимичният скрининг ми показа големи отклонения в нормите и по настояване на гинеколога ми трябваше да направя Амниоцинтеза. Искам да ви кажа, че тези изследвания са препоръчителни, а не задължителни и всеки сам си решава дали да се подложи на тях. И дори имам прителка, която след направена амниоцинтеза пак роди дете с увреждане, тъй че всичко е относително. Не е важно самото излседване, а кой чете резултатите. :sad:
Dalia
 
Мнения: 557
Регистриран на: 12 Фев 2013, 17:10

Re: Биохимичен скрийнинг - надежден ли е?

Мнениеот Надя! » 14 Мар 2019, 10:44

Аз си правих, но вероятно, ако имаме второ не бих. Излишни пари са, при положение, че не ти дава диагноза, а само предположение.
Надя!
 
Мнения: 66
Регистриран на: 18 Дек 2018, 11:10

Re: Биохимичен скрийнинг - надежден ли е?

Мнениеот nefertiti » 14 Мар 2019, 18:41

Биохимичния скрининг не е ли задължителен? Мисля, че всички гинеколози го назначават. И според мен не е безмислен.
nefertiti
 
Мнения: 1333
Регистриран на: 01 Фев 2016, 15:10

Re: Биохимичен скрийнинг - надежден ли е?

Мнениеот tinkerbell » 15 Мар 2019, 18:44

nefertiti написа:Биохимичния скрининг не е ли задължителен? Мисля, че всички гинеколози го назначават. И според мен не е безмислен.

Не е задължителен, но всеки добър лекар го изисква.
Аватар
tinkerbell
 
Мнения: 606
Регистриран на: 05 Фев 2016, 18:46

Следваща

Назад към Бременност, раждане и майчинство

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта

cron