Какво мога да направя с ненужните прочетени книги?

Полезни съвети и практични идеи за дома и градината

Какво мога да направя с ненужните прочетени книги?

Мнениеот Fire storm » 22 Май 2019, 11:56

Как процедирате с книгите, които вече сте прочели, а нямате място да съхранявате? Жал ме е да ги хвърля, направо е грехота.
Имаме голяма библиотека, по цялата стена на едната спалня, обаче и тя вече е пълна.
Не ми е до печалба, не държа да ги продам, а просто да послужат на някого и да не съжалявам.
Знам, че има къщички за размяна на книги по парковете, обаче тези, които съм виждала аз са в окаяно състояние. Не бих оставила там нищо.
Някой знае ли място, където без много сложна организация мога да оставя книги?
Имам и книги на английски също така, не малко.
Fire storm
 
Мнения: 57
Регистриран на: 28 Яну 2019, 10:56

Re: Какво мога да направя с ненужните прочетени книги?

Мнениеот _Лилия_ » 22 Май 2019, 12:03

Много хубава тема. Миналата година имах същата чуденка.
Ако си от голям град, в регионалната библиотека или някоя университетска можеш да дариш. Там ще приемат и такива на чужди езици. Не е голяма хамалогията с даряването в библиотека.
_Лилия_
 
Мнения: 187
Регистриран на: 26 Окт 2018, 08:57

Re: Какво мога да направя с ненужните прочетени книги?

Мнениеот velvet_81 » 22 Май 2019, 12:07

Сещам се за варианта да ги обявиш по разни групи в социалните мрежи за размяна и продажба. Обаче е напълно възможно да не успееш да ги разчистиш скоро. Хората масово преминаха на електронни четци и интересът към хартиените книги наистина понамаля.
Аз съм пускала някои книги за продажба по този начин, но не винаги става бързо. :roll:
velvet_81
 
Мнения: 194
Регистриран на: 24 Окт 2018, 08:45

Re: Какво мога да направя с ненужните прочетени книги?

Мнениеот Lana » 22 Май 2019, 12:17

Виждам, че вече са те посъветвали за библиотека. Аз се сещам и за дом за сираци или дом за възрастни хора. Едва ли там имат много книги. Е, тези на английски едва ли ще можеш да оставиш там, но повечето сигурна са ти на български.
Има още един вариант. Виж в сайта bookcrossing.com. Там можеш да регистрираш книга, както и да посочиш точно къде си я оставила, за да си я потърси конкретен читател. Въпросните къщички за книги са и техни. Да, някои на нищо не приличат, но се надявам с годините да променим манталитета си и да не изкарваме яда си върху нещо толкова креативно и позитивно.
Аватар
Lana
 
Мнения: 87
Регистриран на: 04 Дек 2018, 15:04

Re: Какво мога да направя с ненужните прочетени книги?

Мнениеот Петя Георгиева » 22 Май 2019, 12:20

Антикварните книжарници могат да вземат доста книги накуп. Майка ми занесе доста голяма част от нашите на един познат, който работи в такава книжарница. Цената им беше символична, но така или иначе идеята не е печалба :wink: А и на такива места е най-сигурно, че книгите ще оцелеят и че ще отидат при човек, който иска да чете :thumbup:
Аватар
Петя Георгиева
 
Мнения: 168
Регистриран на: 31 Окт 2018, 09:45

Re: Какво мога да направя с ненужните прочетени книги?

Мнениеот Кери » 22 Май 2019, 12:29

Вече рядко купувам книги, точно защото минах на електронен вариант.
Преди време обаче дарих в библиотека. Сложиха им етикет "Д", което означава, че е дарение.
Като цяло библиотеките се радват повече на нови заглавията, които се търсят, а те нямат бюджет, за да ги осигуряват.
Кери
 
Мнения: 81
Регистриран на: 10 Дек 2018, 13:12

Re: Какво мога да направя с ненужните прочетени книги?

Мнениеот Вики{} » 22 Май 2019, 12:39

Да ви кажа, не всяка библиотека иска книги. Вероятно в съвсем малките населени места ще се зарадват, но аз ударих на камък.
Специализираната литература ми я приеха, но за художествена не стана нищо, поне в близката до нас. Масово хората си махали книгите и не ги искат.
Аватар
Вики{}
 
Мнения: 65
Регистриран на: 13 Дек 2018, 11:04

Re: Какво мога да направя с ненужните прочетени книги?

Мнениеот Бистра » 22 Май 2019, 12:42

Често нося книги на баба и дядо, защото всички знаем, че българският пенсионер пари за такава екстра няма. Много им се радват!
Някои занесох в гимназията, в която учих.
Литературата от следването си продадох. Просто не е нещо, което във времето ще остане непроменено. :wink:
Бистра
 
Мнения: 87
Регистриран на: 20 Дек 2018, 10:29

Re: Какво мога да направя с ненужните прочетени книги?

Мнениеот IvanovA_Stef » 22 Май 2019, 12:46

Има една ФБ група: Постоянна акция "Спаси книга". Човекът приема всякакви книги, като той поема и самата доставка. После ги качва в групата и когато някой си хареса нещо, заплаща само доставката и нищо повече.
https://www.facebook.com/groups/275236330075773/
IvanovA_Stef
 
Мнения: 158
Регистриран на: 24 Окт 2018, 15:00

Re: Какво мога да направя с ненужните прочетени книги?

Мнениеот Ilona » 28 Май 2019, 10:00

Аз винаги имам на кого да подаря книгата. Родители, приятели. Макар че част от тях не бих дала на никого. :mrgreen:
Ilona
 
Мнения: 89
Регистриран на: 07 Яну 2019, 11:02


Назад към За дома – съвети и идеи

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта