Четете ли приказки на децата си?

Как възпитаваме детето си, грижи за физическото и душевното му развитие, съвети

Четете ли приказки на децата си?

Мнениеот Даниела Танева » 04 Яну 2012, 19:11

Изображение


Светът на приказките е така необятен и вълшебен, а защо посягаме все по- рядко към детската книжка? "Поверявяме" децата си на телевизия, Internet, а вълшебното царство на книгите остава някъде там на рафта! Постоянно се оправдаваме със забързаното ежедневие, умората и куп други "удобни" причини. А не е ли всъщност това чисто и просто егоизъм, без дори за миг да се запитаме от какво наистина има нужда нашето дете?
Даниела Танева
 
Мнения: 34
Регистриран на: 30 Дек 2011, 23:46

Re: Четете ли приказки на децата си?

Мнениеот Даниела Стоянова » 05 Яну 2012, 13:54

Определено децата имат нужда от книгите, дори това да бъде само за да се гушне в мама или тате. През етапите от психическото развитие на децата възниква нуждата детето да развие своето въображение, гледайки телевизия или клипчета в интернет няма как да стане това. Докато детето е на 3-5 години то вече е опознало околния свят, познава повечето животни, разпознава звуците, които те издават. За това най-подходящи за тази възраст са книжките с животни, след това на преден план излизат фантастичните сили, историите за принцове и принцеси. Докато четем на детето докато е малко, създаваме у него едно удовлетворение откривайки един неподозиран свят, където може да се отпусне и пусни въображението да работи.
Даниела Стоянова
 
Мнения: 123
Регистриран на: 05 Авг 2011, 13:42

Re: Четете ли приказки на децата си?

Мнениеот ogi-smile » 20 Яну 2012, 16:49

Приказките-помагат или вредят на децата?
Повечето хора ще кажат, че са полезни и развлекателни - нали с тях сме израснали. Фантастични, невероятни - приказките винаги имат щастлив край и винаги доброто побеждава.Това е една голяма заблуда, защото в реалния живот не винаги има happy end и не винаги можем да оправим нещата с магическа пръчица или с шапката-невидимка. На какво всъщност ни учат приказките? Дали успяват да ни подготвят за живота или само ни заблуждават, а може би просто запълват детството ни? Каквато и да е ролята им, трябва по-обстойно да погледнем в “скрития” смисъл на приказките...
Аватар
ogi-smile
 
Мнения: 284
Регистриран на: 11 Яну 2012, 11:05

Re: Четете ли приказки на децата си?

Мнениеот bmomkova » 06 Дек 2012, 14:29

За приказките съм отново и отново, тъй като стойността им за умственото развитие на децата все повече се признава.
Приказките са за възможни решения на конфликтни ситуации. Те предлагат на детето да му помогнат да преодолее силни емоции като ревност, страх или самота.
Приказките вдъхновяват въображението. Докато слушат истории, във въображението на детето възникват и изображения. Това е безценно предимство пред телевизионните екрани.
Приказките предават традиционни ценности, издават предпочитания и мироглед. Също така насърчават развитието на езика и усвояването на непознати думи.
Разбира се, има една пределна възраст, след което е добре детето да се насочи само да търси интересни четива и да споделя за тях с приятели.
bmomkova
 
Мнения: 5
Регистриран на: 06 Дек 2012, 13:46

Re: Четете ли приказки на децата си?

Мнениеот сиско » 13 Дек 2012, 10:08

Ние сега започваме да разказваме приказки на 3 г. и на детето му е много интересно. Всяка вечер преди лягане иска приказка и обича и той да разказва на местата, където я знае. На мен също ми харесва да му разказвам приказки и не намирам нищо лошо в това.
сиско
 
Мнения: 341
Регистриран на: 18 Окт 2011, 16:03

Re: Четете ли приказки на децата си?

Мнениеот desita@ » 03 Яну 2013, 18:30

Нямам много време да чета приказки,но почти всеки ден им пускам в мр3 формат на дивидито.
desita@
 
Мнения: 84
Регистриран на: 19 Дек 2012, 16:17

Re: Четете ли приказки на децата си?

Мнениеот ninars » 23 Яну 2013, 11:53

Разбира се :P Във всяка приказка има зрънце мъдрост. Това е най - добрият начин на изградим възприятия на децата...
ninars
 
Мнения: 345
Регистриран на: 10 Дек 2012, 19:51

Re: Четете ли приказки на децата си?

Мнениеот Dalia » 12 Фев 2013, 17:30

Всяка вечер чета книжки на детето си. Това занимание ми доставя истинско удоволствие. Сега малко сме сменили приказките с енциклопедии, защото детето расте и иска да научи нови неща и по детски да опознае света.
Dalia
 
Мнения: 557
Регистриран на: 12 Фев 2013, 17:10

Re: Четете ли приказки на децата си?

Мнениеот Venito » 22 Фев 2013, 10:30

Приказките са необходими - сближават децата и родителите, увеличават речниковия запас на децата, може би до някаква степен ги подготвят, че в живота винаги има добри и лоши герои и т.н.
Аватар
Venito
 
Мнения: 38
Регистриран на: 21 Фев 2013, 10:25

Re: Четете ли приказки на децата си?

Мнениеот ivontistyle » 22 Фев 2013, 14:04

Без приказки не заспиваме, сестра ми работи в книжарница и ни е затрупала с книжки, още повече ме радва факта , че малката сама проявява интерес и си избира коя да е приказката. А най- ми е добре когато реши тя да разказва по картинките и се удивявам на детската й фантазия:)
Аватар
ivontistyle
 
Мнения: 17
Регистриран на: 07 Дек 2012, 12:42

Следваща

Назад към Възпитание, грижа и съвети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта

cron