Какво става със стволовите клетки в компанията Крио Сейв, която се изтегли от България?

Искамe бебе - бременност, моментът на раждането, майчинство, проблемно забременяване и ин витро, осиновяване и приемна грижа

Какво мислите за съхраняването на стволови клетки?

Мнениеот Веси Вес » 15 Яну 2019, 13:06

Вече и в България е популярно да се съхраняват стволови клетки в случай на нужда от лечение. Доста скъпо е, предвид стандарта ни на живот, но ако пък наистина това би помогнало при лечение на някои болести, сигурно има смисъл.
Аз съм склонна да платя за съхранение на стволови клетки, защото съм по-предпазлива. Вие какво мислите, дали си струва да се прави?
Веси Вес
 
Мнения: 76
Регистриран на: 07 Яну 2019, 10:35

Re: Какво мислите за съхраняването на стволови клетки?

Мнениеот blaze » 15 Яну 2019, 13:18

Вече се навъдиха доста фирми, които предлагат тази услуга. Cells4life, Future health, Creo...Винаги съм се чудела дали е доказано, че стволовите клетки помагат за лечението на болестите, които са в списъка на въпросните фирми. :scratchheadblue:
blaze
 
Мнения: 151
Регистриран на: 01 Ное 2018, 10:28

Re: Какво мислите за съхраняването на стволови клетки?

Мнениеот Никол_20 » 15 Яну 2019, 13:24

Аз съм решила твърдо, че един ден ще го направим. Зная, че не е гаранция, но е по-добре, отколкото да не правя нищо.
Аватар
Никол_20
 
Мнения: 71
Регистриран на: 03 Дек 2018, 15:13

Re: Какво мислите за съхраняването на стволови клетки?

Мнениеот velvet_81 » 15 Яну 2019, 13:28

Когато аз раждах, единственият ми мотив да НЕ го направим беше, че нито знаех къде ги съхраняват, нито пък дали при нужда ще ми дадат същите стволови клетки. Просто "тъмна Индия".
Да, чела съм, че за някои тежки заболявания е полезно да се ползват стволови клетки, но някак си липсата на прозрачност ме отказа.
velvet_81
 
Мнения: 194
Регистриран на: 24 Окт 2018, 08:45

Re: Какво мислите за съхраняването на стволови клетки?

Мнениеот Вики{} » 15 Яну 2019, 13:48

Аз съм скептично настроена, поради няколко причини.
Ето тук са обобщени много добре:

Какъв ще бъде обемът на пробата?
- Това е въпрос, който няма как да получи своя отговор предварително, тъй като няма две еднакви бебета, нито две еднакви плаценти.

Колко стволови клетки ще има във взетата проба?
- На пръв поглед, колкото е по-голямо количеството събрана кръв, толкова повече се очаква да бъдат и стволовите клетки. Всъщност, това не винаги е така.

Каква е нужната доза клетки?
- Различните заболявания имат различни изисквания към нужния брой стволови клетки. Така един и същ брой съхранени стволови клетки може да бъде повече от достатъчен за едно заболяване, но недостатъчен за друго.

Съвместимост и прогноза
- От буквално жизненоважно значение, когато клетките се прилагат на друг член от семейството, е факторът съвместимост.

Възможни терапии и алтернативи
- За над 80 тежки заболявания вече са разработени и утвърдени терапии със стволови клетки. Текат стотици клинични изпитвания – не само в традиционните области на приложение на стволовите клетки, но в посоки, които след време може радикално да променят живота на милиони хора – невродегенеративни заболявания, инфаркт, диабет.
Аватар
Вики{}
 
Мнения: 65
Регистриран на: 13 Дек 2018, 11:04

Re: Какво мислите за съхраняването на стволови клетки?

Мнениеот Таня Иво » 15 Яну 2019, 13:54

Аз също не съм се възползвала, най-вече поради финансови причини. Това са си 4-5 хиляди лева. Да, животът и здравето цена нямат, но ако нямаш толкова пари, какво да се прави.
Другото важно, доколкото знам е да се провери колко успешни трансплантации има въпросната компания. За целта трябва клетките да са били съхранявани правилно.
Другото е че документирането на сключената сделка е доста подозрително. Реално все едно нищо не си подписал.
Таня Иво
 
Мнения: 105
Регистриран на: 20 Ное 2018, 09:41

Re: Какво мислите за съхраняването на стволови клетки?

Мнениеот Ванила » 15 Яну 2019, 14:44

За Малинов чувам добри отзиви - коректни, идват навреме, има си договори...
Ванила
 
Мнения: 96
Регистриран на: 25 Ное 2018, 12:35

Re: Какво мислите за съхраняването на стволови клетки?

Мнениеот Клер » 15 Яну 2019, 14:47

Аз не съм така скептично настроена, но по мое време нямаше такава опция. Сега бих се застраховала.
Чудя се само дали има случай на хора, излекувани със стволови клетки. Тук в България. Би било доста мотивиращо, ако има, но аз лично не знам за такива.
Клер
 
Мнения: 101
Регистриран на: 18 Дек 2018, 10:35

Re: Какво мислите за съхраняването на стволови клетки?

Мнениеот Pipilota » 15 Яну 2019, 17:30

Ако мога да си го позволя, бих го направила! Но за съжаление сумите са непосилни за много от обикновените хора, голяма цифромания е и здравето остава на руска рулетка на заден план.
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Какво мислите за съхраняването на стволови клетки?

Мнениеот Dalia » 15 Яну 2019, 19:06

Ако мога да се върна назад във времето и аз бих го направила. да скъпа е процедурата, но е живото спасяваща, така че с две ръце съм за това.
Dalia
 
Мнения: 557
Регистриран на: 12 Фев 2013, 17:10

Следваща

Назад към Бременност, раждане и майчинство

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта

cron