Повече зъбен камък ли ще се образува, ако го почиствам редовно?

Тук е мястото за въпроси, касаещи медицински и здравни теми, които споделяме помежду си.

Повече зъбен камък ли ще се образува, ако го почиствам редовно?

Мнениеот Fury » 02 Апр 2019, 11:22

Имам следния въпрос - на 28 години съм, от около 7-8 години съм пушач. Спирах, почвах, но съм си пушач, в крайна сметка. Никога преди не съм имала зъбен камък - само бели зъби. От скоро забелязах на долните четири отвътре едно потъмняване - ужасна гледка е! Ходих при зъболекаря, той беше изумен, че досега не съм чистила зъбен камък. Похвали ме за добрата устна хигиена, но наблегна, че трябва да почистваме зъбния камък веднъж годишно. Моето притеснение е дали така няма да се образува повече? Аз го питах, той каза, че е по-добре за зъбите да се почиства, но искам още едно мнение. Просто ме е страх да не почернеят всичките.
Fury
 
Мнения: 112
Регистриран на: 06 Дек 2018, 15:00

Re: Повече зъбен камък ли ще се образува, ако го почиствам редовно?

Мнениеот Кат » 02 Апр 2019, 13:43

И аз си почиствам зъбния камък веднъж в годината, но това не означава, че се произвежда повече. Мояj стоматолог ми каза, че трябва да се спазва добра хигиена. Пък и от цигарите също се образуват разни наслагвания. :wink:
Кат
 
Мнения: 55
Регистриран на: 04 Фев 2019, 11:54

Re: Повече зъбен камък ли ще се образува, ако го почиствам редовно?

Мнениеот IvanovA_Stef » 02 Апр 2019, 13:51

Може да опитваш да го почистваш с натурални средства, поне нищо не губиш. Аз нямам зъбен камък, но бих пробвала първо с такива средства преди механичното почистване от стоматолог.

Зъбният камък придава на зъбите неприятен вид, дори ако ги миете редовно. Натрупването на зъбен камък засилва лошия дъх и предразполага появата на кариеси.

Навременото почистване от професионалист предотвратява превръщането на малките проблеми в сериозни усложнения с течение на времето. Но съществуват и натурални средства, с които можете да се справите със зъбния камък.

В следващите редове ще се спрем на симптомите на зъбния камък, както и на 3 натурални средства, които можете да използвате у дома, за да се справите с това неприятно състояние.
Сода за хляб и кокосово маслосода за хляб и кокосово масло за почистване на зъбния камък
Благодарение на високото си съдържание на антимикробни вещества тази комбинация от сода за хляб и кокосово масло е много популярно средство за почистване на зъбния камък.

Въпреки че трябва да го използвате с мярка, това средство унищожава бактериите, премахва остатъците от храна и прави зъбите по-бели и здрави.

Почистване със сода за хляб и кокосово масло

½ чаена лъжичка сода за хляб (2 г)
1 супена лъжица кокосово масло (15 г)
3 капки етерично масло от мента
Приготвяне
Смесете всички съставки в купа, разбъркайте ги до образуването на хомогенна смес.
Употреба
Вземете малко количество от сместа с четката си за зъби и измийте зъбите си по обичайния начин.
Използвайте сместа веднъж дневно в продължение на една седмица

Почистване с бирена мая
Съставките на бирената мая променят благоприятната за размножаването на бактериите среда в устата. Смесена с малко сол бирената мая омекотява остатъците водещи до образуването на зъбен камък.

Съставки
1 супена лъжица бирена мая (15 г)
½ чаена лъжичка сол (2 г)
Вода (колкото е необходима)
Приготвяне
Разбъркайте всички съставки в купа, докато получите кремообразна смес.
Употреба
Измийте зъбите с четка за зъби с това средство.
Използвайте го до 2 пъти дневно в продължение на една седмица.
Препоръчваме ви да прочетете и: Ползите от приема на бирена мая

Почистване с активен въглен
Въпреки черния си цвят активният въглен е едно от най-добрите средства за почистване на зъбния камък.
Съставките му отстраняват натрупванията от повърхността на зъбите и предотвратяват появата на бактериални инфекции.

Съставки
1 капсула активен въглен
2 супени лъжици вода (30 мл)
Приготвяне
Навлажнете активния въглен с малко вода, за да получите паста.
Употреба
Измийте зъбите си с четка за зъби с тази смес.
Оставете я да подейства 3-5 минути и изплакнете устата си.
Използвайте това средство 2-3 пъти седмично.

Забележка: Уверете се, че си купувате активен въглен, а не въглен добит от нефт.
IvanovA_Stef
 
Мнения: 158
Регистриран на: 24 Окт 2018, 15:00

Re: Повече зъбен камък ли ще се образува, ако го почиствам редовно?

Мнениеот Дороти » 02 Апр 2019, 14:02

Ако имаш зъбен камък не трябва да ползваш електрическа четка. Те единствено правят масаж на венците и нищо повече.
Зъбният камък се чисти и стоматологът показва какво и как да правите, за да не се натрупа отново и ако го правите се натрупва много малко или въобще не се.
Иначе при някои хора се трупа за 2 месеца, при мен е чистен последно преди 4 години почти,а сега дали имам 3 точици.
Също така надвенечният зъбен камък (който се вижда ) е безцветен. От цигари и кафета, чайове и т.н. само се оцветява. Но иначе си го има. Има обаче и подвенечен зъбен камък, който е по-вреден, защото кара венците да кървят и довежда до пародонтит с течение на времето. Той е черен на цвят и невидим, освен ако не отдръпнете венеца си и погледнете под него, което е трудно и болезнено, ако не го прави стоматологът.
Но категорично зъбният камък трябва да се почиства.
Дороти
 
Мнения: 150
Регистриран на: 25 Окт 2018, 10:10

Re: Повече зъбен камък ли ще се образува, ако го почиствам редовно?

Мнениеот Стефи Колева » 02 Апр 2019, 14:12

Аз пък друго се чудя: как е по - добре да се чисти зъбния камък - с инструменти (което много боли) или с лазер? Не съм пробвала с лазер, но чу, че било вредно за зъбите. :scratchheadblue:
Стефи Колева
 
Мнения: 66
Регистриран на: 08 Яну 2019, 13:32

Re: Повече зъбен камък ли ще се образува, ако го почиствам редовно?

Мнениеот Дороти » 02 Апр 2019, 14:13

Не съм чувала за почистване с лазер (не че може да няма такава технология, но сигурно не е много популярна). За сметка на това в почти всички кабинети има ултразвукови апарати за почистване на зъбен камък. По моето скромно мнение те не вредят на зъбите.
Дороти
 
Мнения: 150
Регистриран на: 25 Окт 2018, 10:10

Re: Повече зъбен камък ли ще се образува, ако го почиствам редовно?

Мнениеот Лейла » 03 Апр 2019, 10:51

Живях в същата заблуда години наред, но вече го почиствам редовно. Не пуша много, но пак си се натрупва. Моят стоматолог смята, че навременното почистване е много важно. Иначе и зъбите се развалят, и венците се разболяват.
Лейла
 
Мнения: 20
Регистриран на: 15 Мар 2019, 12:03

Re: Повече зъбен камък ли ще се образува, ако го почиствам редовно?

Мнениеот Ivi&Sasho » 22 Апр 2019, 11:30

Това е мит. Аз нямам зъбен камък, но половинката ходи редовно на стоматолог да му го почистват. Та, не се е увеличил, просто ходи 1-2 пъти годишно и това е.
Ivi&Sasho
 
Мнения: 48
Регистриран на: 20 Фев 2019, 13:06

Re: Повече зъбен камък ли ще се образува, ако го почиствам редовно?

Мнениеот smile :) » 14 Юни 2019, 10:13

Не, не мисля. То иначе как се търпи без почистване? :roll:
smile :)
 
Мнения: 43
Регистриран на: 14 Юни 2019, 09:39

Re: Повече зъбен камък ли ще се образува, ако го почиствам редовно?

Мнениеот kikimoraa » 14 Юни 2019, 16:06

Като се натрупа пак, пак ще го почистиш. :) И Все пак надали ще се събере едва ли не за 2 месеца повече, отколкото е било в началото
kikimoraa
 
Мнения: 255
Регистриран на: 26 Мар 2017, 11:03

Следваща

Назад към Общи здравни теми

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта