Поливане на цветята по време на почивката - как?

Полезни съвети и практични идеи за дома и градината

Поливане на цветята по време на почивката - как?

Мнениеот Dust » 09 Май 2019, 10:12

Предстои ни почивка другата седмица и ще отсъстваме 5 дни. Обаче вкъщи си имам доста цветя, а няма на кого да поверя поливането им. С комшиите не сме чак толкова близки, та да им оставя ключ от апартамента. Някъде бях чела, че може да се пробият капачките на бутилки от минерална вода и да се "заровят" в саксията и по този начин растението само щяло да пие необходимата му вода, но никога не съм го правила и не знам работи ли. Ще се радвам на предложения и съвети!
Dust
 
Мнения: 112
Регистриран на: 13 Ное 2018, 12:17

Re: Поливане на цветята по време на почивката - как?

Мнениеот Веси Вес » 09 Май 2019, 10:32

Аз на цветята с по-големи саксии им забучвам по една 2-литрова бутилка в пръстта (но без капачка), а по-дребните саксии ги потапям в купички с вода.
Не ми е увяхвало така цвете.
Веси Вес
 
Мнения: 76
Регистриран на: 07 Яну 2019, 10:35

Re: Поливане на цветята по време на почивката - как?

Мнениеот Ilona » 09 Май 2019, 10:40

А как става това със забиването на такава голяма бутилка? Сигурно звучи тъпо въпросът ми, но и аз си събирам инфо за лятото, когато ще отсъстваме повече.
Ilona
 
Мнения: 89
Регистриран на: 07 Яну 2019, 11:02

Re: Поливане на цветята по време на почивката - как?

Мнениеот Веси Вес » 09 Май 2019, 10:43

Напълваш бутилката, слагаш пръста си на отвора и бързо обръщаш и забучваш в пръстта. Гледаш саксията да е до стена, за да може да се подпре бутилката в нея. Това е. Растението си поема толкова колкото му трябва. :wink:
Веси Вес
 
Мнения: 76
Регистриран на: 07 Яну 2019, 10:35

Re: Поливане на цветята по време на почивката - как?

Мнениеот Влади » 09 Май 2019, 10:47

Бях гледала преди в чужбина да продават нещо като колба, което се слага в саксията точно на принципа на обърнатата бутилка. Тясното гърло се забучваше в пръстта, а отгоре остава красива стъклена топка, пълна с вода. Но ако няма такова нещо в България, и бутилката ще свърши същата работа сякаш.
Влади
 
Мнения: 87
Регистриран на: 28 Яну 2019, 10:49

Re: Поливане на цветята по време на почивката - как?

Мнениеот IvanovA_Stef » 09 Май 2019, 11:04

Аз съм чувала за поливане с вълнен конец. Конецът е нещо като "проводник" на вода.

"За целта високо над растението поставете съд с вода. Можете да използвате буркан с вместимост 500 мл или дълбока купа. В него поставете единия край на дебел вълнен конец.
Другия край заровете на 3 до 4 сантиметра в саксията. Така растението само ще си набавя вода в зависимост от влажността на почвата в саксията. Методът обаче се нуждае от предварително изпитване, понеже не всяка вълна провежда водата с еднакъв капацитет. За целта търсете естествена, без изкуствени оцветители и подобрители."
IvanovA_Stef
 
Мнения: 158
Регистриран на: 24 Окт 2018, 15:00

Re: Поливане на цветята по време на почивката - как?

Мнениеот flip » 09 Май 2019, 11:13

Това с вълнения конец го чувам за първи път :eek: Но пък има резон.
Аз слагам големите във ваната, а малките в легени с вода. Кофти е че в банята нямаме прозорец, но пак издържат без светлина някак си.
flip
 
Мнения: 203
Регистриран на: 25 Окт 2018, 11:36

Re: Поливане на цветята по време на почивката - как?

Мнениеот velvet_81 » 09 Май 2019, 11:20

Аз съм се интересувала от разни трикове, защото често отсъстваме, а имам мини оранжерия на терасата :grin:
Освен варианта с вълнения конец, може да се сложи мокра кърпа под самата саксия. Цветето ще си "дърпа" колкото вода му е нужна.
Чела съм и за вариант да покриеш пръстта на цветето с мокър, накъсан вестник. Особено ако са по-големи саксиите. Но може би няма да върши работа за дълги почивки, не знам.
Най-странното, което съм чела е да се обвие с еднократна бебешка пелена самата саксия, защото така цветето по-трудно ще изсъхне и ще се изпари водата. Вероятно, ако памперса е добре напоен с вода, ще е още по-добре.
velvet_81
 
Мнения: 194
Регистриран на: 24 Окт 2018, 08:45


Назад към За дома – съвети и идеи

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта