Сглобяемата къща добра алтернатива ли е на апартамента или не?

Полезни съвети и практични идеи за дома и градината

Сглобяемата къща добра алтернатива ли е на апартамента или не?

Мнениеот Moni_265 » 12 Апр 2019, 13:50

Имаме апартамент, старо строителство. Живеем там, но с половинката винаги сме мечтали да си имаме къща. Ако продадем апартамента обаче, няма да имаме пари за строеж на масивна такава, от тухли. Тъй като родителите на половинката имат парцел съвсем в покрайнините на града, сериозно се изкушаваме за сглобяема къща. Нямаме деца, на този етап не ни притеснява това, че няма да сме съвсем в града. Въпросът е доколко надеждни са сглобяемите, американски тип, къщи? Дали си струва инвестицията или рискът е твърде голям? Добре ли изолира шума, топло ли е? Надеждни ли са? На апартамента плюсовете са ясни.
Изкушаваща е идеята за дворно местенце, колкото и да е малко.
Аватар
Moni_265
 
Мнения: 72
Регистриран на: 12 Ное 2018, 15:24

Re: Сглобяемата къща добра алтернатива ли е на апартамента или не?

Мнениеот Karina_85 » 12 Апр 2019, 13:57

Мисля, че сглобяемите къщи могат да бъдат от различен материал.
Аз съм влизала в такава, беше на изложение, а не обзаведена и обитавана. Беше с метална конструкция и имаше изолация. Погледната отвън не можееш да разбереш, че е сглобяем тип, но забелязах, че има особен кънтеж. Напълно възможно е да е бил, защото е необзаведена, все пак. А и беше двуетажна, тоест ходейки по втория етаж, се усещаше странно.
Все си мисля, че за да са толкова популярни в развитите страни, явно имат много предимства. Просто ние сме свикнали да живеем или в масивна постройка, или в апартамент. Това е ни е заложено в народопсихологията.
Във вашия случай не бих се колебала, щом имате парцел и имате имот, който бихте могли да продадете.
Аватар
Karina_85
 
Мнения: 213
Регистриран на: 25 Окт 2018, 12:20

Re: Сглобяемата къща добра алтернатива ли е на апартамента или не?

Мнениеот Moni_265 » 12 Апр 2019, 14:07

Мда, приятелят ми също се притеснява от това. Каза, че шумоизолацията не е от силните страни на подобни къщи. Само че си мисля, ако къщата е на един етаж, както бих искала, че този проблем няма да стои на дневен ред.
Аватар
Moni_265
 
Мнения: 72
Регистриран на: 12 Ное 2018, 15:24

Re: Сглобяемата къща добра алтернатива ли е на апартамента или не?

Мнениеот sky_100 » 12 Апр 2019, 14:14

Въпрос на качество е. В никакъв случай не са по-НЕнадеждни. Просто в България все още се строи монолитно, тъй като българите трудно свикваме с новостите и някак нямаме доверие на подобен вид строителство. А всички строят монолитно, защото в България сглобяемите къщи са все още новост и никой няма доверие на такова строителство.
Напоследък се забелязва по-голяма популярност, но все още хората се притесняват да не им издуха сигурно вятърът къщата :razz:
sky_100
 
Мнения: 151
Регистриран на: 24 Окт 2018, 14:16

Re: Сглобяемата къща добра алтернатива ли е на апартамента или не?

Мнениеот Влади » 12 Апр 2019, 14:19

То пък, щото ако си купиш апартамент, ново строителство, има гаранция, че е по-качествено. Като купувахме нашето жилище се нагледахме на строителни безумия. Имам чувството, че някои хора се упражняват, строейки жилищни сгради :???:
Имаме приятели, които живеят в сглобяема къща. Доста години им отне, докато се нанесат, защото те пък нямаха нужните пари. Сега са доволни, не са се оплакали.
Аз, на ваше място, бих отишла на спокойно в покрайнините на града. Тенденцията е хората да бягат на по-тихо и по-чисто. Още повече, че вие няма да се натоварите със заеми.
Влади
 
Мнения: 87
Регистриран на: 28 Яну 2019, 10:49

Re: Сглобяемата къща добра алтернатива ли е на апартамента или не?

Мнениеот София » 12 Апр 2019, 14:25

Потърси в уикипедия за технологиите на строеж на сглобяеми къщи. Frame технологията е най-добрата, защото при нея може да се поставят по-дебели и по-тънки греди, може дори да се поставят на места метални елементи.
Пише, че гаранцията на подобни къщи е 25 до 50 години, а на другите е повече. Логично е животът на дървото да е по-кратък от този на бетона :wink: Но откъм издържливост, стигат поне до 50 години. Да вземем за пример старите, възрожденски къщи. Не са изгнили, има си ги още. А реставрация колко от тях са видели...
Според мен избирайте много внимателно изпълнителя. Съберете оферти, срещнете се с поне 3-4 фирми.
И двата типа строителство си имат плюсове и минуси. Бетонът, пък, задържа влага, предпоставка е за образуване на мухъл, създава усещане за студ.
София
 
Мнения: 111
Регистриран на: 05 Дек 2018, 11:16

Re: Сглобяемата къща добра алтернатива ли е на апартамента или не?

Мнениеот Светлето » 12 Апр 2019, 14:29

Изненадана съм, че мислите, че строежът на сглобяема къща е по-изгоден от това на масивна постройка. Ние живеем в сглобяема къща, обаче като ударихме чертата, далеч не е евтино. Иначе, недостатъци не намирам - обаче цената със сигурност не е ниска. Проучете добре преди да се захванете.
Светлето
 
Мнения: 112
Регистриран на: 07 Ное 2018, 15:34

Re: Сглобяемата къща добра алтернатива ли е на апартамента или не?

Мнениеот Пенчо Кубадинский » 12 Апр 2019, 15:27

Определено не е никак евтино, заедно с което - еднакво сложно за поддръжка. Имат и гаранционен срок от 10 години, сравнете го с панела - 50 години и си направете изводи.
Пенчо Кубадинский
 
Мнения: 109
Регистриран на: 02 Мар 2018, 10:06

Re: Сглобяемата къща добра алтернатива ли е на апартамента или не?

Мнениеот kalinka-kuku » 13 Апр 2019, 10:45

Мен много ме кефят, според мен са добър избор за постройка, която ще се ползва временно, тип да си имаш вила, да си ходиш там от време на време и да си имаш земеделие. Не бих заменила тухлен дом за такава къща. Като ги гледам по разни забавни клипове, как им се дънят стените и вратите, само като се подпрат на тях и ми идва безсмислено. :) Ако имам достатъчно пари за редовни ремонти - може.
Аватар
kalinka-kuku
 
Мнения: 1189
Регистриран на: 20 Мар 2015, 15:25

Re: Сглобяемата къща добра алтернатива ли е на апартамента или не?

Мнениеот Stefany_Nik » 25 Апр 2019, 15:20

Защо да не е? Важното е изпълнението да е добро.
Stefany_Nik
 
Мнения: 97
Регистриран на: 12 Ное 2018, 12:35

Следваща

Назад към За дома – съвети и идеи

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта

cron