Как да сготвя постен гювеч?

Любими рецепти, интересни вариации, модерни ястия, съвети при готвене

Как да сготвя постен гювеч?

Мнениеот Никол_20 » 18 Мар 2019, 13:04

Може да ми се смеете на глупавия въпрос, но не съм много по готвенето. Майка ми се прибира от чужбина тия дни и реших да я изненадам с нещо готвено. Въпросът е, че нямам никаква идея как се готви. Мога да правя скари и тем подобни ,ама с готвенето никакъв ме няма. :oops: Реших да се спра на постен гювеч, защото нямам месо, а и има някакъв буркан от баба с всякакви зеленчуци.
Четох, че зеленчуците трябва да се запържат в тиган и да ги слагам един по един, но при мен всичко е на едно място (в буркана). Та ако някой може да ми обясни как да го сготвя това нещо, ще съм наистина благодарна. :sunshine:
Аватар
Никол_20
 
Мнения: 71
Регистриран на: 03 Дек 2018, 15:13

Re: Как да сготвя постен гювеч?

Мнениеот _Лилия_ » 18 Мар 2019, 13:21

Не се шашкай, нищо страшно няма. Даже да готвиш гювеч е елементарно, ще видиш.
Аз лично слагам всичко заедно в гювеча, без да запържвам нищо, и във фурната. Слага се на решетката на фурната на най-ниската позиция. Ама с един буркан само не си струва да слагаш гювеча. Ако сложиш картофи, лук, бамя, вече ще стане добре. Зависи какво обичате все пак.
_Лилия_
 
Мнения: 187
Регистриран на: 26 Окт 2018, 08:57

Re: Как да сготвя постен гювеч?

Мнениеот viviann » 18 Мар 2019, 13:24

Предлагам ти нещо бързо и постно, в тава.

Изливаш само течността от буркана в отделен съд.
Гювечът изсипваш в тава.
Измерваш, измиваш и добавяш една чаша ориз и със същата чаша си мериш водата - 3 чаши (може и малко повече, примерно половин отгоре), като прибавиш и отделената течност от буркана.
Малко олио, 1- 2 пръста от бутилката, сол на вкус.
Пъхаш във включена фурна и чакаш, докато спре изпари течността.
Тогава трябва да е готово.
viviann
 
Мнения: 161
Регистриран на: 24 Окт 2018, 15:16

Re: Как да сготвя постен гювеч?

Мнениеот Светлето » 18 Мар 2019, 13:28

Другото предложение е заливаш дъното на тигана с малко растително масло, изсипваш буркана със зеленчуците да се запържат за 5-8 мин., ако са били стерилизирани предварително. После чукваш 3-4 яйца, разбъркваш добре, прибавяш 200 г натрошено сирене, объркваш ,докато яйцата стегнат, за около 3 мин. и манджата е готова. :grin:

Ако искаш гювеч - запържи в малко олио зеленчуците от буркана, свари отделно ориз - една 200 мл чаша и после ги смеси, просто да кипне, и готово.
Светлето
 
Мнения: 112
Регистриран на: 07 Ное 2018, 15:34

Re: Как да сготвя постен гювеч?

Мнениеот IvanovA_Stef » 18 Мар 2019, 14:45

Ето една богата и сполучлива рецепта:

250 г гъби
1/2 кг грах
1/2 кг зелен боб
7 чушки
7 картофа
1 тиквичка
1 патладжан
400 г бамя
6 домата
1/2 ч.ч. олио
1 лимон
1 връзка магданоз
червен пипер
черен пипер
сол

Патладжанът предварително се нарязва на кубчета, осолява се и се оставя да се отцеди от горчивия му сок за около час.
Нарязват се чушките, тиквичките и картофите на кубчета и се смесват с патладжана в голям глинен гювеч и всичко се овкусява със сол и червен пипер.
В олиото с малко вода се задушават за десетина минути грахът, зеленият боб, нарязаните моркови и гъби. Прибавят се към гювеча, заедно с бамята, посолява се и се добавя черен пипер. Налива се чаша гореща вода и отгоре се редят доматите, нарязани на колелца.
Гювечът се захлупва и се пече на умерена фурна за 50 минути. Поднася се със ситно нарязан магданоз и колелца лимон.
IvanovA_Stef
 
Мнения: 158
Регистриран на: 24 Окт 2018, 15:00

Re: Как да сготвя постен гювеч?

Мнениеот Бистра » 18 Мар 2019, 14:49

Ако не държиш точно на зеленчуците в буркана, ето друг вариант:

Продукти: за 6 порции: 3 тиквички; 2 домата; 3 чушки; 1 глава лук; 1 1/2 ч.ч. ориз; 1/2 ч.ч. олио; 1 ч.ч. кисело мляко; 2 яйца; 1 с.л. брашно; магданоз; черен пипер; сол;

Зеленчуците се нарязват на дребно и се запържват в мазнината за няколко минути, докато поомекнат. Всичко се прехвърля в глинен съд, овкусява се със сол и черен пипер и отгоре се сипва оризът. Наливат се 2 чаши гореща вода и съдът се захлупва. Пече се на умерена фурна до набъбване на ориза - за около 40 минути. Приготвя се заливка от яйцата, брашното и киселото мляко, овкусява се със сол и черен пипер и се смесва с накълцания магданоз. Гювечът се полива с нея и се допича още десетина минути, докато стегне заливката. Време за приготвяне: 60 минути
Бистра
 
Мнения: 87
Регистриран на: 20 Дек 2018, 10:29


Назад към Рецепти и полезни съвети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта