Пресни ли са яйцата, които купувам от пазара - как да разбера?

Любими рецепти, интересни вариации, модерни ястия, съвети при готвене

Пресни ли са яйцата, които купувам от пазара - как да разбера?

Мнениеот mimeto96 » 14 Яну 2020, 12:48

Здравейте! Знаете, че съм начинаеща в кулинарията и още много неща не са ми ясни, затова разчитам на компетентното ви мнение. Сега се уча да правя кекс и торти. Използвам доста яйца и от известно време ме интересува въпросът как да разбера дали яйцата, които купувам, са пресни.
На тези от магазина има дата на производство и срок на годност, но аз предпочитам да ги вземам от пазара – от производители със свободно отглеждани кокошки или от борсата, която е наблизо. Според мен домашните яйца са по-здравословни и по-вкусни, освен това не са от стресирани кокошки, отглеждани в клетки. Как мислите?
Интересува ме и колко време мога да ги съхранявам сурови в хладилника?
Благодаря!
mimeto96
 
Мнения: 260
Регистриран на: 04 Сеп 2019, 09:55

Re: Пресни ли са яйцата, които купувам от пазара - как да разбера?

Мнениеот ganka67 » 14 Яну 2020, 14:37

Има един много лесен и изпитан начин да се провери дали яйцата са пресни. Потапяш ги във вода и ако се задържат на дъното, значи са пресни, но ако изплуват на повърхността, по-добре ги изхвърли.
ganka67
 
Мнения: 169
Регистриран на: 15 Окт 2019, 13:53

Re: Пресни ли са яйцата, които купувам от пазара - как да разбера?

Мнениеот zlati1459 » 14 Яну 2020, 15:11

Извинявай, Мими, не ми се обиждай, но по малоумните ти въпроси и написаното от теб се чудя ти къде си живяла през последните 10, че и 15 години. От някоя джунгла ли произхождаш или просто си ,,мамина щерка", която не знае елементарни неща и не може да пръдне (с извинение) без майка си?!
zlati1459
 
Мнения: 53
Регистриран на: 05 Ное 2019, 10:37

Re: Пресни ли са яйцата, които купувам от пазара - как да разбера?

Мнениеот mimeto96 » 15 Яну 2020, 12:31

zlati1459 написа:Извинявай, Мими, не ми се обиждай, но по малоумните ти въпроси и написаното от теб се чудя ти къде си живяла през последните 10, че и 15 години. От някоя джунгла ли произхождаш или просто си ,,мамина щерка", която не знае елементарни неща и не може да пръдне (с извинение) без майка си?!


Всъщност си мислех дали да отговоря, защото ми стана малко обидно, но Вие така си се изразявате, още повече, че има нещо вярно. Не съм живяла в джунгла, а в апартамент, но сте права - мамина и татина щерка съм... до скоро те се грижеха за мен и то май прекалено. Сега се опитвам да живея самостоятелно и искам да се науча на нещата, които съм пропуснала.
mimeto96
 
Мнения: 260
Регистриран на: 04 Сеп 2019, 09:55

Re: Пресни ли са яйцата, които купувам от пазара - как да разбера?

Мнениеот lyuta_chushka95 » 16 Яну 2020, 11:50

Не се вързвай, Мими! Хубаво е, че искаш да научиш нещо. По отношение на яйцата - срокът им на годност е 28 дни. Дали е прясно, можеш да познаеш и по белтъка. При прясното яйце стои стегнато и е жилав, а при престоялото става воднист и се разлива.
Аватар
lyuta_chushka95
 
Мнения: 383
Регистриран на: 21 Авг 2019, 10:55

Re: Пресни ли са яйцата, които купувам от пазара - как да разбера?

Мнениеот zlati1459 » 23 Яну 2020, 16:44

lyuta_chushka95 написа:Не се вързвай, Мими! Хубаво е, че искаш да научиш нещо. По отношение на яйцата - срокът им на годност е 28 дни. Дали е прясно, можеш да познаеш и по белтъка. При прясното яйце стои стегнато и е жилав, а при престоялото става воднист и се разлива.

Разбира се, че е хубаво, че иска да научи нещо и в това няма нищо лошо. Напротив дори, аз съчувствам на хора, израснали с деспотични родители, които очевидно не осъзнават , че с покровителственото си отношение създават малодушни индивиди без собствено мнение и реална преценка за живота. Жалко !
zlati1459
 
Мнения: 53
Регистриран на: 05 Ное 2019, 10:37


Назад към Рецепти и полезни съвети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта