Олио, масло или зехтин - каква мазнина ползвате вие за готвене?

Любими рецепти, интересни вариации, модерни ястия, съвети при готвене

Олио, масло или зехтин - каква мазнина ползвате вие за готвене?

Мнениеот Karina_85 » 03 Апр 2019, 13:40

Да ви кажа, вече не знам на кое да вярвам повече - олиото не било полезно, зехтинът за готвене бил точно определен вид, маслото не било масло и т.н.
Бихте ли споделили вашето мнение по тези въпроси, както и каква мазнина използвате вие вкъщи и защо?
Благодаря!
Аватар
Karina_85
 
Мнения: 213
Регистриран на: 25 Окт 2018, 12:20

Re: Олио, масло или зехтин - каква мазнина ползвате вие за готвене?

Мнениеот Dalia » 03 Апр 2019, 13:44

Аз използвам основно най-обикновено олио за готвене, а за салатите зехтин. Проблвала съм няколко пъти да готвя със зехтин, но не ми хареса вкусът на храната и затова вредно, не вредно пак си минах на олиото.
Dalia
 
Мнения: 557
Регистриран на: 12 Фев 2013, 17:10

Re: Олио, масло или зехтин - каква мазнина ползвате вие за готвене?

Мнениеот _Лилия_ » 03 Апр 2019, 13:49

За зехтина знам, че когато се нагрее до определена температура губи част от полезните си съставки и е по-добре да се ползва за салати и при студени предястия и т.н.
За печене ти препоръчвам маслото, олиото го ползвай за пържене.
_Лилия_
 
Мнения: 187
Регистриран на: 26 Окт 2018, 08:57

Re: Олио, масло или зехтин - каква мазнина ползвате вие за готвене?

Мнениеот sky_100 » 03 Апр 2019, 13:54

Аз комбинирам, зависи от рецептата. Когато ястието го изисква и по рецепта има и от двете, слагам и масло, и зехтин. Купувам си от този за готвене, не екстра върджин. Олио избягвам да слагам. Дори при пържене слагам малко зехтин. Иначе при задушено, варено и печено слагам и малко зехтин и малко масло. Знам за термичната обработка, но от една лъжичка мисля, че нищо няма да стане. :wink:
sky_100
 
Мнения: 151
Регистриран на: 24 Окт 2018, 14:16

Re: Олио, масло или зехтин - каква мазнина ползвате вие за готвене?

Мнениеот velvet_81 » 03 Апр 2019, 14:01

Когато зехтинът е екстра върджин, т.е. студенопресованият зехтин, е най-добре да се консумира без да се подлага на топлинна обработка, подходящ е за салати. Освен че се губят полезните му свойства, той е и доста по-ароматен и в някои ястия е прекалено натрапчив, и така от ефект може да получим дефект. На самите бутилки на зехтина си пише дали е подходящ за готвене.

А пък олиото... Него почти съм го изхвърлила от кухнята. И то не защото е чак толкова вредно, а просто защото е страшно некачествено и всеки пък когато се наложи да го ползвам, ме хваща яд.
velvet_81
 
Мнения: 194
Регистриран на: 24 Окт 2018, 08:45

Re: Олио, масло или зехтин - каква мазнина ползвате вие за готвене?

Мнениеот Good girl » 03 Апр 2019, 14:07

Използвам студенопресован, екстра върджин зехтин. Знам ,че зeхтинът се добавя, след като яденето е готово, иначе се губят качествата му. За салати е безспорен фаворит.
За пържене употребявам олио (слънчогледово или царевично). Не си падам по маслото и маргарина, идват ми тежки като вкус и мирис.
Аватар
Good girl
 
Мнения: 69
Регистриран на: 10 Дек 2018, 14:57

Re: Олио, масло или зехтин - каква мазнина ползвате вие за готвене?

Мнениеот Алиса_В » 03 Апр 2019, 14:23

Качественият зехтин е идеалната мазнина за пържене, неговите мастни киселини са изключително устойчиви на високи температури. Сравнено с останалите растителни мазнини, чиято критична точка е по-ниска и знаем какво се получава при пържене.
По темата - използвам само зехтин за салати и готвене, почти не ядем пържено, дори традиционните кюфтета ги приготвям на фурна :lol:
Маргарин - имах честта лично от специалист да разбера какъв боклук е, и как се добива? Лошото, че много хора подценяват това заради рекламите, мажат филии и тъпчат децата си с тая гадост. Или може би, защото е на най-ниска цена. :sad:
Масло не ям, но пък купувам за децата, защото сандвичите са основна закуска.
Олио ползвам, но рядко.
Алиса_В
 
Мнения: 125
Регистриран на: 29 Окт 2018, 14:49

Re: Олио, масло или зехтин - каква мазнина ползвате вие за готвене?

Мнениеот rabotnata pchela » 09 Апр 2019, 16:20

Зехтин за готвене, май имаме само в България. Страните, в които си готвят масово със зехтин - Италия, Гърция, използват само екстра върджин, другия изобщо не го смятат за нещо, което трябва да ядат. ;) Всъщност, той си е супер за готвене, въпропсът е да не пържите картофи в него, но в крайна сметка,ако сте решили да си пържите картофи, то като цяло не е най-добрата храна, та да я мислите толкова.
Аз готвя главнос мас, масло и зехтин, понякога използвам олио, но наистина само за пържене. Не си представям да опържа мекици със зехтин. :)
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Олио, масло или зехтин - каква мазнина ползвате вие за готвене?

Мнениеот Fury » 17 Апр 2019, 12:28

Аз ползвам различни неща - според рецептата. Вкъщи винаги имаме и зехтин, и олио. Масло ползвам понякога, за разни десерти.
Fury
 
Мнения: 112
Регистриран на: 06 Дек 2018, 15:00

Re: Олио, масло или зехтин - каква мазнина ползвате вие за готвене?

Мнениеот Stefany_Nik » 25 Апр 2019, 15:16

Използвам основно зехтин, а за готвене - зехтин от гроздови семки.
Stefany_Nik
 
Мнения: 97
Регистриран на: 12 Ное 2018, 12:35

Следваща

Назад към Рецепти и полезни съвети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта