Защо вече не уважаваме учителите?

Всяко мнение има място на ринга и никой противник не е за подценяване - не се караме, а дискутираме!

Защо вече не уважаваме учителите?

Мнениеот delchev » 17 Сеп 2019, 10:28

Забелязали ли сте, че през последните 5-10 години авторитетът на българския учител рязко спадна? Това поне е моето мнение, не зная доколко ще се съгласите с него. Казвам го от позицията на бивш учител (това беше и една от причините да напусна) и от позицията на вече страничен наблюдател. Притеснява ме въпросът: На какво се дължи това?
Случвало ми се е да викам родители в училище, за да обсъдим дисциплината на даден ученик или лошите му оценки и вместо да проведем нормален разговор и заедно да намерим решение на проблема, получавах упреци, че не съм си свършил работата или направо, че съм неспособен да оценя високите интелектуални заложби на детето (казано не точно с тези думи, но не искам да цитирам). Накратко всичко се свежда до: Ние сме го изпратили на училище, ваша отговорност е да го учите и възпитавате! Затова си получавате заплатите!
За съжаление и сега често слушам подобни изказвания от мои познати родители и качествени определения за бившите ми колеги като: „некадърен“, „прост“, „изкуфял“, „малоумен“ и т.н. И се замислям...
Спомням си, че навремето, когато бях ученик, моите родители възприемаха учителите като абсолютен авторитет и им вярваха. Обикновено след родителска среща имахме винаги много сериозен разговор, понякога доста неприятен. Налагаше се да отговарям на въпроси най-вече защо някой учител е недоволен от мен. Опитвах се да ги убедя, че даденият недоволен преподавател не е прав (понякога наистина не беше), но без никакъв резултат. Те вярваха на учителя.
Днес доколко вярваме на нашите учители? Мисля, че и доверието, и уважението са силно намалели, но не мога да си отговора на въпроса „Защо?“. Медалът със сигурност си има две страни. Вие имате ли обяснение защо се стигна до това положение?
delchev
 
Мнения: 102
Регистриран на: 03 Авг 2019, 20:00

Re: Защо вече не уважаваме учителите?

Мнениеот i.ivanov77 » 17 Сеп 2019, 13:55

Интересен въпрос. И отговори на него - колкото щеш. Като почнеш от липсата на ценности, комерсиализацията и потребителската ориентираност на обществото и стигнеш до превръщането на учителите в чиновници. Сега нали се плаща на бройка ученик или го промениха? Преди беше така: Знае, не знае - минава, защото паралелката щяла да се разпадне и да има съкращения. Ами тия, дето завършиха тогава, пораснаха и сега имат свои деца...
i.ivanov77
 
Мнения: 64
Регистриран на: 10 Сеп 2019, 14:49

Re: Защо вече не уважаваме учителите?

Мнениеот mimeto96 » 17 Сеп 2019, 14:27

Аз пък не мога да разбера защо все децата и родителите са ви виновни? Говорите едно време какви са били учителите, ама не виждате сега какви са. Хич не им пука. А изисквания - до небето!
mimeto96
 
Мнения: 260
Регистриран на: 04 Сеп 2019, 09:55

Re: Защо вече не уважаваме учителите?

Мнениеот petyo62 » 20 Сеп 2019, 11:18

Моето обяснение е, че поколението, което израсна в годините на демокрацията, изгуби много от ценностите, които имахме преди. Вече не уважаваме учителите, лекарите, служителите на реда... Семейството не е институция, бракът не е задължителен, християнството е мода и показност... Сигурно има причини за това, но като цяло не е хубаво.
petyo62
 
Мнения: 222
Регистриран на: 04 Сеп 2019, 12:18

Re: Защо вече не уважаваме учителите?

Мнениеот lyuta_chushka95 » 20 Сеп 2019, 12:24

petyo62 написа:Моето обяснение е, че поколението, което израсна в годините на демокрацията, изгуби много от ценностите, които имахме преди. Вече не уважаваме учителите, лекарите, служителите на реда... Семейството не е институция, бракът не е задължителен, християнството е мода и показност... Сигурно има причини за това, но като цяло не е хубаво.

Усещам някаква носталгия по бай Тошовото време. Сори, ама мина и замина! А учителите ще ги уважаваме, ако са заслужили уважение!
Аватар
lyuta_chushka95
 
Мнения: 383
Регистриран на: 21 Авг 2019, 10:55

Re: Защо вече не уважаваме учителите?

Мнениеот Лош Холестерол 007 » 01 Окт 2019, 14:57

mimeto96 написа:Аз пък не мога да разбера защо все децата и родителите са ви виновни? Говорите едно време какви са били учителите, ама не виждате сега какви са. Хич не им пука. А изисквания - до небето!

Това ми звучи като изказване на ученик... :wink: Не мога да се съглася, че на всички учители "не им пука", а на тези, на които наистина не им пука, може би им е писнало от глупости. Замисляли ли сте се?
Аватар
Лош Холестерол 007
 
Мнения: 394
Регистриран на: 20 Авг 2019, 15:48

Re: Защо вече не уважаваме учителите?

Мнениеот petyo62 » 05 Окт 2019, 18:32

lyuta_chushka95 написа:
petyo62 написа:Моето обяснение е, че поколението, което израсна в годините на демокрацията, изгуби много от ценностите, които имахме преди. Вече не уважаваме учителите, лекарите, служителите на реда... Семейството не е институция, бракът не е задължителен, християнството е мода и показност... Сигурно има причини за това, но като цяло не е хубаво.

Усещам някаква носталгия по бай Тошовото време. Сори, ама мина и замина! А учителите ще ги уважаваме, ако са заслужили уважение!

Няма никаква носталгия. Това са факти. Но не искам да споря. Днес е Международния ден на учителя и искам да изкажа своята признателност и уважение към всички мои учители. Да им благодаря за грижите, усилията и търпението! Ако не друго, те заслужават поне признание и благодарност за труда и изхабените нерви.
petyo62
 
Мнения: 222
Регистриран на: 04 Сеп 2019, 12:18


Назад към Сблъсък

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта