Столична община предлагат премахване на спалните помещения в детските заведения?!

Тук е мястото за вашия коментар за събитията от страната и чужбина!

Столична община предлагат премахване на спалните помещения в детските заведения?!

Мнениеот Dust » 22 Мар 2019, 11:54

Кметът на София Йорданка Фандъкова е предложила и смята да внесат предложение в Регионалното министерство, за отпадане на съществуващите задължителни спални кътове/ помещения в детските ясли и градини. Според нейното изказване, такова изискване имало само в България и някои страни в Източна Европа, но в ЕС и в западноевропейските страни то не съществува. Предложението е да има само подвижни легла, евентуално, защото наличието, изграждането и поддръжката на спални изисквало средства и ресурси.
За мен лично е странно как точно би се реализирало това, чисто финансово. Както и, как ще се знае колко легла са нужни? Един ден може да спят 5 деца, ама на другия може да са 10?
Какво мислите вие по въпроса?
Dust
 
Мнения: 112
Регистриран на: 13 Ное 2018, 12:17

Re: Столична община предлагат премахване на спалните помещения в детските заведения?!

Мнениеот Клер » 22 Мар 2019, 12:01

Моята дъщеря като малка много се изморяваше и до 6-7-годишна възраст имаше нужда от следобеден сън. Не си представям как щеше да изкарва деня, ако нямаше възможност да спи. Разбирам, че се предлагат мобилни легла, ама къде ще са позиционирани те, ако няма да има спално помещение?! Кой би могъл да спи, ако около него други играят и вдигат шум?! За мен звучи безумно и недомислено от някои страни.
Клер
 
Мнения: 101
Регистриран на: 18 Дек 2018, 10:35

Re: Столична община предлагат премахване на спалните помещения в детските заведения?!

Мнениеот Влади » 22 Мар 2019, 12:14

Чудя им се на "блестящите" идеи понякога. Те хубаво предлагат нещо такова, пак по западен модел явно!, ама мислили ли са как ще се случи на практика?
В детските ясли и градини лелите и госпожите нямат търпение да дойде време децата да спят, за да не правят нищо и те. Интересно ми е как ще се запълни времето за неспящите деца? Защото ако са на подвижни легла и част от децата не спят, а играят в същото това помещение, нали някой ще трябва да ги обгрижва. Искам да кажа, че така ще се размива това правило за спането. Те нямало да премахнат следобедния сън, ама всъщност това ще се получи, защото да спиш в помещението, в което играеш и ядеш, е, меко казано, кофти и некомфортно.
Влади
 
Мнения: 87
Регистриран на: 28 Яну 2019, 10:49

Re: Столична община предлагат премахване на спалните помещения в детските заведения?!

Мнениеот Ani_ » 22 Мар 2019, 12:20

Опитват се да заимстват чужд модел, ама да ги адаптират по български за нашите детски заведения. Ето това ще опропасти всичко.
Интересно би било да разберем от къде ще се появят пари за подвижни легла? То сега едва едва кретат държавните ясли и градини, затова и събират пари и от родителите. Камо ли ако и леглата трябва да се сменят :roll:
Ani_
 
Мнения: 108
Регистриран на: 04 Дек 2018, 11:43

Re: Столична община предлагат премахване на спалните помещения в детските заведения?!

Мнениеот viviann » 22 Мар 2019, 12:32

А къде ще се съхраняват тези мобилни легла всъщност? Те не заемат ли място?! Защото то, ако не са сгъваеми, тип походни, пак си трябва терен. Или идеята е да освободим пространство за още повече деца. Те и без това натъпкани вече по 25-30 и едва има въздух...Подозрителна съм подобно предложение, имам съмнения, че има цел, която не се уточнява умишлено. :???:
viviann
 
Мнения: 161
Регистриран на: 24 Окт 2018, 15:16

Re: Столична община предлагат премахване на спалните помещения в детските заведения?!

Мнениеот sky_100 » 22 Мар 2019, 12:39

Мда, вероятно целта е да се разчисти място за още деца. Вместо това, обаче, не е зле да се построят повече детски ясли и градини. И като взима пример от чужбина г-жа Фандъкова, нека погледне и друго - там дали на 25-30 деца се пада само една госпожа?! Ами не. Оттам и проблемът с качеството на грижата. Проблемът не е в леглата, а в самата система - изгнила, демотивираща и кретаща. Да помислят как да осигурят нормални условия на труд за персонала, простор и добра среда за децата. Това е в пъти по-належащо.
sky_100
 
Мнения: 151
Регистриран на: 24 Окт 2018, 14:16

Re: Столична община предлагат премахване на спалните помещения в детските заведения?!

Мнениеот Стефи Колева » 01 Апр 2019, 14:09

Не мисля, че това ще се случи. Искат се средства, няма кой да ги даде. Просто е.
Стефи Колева
 
Мнения: 66
Регистриран на: 08 Яну 2019, 13:32


Назад към Актуални теми и новини

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта