Предстои ни освещаване на апартамент - как се прави?

Полезни съвети и практични идеи за дома и градината

Предстои ни освещаване на апартамент - как се прави?

Мнениеот Ка Ме Лия » 11 Апр 2019, 11:35

Доживяхме да си вземем собствено жилище и много искам да го осветим, защото дълго се борихме, за да си го купим. Вярвам, че освещаването е като благословия и ми харесва като вярване.
Бихте ли споделили какво точно се прави, има ли значение кога се прави и каквото още се сетите, че може да е важно. Благодаря ви!
Ка Ме Лия
 
Мнения: 57
Регистриран на: 17 Яну 2019, 11:30

Re: Предстои ни освещаване на апартамент - как се прави?

Мнениеот Lucy » 11 Апр 2019, 11:49

Няма точно определено време. Вие решавате кога ви е удобно, може на любим за вас празник или годишнина. Уговаряте се със свещеник, трябва само вода и съд за водата.
И честито жилище! Да го превърнете в дом :)
Lucy
 
Мнения: 66
Регистриран на: 20 Дек 2018, 12:31

Re: Предстои ни освещаване на апартамент - как се прави?

Мнениеот Viktor.Ivanov » 11 Апр 2019, 11:51

Предстоят освещаване на гараж, на външна тоалетна и подобни. Вие наистина ли ще наемете поп за това?
Viktor.Ivanov
 
Мнения: 220
Регистриран на: 09 Май 2014, 11:47

Re: Предстои ни освещаване на апартамент - как се прави?

Мнениеот Гери Василева » 11 Апр 2019, 12:00

Ние правихме освещаване при нанасянето в жилището. Отчето каза, че хубаво да се направи в деня преди да се спи там и го послушахме. Помня, че освен светена вода, имаше китка здравец, а после с клонката с олио сложи символично по едно малко кръстче на касата на всяка врата.
Бяхме приготвили скромна почерпка за най-близките, бяхме 6-7 човека. Не е задължително, но го направихме - има вярване, че ако се осветят някои основни продукти като брашно, сол, захар, ориз, червено вино също, ще има винаги изобилие и в къщата.
после седнахме и си хапнахме.
Здравецът не изхвърлихме, а пазихме дълго време, за да пази дома от лошо.
Естествено, може да не правите и вие тези неща. Така протече при нас :wink:
Гери Василева
 
Мнения: 52
Регистриран на: 04 Фев 2019, 11:19

Re: Предстои ни освещаване на апартамент - как се прави?

Мнениеот Ка Ме Лия » 11 Апр 2019, 12:02

Viktor.Ivanov написа:Предстоят освещаване на гараж, на външна тоалетна и подобни. Вие наистина ли ще наемете поп за това?


На фона на похарчените пари за глупости като цигари, пиене и какви ли не простотии, това ми се струва доста по-добър вариант. А, и, вярата не е нещо задължително. Съответно, хората са свободни да изберат дали да направят освещаване или да си похарчат парите за друго нещо :grin:
Ка Ме Лия
 
Мнения: 57
Регистриран на: 17 Яну 2019, 11:30

Re: Предстои ни освещаване на апартамент - как се прави?

Мнениеот Ая123 » 11 Апр 2019, 12:10

При нас беше по-скоро лека почерпка като за парти - хапки солени и сладки и бар с напитки. Премина основно на терасата като тераса парти :mrgreen: /доста ни е голяма/ и беше много приятно.
Попът беше много свестен, млад, ангажирахме го от една малка църква. Той си имаше конкретни неща по списък, които искаше да му осигурим. Даде ни го предварително и така :smile:
Ая123
 
Мнения: 111
Регистриран на: 17 Дек 2018, 11:52

Re: Предстои ни освещаване на апартамент - как се прави?

Мнениеот _Лилия_ » 11 Апр 2019, 12:19

Попа ни каза да си изберем ден, без вторник и петък (не знам защо :oops: и не попитах). Да има голям съд за вода, китка здравец, олио, червено вино и каквото искам това да сложа на масата. Освети водата, напръска ни, а с олиото намаза малки кръстчета, в различни стаи и така бяха разпределени, че се намазаха четирите посоки, едното беше на входната врата. На масата бях сложила каквото бях приготвила за почерпката + задължителното червено вино.
След ритуала се почерпихме, а с олиото ми каза да замеся питка (на следващия ден).Останалата светена вода си я пазя. А за здравеца нищо не каза, като изсъхна го хвърлих.
_Лилия_
 
Мнения: 187
Регистриран на: 26 Окт 2018, 08:57

Re: Предстои ни освещаване на апартамент - как се прави?

Мнениеот Дидето » 11 Апр 2019, 15:58

Слушайте сега един майтап, моя приятелка има офис и понеже не и вървяло в бизнеса, решава да освети офиса.
Хубаво, идва поп, пее, пръска с вода и после и казал - Дай 50 лева.
Тя е много съвестна и го попитала - Добре, а ще може ли фактура?
И като се разлютил дядо поп, викал, анатемосал я. И тя му хвърлила парите и го изгонила.
После и потръгнало, ама това друг въпрос ;)
Дидето
 
Мнения: 54
Регистриран на: 15 Юни 2018, 10:30


Назад към За дома – съвети и идеи

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта