Полезно или вредно е кокосовото масло - каква е истината?

Супер храни, здравословно пазаруване, качествени и полезни продукти, начин на хранене

Полезно или вредно е кокосовото масло - каква е истината?

Мнениеот blaze » 17 Май 2019, 11:42

Да ви кажа, вече се обърках с информацията, на която попадам за ползите от кокосовото масло. В някои източници го заклеймяват като вреден продукт, други го определят като изключително полезен. И все се чудя дали да го купувам.
Ще ми бъде интересно да прочета още мнения по въпроса.
blaze

Re: Полезно или вредно е кокосовото масло - каква е истината?

Мнениеот Валя.Танева » 17 Май 2019, 11:50

Може би твърденията, че е вредно идват от това, че хидрогенираните масла не са полезни. Такива могат да бъдат палмово, кокосово и т.н.
Да, то може да е вредно, когато е обработено с водород (хидроген-изиране, където "hydrogen" е водород). Обаче в студено пресованото не виждам никъде водород. :wink:
Валя.Танева

Мнениеот Съни » 17 Май 2019, 12:07

Наскоро питах една приятелка, която завърши точно това и се води нутриционист. То е много модерно вече.
Нейното мнение е, че е вредно и не е здравословно. Когато обаче я попитах защо, тя не можа да ми даде обоснован отговор.
Опита се да ми обясни за наличието на наситени мазнини, но аз пък я опонирах с това, че така пък то е по-устойчиво на окисление и термообработка.
Но тя това така и не го разбра.
Предполагам, тя имаше предвид хидрогенираното кокосово масло, но така и не се изясни. :roll:
Съни

Мнениеот Rossi Ross » 17 Май 2019, 12:09

Има разлика в различните кокосови (и палмови) масла. Винаги гледай да е студено пресовано. :thumbup:
Rossi Ross

Мнениеот Fury » 17 Май 2019, 12:18

Аз ползвам кокосово масло освен за готвене и за млякото с кафе, и за козметика. Попива много добре и има прекрасен аромат.
Зимата пък го ползвам за устните, особено като отидем на ски.

Ето нещо интересно:
Хората на Таити са употребявали това масло от край време. Били са здрави и стройни. Но през последните 50 години, под натиска на "медиците", минават на течни олиа като нас.
В резултат, освен че стават дебели, развиват автоимунни заболявания като рак, диабет, Хашимото. Болести, които са се срещали много рядко преди сред тях.
Fury

Мнениеот velvet_81 » 17 Май 2019, 12:26

Това че в кокосовото масло преобладават наситените мазнини го прави най-добрия избор за пържене да речем, тъй като е много устойчиво и не се окислява. А освен наситеността на мазнините, има и друга класификация - късоверижни, средноверижни и дълговерижни молекули на мастните киселини. Доколкото знам кокосовото масло е със средноверижни мастни киселини и това е едно от най-ценните му качества. Обяснението беше, че те дават по-бързо енергия.
velvet_81

Назад към Здравословно хранене