Полезно или вредно е кокосовото масло - каква е истината?

Супер храни, здравословно пазаруване, качествени и полезни продукти, начин на хранене

Полезно или вредно е кокосовото масло - каква е истината?

Мнениеот blaze » 17 Май 2019, 11:42

Да ви кажа, вече се обърках с информацията, на която попадам за ползите от кокосовото масло. В някои източници го заклеймяват като вреден продукт, други го определят като изключително полезен. И все се чудя дали да го купувам.
Ще ми бъде интересно да прочета още мнения по въпроса.
blaze
 
Мнения: 151
Регистриран на: 01 Ное 2018, 10:28

Re: Полезно или вредно е кокосовото масло - каква е истината?

Мнениеот Валя.Танева » 17 Май 2019, 11:50

Може би твърденията, че е вредно идват от това, че хидрогенираните масла не са полезни. Такива могат да бъдат палмово, кокосово и т.н.
Да, то може да е вредно, когато е обработено с водород (хидроген-изиране, където "hydrogen" е водород). Обаче в студено пресованото не виждам никъде водород. :wink:
Валя.Танева
 
Мнения: 44
Регистриран на: 08 Май 2019, 09:56

Re: Полезно или вредно е кокосовото масло - каква е истината?

Мнениеот Съни » 17 Май 2019, 12:07

Наскоро питах една приятелка, която завърши точно това и се води нутриционист. То е много модерно вече.
Нейното мнение е, че е вредно и не е здравословно. Когато обаче я попитах защо, тя не можа да ми даде обоснован отговор.
Опита се да ми обясни за наличието на наситени мазнини, но аз пък я опонирах с това, че така пък то е по-устойчиво на окисление и термообработка.
Но тя това така и не го разбра.
Предполагам, тя имаше предвид хидрогенираното кокосово масло, но така и не се изясни. :roll:
Съни
 
Мнения: 114
Регистриран на: 22 Ное 2018, 10:23

Re: Полезно или вредно е кокосовото масло - каква е истината?

Мнениеот Rossi Ross » 17 Май 2019, 12:09

Има разлика в различните кокосови (и палмови) масла. Винаги гледай да е студено пресовано. :thumbup:
Rossi Ross
 
Мнения: 93
Регистриран на: 05 Дек 2018, 15:19

Re: Полезно или вредно е кокосовото масло - каква е истината?

Мнениеот Fury » 17 Май 2019, 12:18

Аз ползвам кокосово масло освен за готвене и за млякото с кафе, и за козметика. Попива много добре и има прекрасен аромат.
Зимата пък го ползвам за устните, особено като отидем на ски.

Ето нещо интересно:
Хората на Таити са употребявали това масло от край време. Били са здрави и стройни. Но през последните 50 години, под натиска на "медиците", минават на течни олиа като нас.
В резултат, освен че стават дебели, развиват автоимунни заболявания като рак, диабет, Хашимото. Болести, които са се срещали много рядко преди сред тях.
Fury
 
Мнения: 112
Регистриран на: 06 Дек 2018, 15:00

Re: Полезно или вредно е кокосовото масло - каква е истината?

Мнениеот velvet_81 » 17 Май 2019, 12:26

Това че в кокосовото масло преобладават наситените мазнини го прави най-добрия избор за пържене да речем, тъй като е много устойчиво и не се окислява. А освен наситеността на мазнините, има и друга класификация - късоверижни, средноверижни и дълговерижни молекули на мастните киселини. Доколкото знам кокосовото масло е със средноверижни мастни киселини и това е едно от най-ценните му качества. Обяснението беше, че те дават по-бързо енергия.
velvet_81
 
Мнения: 194
Регистриран на: 24 Окт 2018, 08:45

Re: Полезно или вредно е кокосовото масло - каква е истината?

Мнениеот Катерина Иванова » 24 Юли 2019, 09:05

Мисля, че е полезно. Иначе спекулации има постоянно. Ама то за всяка храна е така.
Не знам, на мен поне ми се отразява добре.
Катерина Иванова
 
Мнения: 31
Регистриран на: 24 Юни 2019, 09:17

Re: Полезно или вредно е кокосовото масло - каква е истината?

Мнениеот rabotnata pchela » 25 Юли 2019, 16:29

Добре де, аз седя и си мисля, така ли пък никой не се отказа от белия хляб, от бялото брашно, от вафлите, от саламите, след като за тях постоянно се говори колко са вредни. Ама някой бил казал, че две яйца са опасни или че кокосовото масло е страшно и всички вече изхвърлят кокошките и бурканите с кокос. :roulette:
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта