Валидни ли са българските рецепти в чужбина? Трябва ли ми специален формуляр?

Тук е мястото за въпроси, касаещи медицински и здравни теми, които споделяме помежду си.

Ланитоп - валидни ли са рецепти от Полша

Мнениеот sonichka » 24 Сеп 2012, 15:44

Здравейте ,
вероятно въпросът ми е глупав , но исках да попитам - възможно ли е да се закупи Lanitop с рецепта от Полша?
sonichka
 
Мнения: 1
Регистриран на: 24 Сеп 2012, 15:42

Re: Ланитоп - валидни ли са рецепти от Полша

Мнениеот lyuta_chushka95 » 28 Сеп 2019, 10:37

sonichka написа:Здравейте ,
вероятно въпросът ми е глупав , но исках да попитам - възможно ли е да се закупи Lanitop с рецепта от Полша?

Рецепта, издадена от лекар в страна, членка на ЕС, би трябвало да е е валидна във всички страни от ЕС. Май имаше някакво специфично наименование - трансгранична рецепта или нещо подобно.
Аватар
lyuta_chushka95
 
Мнения: 383
Регистриран на: 21 Авг 2019, 10:55

Re: Ланитоп - валидни ли са рецепти от Полша

Мнениеот Мики Маус » 28 Сеп 2019, 11:14

Няма определен формуляр на рецептата. Само трябва да съдържа:
Данни за пациента — фамилно и собствено име (изписани изцяло) и дата на раждане
Дата на издаване на рецептата
Данни за предписващия лекар — фамилно и собствено име (изписани изцяло), професионална квалификация, координати за пряка връзка, служебен адрес (включително държавата) и подпис (положен собственоръчно или цифров)
Данни за предписания продукт — общоприето наименование (а не търговското наименование, което може да е различно в друга държава), форма (таблетки, разтвор и т.н.), количество, концентрация и дозировка.
Аватар
Мики Маус
 
Мнения: 304
Регистриран на: 23 Авг 2019, 10:49

Валидни ли са българските рецепти в чужбина? Трябва ли ми специален формуляр?

Мнениеот petyo62 » 21 Окт 2019, 17:07

Здравейте! Понеже от време на време вдигам кръвното, ми се налага да пия лекарства. Предстои ми дълга командировка в Германия. Не искам да се презапасявам излишно, пък и не зная колко опаковки ще ми позволят да пренеса през границата. До сега не ми се е налагало и не зная кого да попитам. Въпросът ми е дали рецептата от моя личен лекар важи за там или трябва да ми попълни някакъв специален формуляр?
petyo62
 
Мнения: 222
Регистриран на: 04 Сеп 2019, 12:18

Re: Валидни ли са българските рецепти в чужбина? Трябва ли ми специален формуляр?

Мнениеот marchinko73 » 22 Окт 2019, 08:30

petyo62 написа:Здравейте! Понеже от време на време вдигам кръвното, ми се налага да пия лекарства. Предстои ми дълга командировка в Германия. Не искам да се презапасявам излишно, пък и не зная колко опаковки ще ми позволят да пренеса през границата. До сега не ми се е налагало и не зная кого да попитам. Въпросът ми е дали рецептата от моя личен лекар важи за там или трябва да ми попълни някакъв специален формуляр?


Валидни са и не ти трябва специален формуляр доколкото знам. Поне за Европейския съюз не би трябвало да имаш проблем.
Аватар
marchinko73
 
Мнения: 440
Регистриран на: 22 Авг 2019, 10:00

Re: Валидни ли са българските рецепти в чужбина? Трябва ли ми специален формуляр?

Мнениеот Мики Маус » 22 Окт 2019, 13:59

Имай предвид, че лекарството в една страна може да не се продава в друга или да е с друго име. Затова провери дали го има в Германия и ако е с друго име личният ти лекар трябва да напише и общото наименование на лекарството.
Аватар
Мики Маус
 
Мнения: 304
Регистриран на: 23 Авг 2019, 10:49

Re: Валидни ли са българските рецепти в чужбина? Трябва ли ми специален формуляр?

Мнениеот petyo62 » 22 Окт 2019, 14:24

Мики Маус написа:Имай предвид, че лекарството в една страна може да не се продава в друга или да е с друго име. Затова провери дали го има в Германия и ако е с друго име личният ти лекар трябва да напише и общото наименование на лекарството.


Благодаря за съветите! А освен това общо наименование на лекарството, друго трябва ли да пише?
petyo62
 
Мнения: 222
Регистриран на: 04 Сеп 2019, 12:18

Re: Валидни ли са българските рецепти в чужбина? Трябва ли ми специален формуляр?

Мнениеот Лош Холестерол 007 » 23 Окт 2019, 17:13

petyo62 написа:
Мики Маус написа:Имай предвид, че лекарството в една страна може да не се продава в друга или да е с друго име. Затова провери дали го има в Германия и ако е с друго име личният ти лекар трябва да напише и общото наименование на лекарството.


Благодаря за съветите! А освен това общо наименование на лекарството, друго трябва ли да пише?


Значи лекарят ти трябва да напише в рецептата тези неща:
Данни за пациента — фамилно и собствено име (изписани изцяло) и дата на раждане
Дата на издаване на рецептата
Данни за предписващия лекар — фамилно и собствено име (изписани изцяло), професионална квалификация, координати за пряка връзка, служебен адрес (включително държавата) и подпис (положен собственоръчно или цифров)
Данни за предписания продукт — общоприето наименование (а не търговското наименование, което може да е различно в друга държава), форма (таблетки, разтвор и т.н.), количество, концентрация и дозировка.
Аватар
Лош Холестерол 007
 
Мнения: 394
Регистриран на: 20 Авг 2019, 15:48

Re: Валидни ли са българските рецепти в чужбина? Трябва ли ми специален формуляр?

Мнениеот varlam » 21 Ное 2022, 21:37

Рецептите са валидни навсякъде, но някъде трябва лекар да ти я напише и на други места - да ти я преведат на съответния език. Естествено, каквато и да е реимбурсацията - отпада.
varlam
 
Мнения: 205
Регистриран на: 08 Апр 2011, 15:55


Назад към Общи здравни теми

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта