Очила или лещи - кое е по-удобно за мен и комфортно за очите?

Тук е мястото за въпроси, касаещи медицински и здравни теми, които споделяме помежду си.

Очила или лещи - кое е по-удобно за мен и комфортно за очите?

Мнениеот Кети cat » 28 Мар 2019, 13:00

Налага ми се да сложа очила. Обаче никак не се харесвам как изглеждам. Ако ви се налага да носите нещо такова, вие кое бихте избрали?
Лещите не дразнят ли очите и могат ли да се ползват, когато стоиш пред компютъра или за предпочитане са очилата?
Кети cat
 
Мнения: 95
Регистриран на: 23 Ное 2018, 11:59

Re: Очила или лещи - кое е по-удобно за мен и комфортно за очите?

Мнениеот IvanovA_Stef » 28 Мар 2019, 13:06

Не знам кое е по-добро. Според мен зависи от индивидуалния случай. Аз имам лек астигматизъм, но никакво късо/далекогледство -> нося очила. Слагам ги когато шофирам или съм на кино и не мога да фокусирам добре. В останалите случаи седят в кутийката си. За мен това е по-добрият вариант, защото не искам очите ми да "свикват". При сестра ми е точно обратното - тя има доста голям диоптър и очилата само спомагаха за по-бързото му качване. От както носи лещи диоптърът й не е мръднал.
IvanovA_Stef
 
Мнения: 158
Регистриран на: 24 Окт 2018, 15:00

Re: Очила или лещи - кое е по-удобно за мен и комфортно за очите?

Мнениеот flip » 28 Мар 2019, 13:14

Имам и очила, и лещи. Даже лещите ми са цветни :cool: Очилата са много по-удобни. Ако ще ти трябва коригиране за по-продължително време - вземи си очила. Ако само ще гледаш кино, или ще караш кола, може и лещи. С лещите се вижда по-хубаво (ако не са цветни, обаче ), но окото никога не свиква с тях напълно.
flip
 
Мнения: 203
Регистриран на: 25 Окт 2018, 11:36

Re: Очила или лещи - кое е по-удобно за мен и комфортно за очите?

Мнениеот Петя Георгиева » 28 Мар 2019, 13:18

Носила съм и двете. Естествено, в училище подлудих нашите, докато се навият за лещи, щото цайсите изобщо не бяха модерни. Не че някой ми се е смял, умни деца бяха съучениците ми, но все пак :mrgreen: До един хубав ден, когато хванах конюнктивит. Няма да ти обяснявам какъв ужас беше, можеш горе-долу да се сетиш, мисля си. От тогава престанах да нося лещите, защото докато се успокоят очите, мина доста време. После опитах пак, но винаги ме дразнеха, усещах ги като чуждо тяло. Може би това се дължи на факта, че конюнктивитът често се хронифицира и винаги остава "зад кулисите" и се обажда, когато преумориш или раздразниш очите.
Оттогава съм с очила, нямам оплаквания. Рамки има всякакви междувременно, все по-леки и по-невидими, а и дизайнът е такъв, че очилата придобиха статута почти на бижу. Повече се харесвам с очила, честно казано. :smile:
Аватар
Петя Георгиева
 
Мнения: 168
Регистриран на: 31 Окт 2018, 09:45

Re: Очила или лещи - кое е по-удобно за мен и комфортно за очите?

Мнениеот Valya T » 28 Мар 2019, 13:27

Аз нося и двете. Лещите нося от понеделник до петък, през работната седмица, и ги махам в петък вечер за събота - неделя.
Понякога, ако пътувам, не свалям лещите и по 2 седмици.
Понякога, когато се застоя в къщи или нямам - се оставям с очила.
Важно е в слънчев ден задължително да имам тъмни очила, ако съм с лещи, а очилата ми са от хелиоматик стъкла.
Но по-ми е удобно с лещите. Важно да са от най-тънките и качествени.
Има своите удобства и неудобства и двете неща. :thumbup:
Valya T
 
Мнения: 49
Регистриран на: 20 Фев 2019, 11:54

Re: Очила или лещи - кое е по-удобно за мен и комфортно за очите?

Мнениеот Влади » 28 Мар 2019, 13:30

От няколко години съм с лещи. На два пъти си купувах и очила - за разнооброзие. Но очите ми дотолкова са привикнали с лещите, че когато съм с очила не се чувствам комфортно. Наистина най-добрият вариант е да имаш и двете. Ще ти трябва време, докато очите ти свикнат - все пак това е чуждо тяло. Прекарвам много време пред компютъра и не ми пречат. До толкова съм привикнала с тях, че не ги усещам. Слагането и махането им го правя толкова машинално, че понякога, когато си легна, се замислям дали съм ги махнала, светвам лампата, за да установя виждам ли заглавията на книгите или не. Ако ги виждам, значи съм пропуснала да ги махна. С лещите не е нужно да си въртя главата на 60 градуса, за да погледна встрани, няма конденз. Н пъко има силен вятър-прах-насълзени очи и ... падащи лещи в тези моменти. :lol: Няма идеален вариант.
Влади
 
Мнения: 87
Регистриран на: 28 Яну 2019, 10:49

Re: Очила или лещи - кое е по-удобно за мен и комфортно за очите?

Мнениеот Ая123 » 28 Мар 2019, 13:38

Бих сложила очила. Не ми харесва мисълта да си слагам неща в очите, особено ако имам проблеми с тях и без това. Не само, че не ми харесва тая идея, ами аз лещи и не мога да си сложа, ама буквално не мога. Не смея.
Ая123
 
Мнения: 111
Регистриран на: 17 Дек 2018, 11:52

Re: Очила или лещи - кое е по-удобно за мен и комфортно за очите?

Мнениеот Вики{} » 28 Мар 2019, 14:54

Аз нося лещи от години и не е вярно, че винаги ще ги усещаш и че е много трудно да се слагат/свалят.
Супер удобни са, толкова съм свикнала с тях, че изобщо не ги усещам.
А като режа лук не ми люти на очите :mrgreen:
Иначе най-добре и двете. Но ако на първо време трябва да избереш едно - аз препоръчвам лещите, по-удобни са и бързо се свиква.
Аватар
Вики{}
 
Мнения: 65
Регистриран на: 13 Дек 2018, 11:04

Re: Очила или лещи - кое е по-удобно за мен и комфортно за очите?

Мнениеот Dalia » 28 Мар 2019, 17:01

И аз бих заложила на очилата. За сега не са ми необхоими и ползвам само с защита за компютъра.
Dalia
 
Мнения: 557
Регистриран на: 12 Фев 2013, 17:10

Re: Очила или лещи - кое е по-удобно за мен и комфортно за очите?

Мнениеот Лейла » 03 Апр 2019, 10:55

Аз съм си слагала цветни лещи, само за кеф. Много неприятно ми беше поставянато, че и махането. Не бих си го причинила ежедневно, ако са лещи за увредено зрение.
Лейла
 
Мнения: 20
Регистриран на: 15 Мар 2019, 12:03


Назад към Общи здравни теми

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта