Смятате ли, че има бум на кърлежи и взети ли са всички мерки?

Тук е мястото за вашия коментар за събитията от страната и чужбина!

Смятате ли, че има бум на кърлежи и взети ли са всички мерки?

Мнениеот Story_teller » 30 Май 2019, 12:42

Вчера търчахме до детски хирург, защото намерих кърлеж на главата на детето. Само да поясня, че умишлено не позволявам да играе в тревните площи, камо ли пък да се търкаля или нещо такова. Хирургът ни сподели, че тази година наистина положението е доста по-сериозно. Можело да падне от клоните на дърво покрай тротоара.
Слава Богу, щерката е добре, защото не беше се залепил силно и съм го видяла навреме.
Обаче се ядосах, защото с всяка изминала година сякаш обезпаразитяването е все по-неефективно. Вие мислите ли, че се прави всичко възможно по въпроса?
Story_teller
 
Мнения: 116
Регистриран на: 17 Дек 2018, 10:36

Re: Смятате ли, че има бум на кърлежи и взети ли са всички мерки?

Мнениеот _Лилия_ » 30 Май 2019, 12:47

Много неприятно изживяване сте имали. А и като се има предвид колко лошо може да бъде, ако кърлежът носи зараза, направо не искам да си помислям. :roll:
От приятелка, която работи в РЗИ зная, че за да е ефективно пръскането, то трябва да се извърши двукратно (през две седмици) и след това да се повтаря през месец-два. Другото си е замазване на очите на хората и хвърлени на вятъра пари. Не че това ме изненадва.
_Лилия_
 
Мнения: 187
Регистриран на: 26 Окт 2018, 08:57

Re: Смятате ли, че има бум на кърлежи и взети ли са всички мерки?

Мнениеот Валя.Танева » 30 Май 2019, 12:56

Според мен има бум. Да, кърлеже всяка година си има, но..тази година познавам поне трима мои близки, които ходиха в спешния заради кърлеж!
Пръскането не е ефективно, ако не се улучи подходящото време, когато не вали или няма да вали в близките 24 часа поне.
Има още един фактор, който усложнява положението - неоокосените тревни площи. Около блоковете при нас е като джунгла. Подадохме сигнали, но още няма реакция. То по това време и да окосят, кърлежите хубаво се се развъдили вече.
Не знам, липсва им сякаш далновидност и организация на нашите специалисти...
Валя.Танева
 
Мнения: 44
Регистриран на: 08 Май 2019, 09:56

Re: Смятате ли, че има бум на кърлежи и взети ли са всички мерки?

Мнениеот Matilda » 30 Май 2019, 13:42

Пръска се преди да се излюпят, ранна пролет някъде. След известно време пак. Но пропусне ли се ранното и вече се нароят, всичко губи смисъл, ако ще и пет пъти после да пръскат.
Eто и няколко начина да опитаме да се предпазим:

Масло от евкалипт

Маслото от евкалипт е особено ефикасно. То има бактерицидно, дезинфекциращо, имуностимулиращо действие и пази ефикасно от насекоми. Нанасяйте от него върху кожата с леки масажни движения.

Лавандула
Най-изненадващо е, че ние обожаваме аромата на лавандулата, а кърлежите не го търпят.

Джоджен
Това етерично масло е токсично за насекомите и е ефективен природен репелент!

Лимонена трева
Маслото от лимонена трева се извлича от тропическото растение лимонена трева, известна като “сymbopogon”. То има ярко изразен цитрусов аромат и е естествено средство за защита от бълхи и кърлежи.

Лимон
Лимоненото етерично масло съдържа съединение, известно като “limolene”. Тази смес се счита за особено ефективна в борбата срещу бълхи и други насекоми.

Може да прибавите до десетина капки от едно или повече от маслата към 50 мл. лосион за тяло и да се намажете с него старателно преди излета в гората.
Matilda
 
Мнения: 115
Регистриран на: 10 Дек 2018, 12:14

Re: Смятате ли, че има бум на кърлежи и взети ли са всички мерки?

Мнениеот Кери » 30 Май 2019, 13:48

И при нас има много пострадали вече. Оправдаваха се с дъждовете, ама то не вали постоянно. Да не сме в тропиците, да му се не види?!
Косенето си го свършихме сами, около блока. Иначе и змии можехме да си завъдим, това е тъжната истина. :sad:
Кери
 
Мнения: 81
Регистриран на: 10 Дек 2018, 13:12

Re: Смятате ли, че има бум на кърлежи и взети ли са всички мерки?

Мнениеот sky_100 » 31 Май 2019, 13:38

Не сме имали премеждия, но и около мен доста хора пострадаха. Вече не излизам без да съм се пръскала с нещо против кърлежи.
sky_100
 
Мнения: 151
Регистриран на: 24 Окт 2018, 14:16

Re: Смятате ли, че има бум на кърлежи и взети ли са всички мерки?

Мнениеот rabotnata pchela » 06 Юни 2019, 16:41

Да чукам на дърво, не сме имали прпоблеми в моето семейство, но винаги използваме репеленти, те стоят в раницата на детето и той сам си слага, когато излиза навън. Мирна ми е главата.
В дъждовно време не може да се очаква добра защита, защото бързо се отмиват препаратите. Разбира се, винаги може да се случи нещо такова и да се закачи някой с кърлеж, но правим максимума, има гелчета, които са против комари и кърлежи и се нанасят директно върху кожата, ползвам от тях, по ръцете и краката, по маратонките спрей. По главата досега не съм слагала. :mrgreen: Обикновено, когато мине дъждовния период пролетта виждам, че всяка година има затишие, а преди това много хора се оплакват от кърлежи, затова го отдавам на дъжда. Просто винаги е "като тая година не помня".
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Смятате ли, че има бум на кърлежи и взети ли са всички мерки?

Мнениеот Любомира » 17 Юни 2019, 09:41

Майка ми търча до спешния миналата седмица. А не е обикаляла из тревни площи...Наистина са доста тази година. Не знам кога, как и с какво пръскат, но явно не върши работа :mad:
Любомира
 
Мнения: 54
Регистриран на: 14 Юни 2019, 08:59

Re: Смятате ли, че има бум на кърлежи и взети ли са всички мерки?

Мнениеот smile :) » 18 Юни 2019, 10:05

Така не съм се пръскала никога предните лета. Майка ми работи в болница и каза, че има страшно много хора с ухапвания от кърлеж тази година. Така че, по-добре да се пазим.
smile :)
 
Мнения: 43
Регистриран на: 14 Юни 2019, 09:39


Назад към Актуални теми и новини

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта