Здравословно ли е да се използват бамбукови чаши?

Супер храни, здравословно пазаруване, качествени и полезни продукти, начин на хранене

Здравословно ли е да се използват бамбукови чаши?

Мнениеот Цвети Цветкова » 22 Яну 2020, 17:16

С момичетата в офиса сме на тема здравословен начин на живот и опазване на околната среда. Решихме да заменим всички порцеланови и пластмасови чаши с бамбукови. Дори си взехме и бамбукови кутии за храна. Идеята е, че бамбукът е естествен материал, екологичен, биоразградим и притежава антибактериални свойства. От друга страна производството на бамбуковите прибори не унищожава околната среда и не използва вредни химикали.
Обаче наскоро попаднах на една статия, в която пише, че чашите от бамбук не трябва да се използват за топли напитки, тъй като съдържат меламинова смола (вид пластмаса), която всъщност помага бамбуковите фибри да придобият дадената форма и един вид ги слепва. При висока температура тази вредна съставка може да попадне в напитката и от там – в човешкото тяло.
Вие използвате ли бамбукови прибори за храна? Вярно ли е това за меламинова смола и до колко здравословно е да се използват такъв вид съдове?

eco_cup_for_coffee.jpg
Бамбукова еко чаша
eco_cup_for_coffee.jpg (13.43 KiB) Прегледано 2240 пъти
Цвети Цветкова
 
Мнения: 166
Регистриран на: 16 Сеп 2019, 11:23

Re: Здравословно ли е да се използват бамбукови чаши?

Мнениеот Пламена И. » 22 Яну 2020, 18:17

И аз четох нещо подобно за тази смола в бамбуковите чаши. Казват, че ако температурата е под 70 градуса, няма опасност, но откъде може да си сигурна? Въпреки това и аз имам такава чаша. :wink:
Пламена И.
 
Мнения: 164
Регистриран на: 07 Окт 2019, 11:23

Re: Здравословно ли е да се използват бамбукови чаши?

Мнениеот Мики Маус » 23 Яну 2020, 10:21

Абе, то хубаво, че искате да живеете здравословно и да опазвате околната среда, ама тези бамбукови съдове ми изглеждат като нова мода, нищо повече. И забравете, че са 100% биоразградими... няма начин, щом съдаржат меламинова смола.
Аватар
Мики Маус
 
Мнения: 304
Регистриран на: 23 Авг 2019, 10:49

Re: Здравословно ли е да се използват бамбукови чаши?

Мнениеот Тонина90 » 23 Яну 2020, 15:35

Употребата на такива неща ежедневно е самоубийство. Как ги миете, като бамбукът попива абсолютно всяка мръсотия, особено мазното. И после разправяйте, че било хигиенично.
Тонина90
 
Мнения: 45
Регистриран на: 16 Сеп 2019, 11:42

Re: Здравословно ли е да се използват бамбукови чаши?

Мнениеот ToniTiholova » 23 Яну 2020, 17:45

А какво им е нездравословното и неекологичното на порцелановите чаши и чинии или металните прибори за хранене според вас с момичетата в офиса?
ToniTiholova
 
Мнения: 2
Регистриран на: 23 Яну 2020, 17:43

Re: Здравословно ли е да се използват бамбукови чаши?

Мнениеот Цвети Цветкова » 24 Яну 2020, 13:15

ToniTiholova написа:А какво им е нездравословното и неекологичното на порцелановите чаши и чинии или металните прибори за хранене според вас с момичетата в офиса?


Порцелановите чаши и чинии може и да са здравословни, но не са биоразградими, а металните прибори отделят метални йони, които са вредни за здравето. :wink:
Цвети Цветкова
 
Мнения: 166
Регистриран на: 16 Сеп 2019, 11:23

Re: Здравословно ли е да се използват бамбукови чаши?

Мнениеот ToniTiholova » 24 Яну 2020, 14:39

Ще си позволя да не се съглася и може да е добре да направите по-сериозно проучване по въпроса (ако желаете и ви е интересно все пак). Уточнявам, че за металните прибори съм съгласна, че е възможно някои метали да отделят йони, просто предположих, че изобщо не мислим за железни, алуминиеви или например сребърни прибори.
ToniTiholova
 
Мнения: 2
Регистриран на: 23 Яну 2020, 17:43

Re: Здравословно ли е да се използват бамбукови чаши?

Мнениеот Pipilota » 24 Яну 2020, 14:50

Моите сведения са, че бамбуковите съдове са новата пластмаса, толкова са измислено полезни и замърсяват идентично. няма да коментирам за изсичането на бамбуоквите гори, които скоро ще са истории от миналото.
Що се отнася до металните съдове, пак не мога да се съглася, никой с акъла си не би си взел алумиев съд, но от закалена стомана са на 100% безвредни. Има много такива кутии за храна, чаши и шишета, а да не забравяме, че в същите съдове си готвите и храната.
Винаги може да използвате и стълко, което е пък на 100% безвредно. Керамичните съдове дали са биоразградими не знам, но досега не съм чула някъде да се е натрупал боклук от начупени чаши, там не мога да кажа. :roll:
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Здравословно ли е да се използват бамбукови чаши?

Мнениеот Момчил Митев » 25 Яну 2020, 14:33

Аз съм малко скептично настроен към тези бамбукови чаши. Не мисля, че са толкова екологични и безвредни. Предпочитам си старите порцеланови или стъклени чаши. :wink:
Момчил Митев
 
Мнения: 98
Регистриран на: 25 Ное 2019, 12:23

Re: Здравословно ли е да се използват бамбукови чаши?

Мнениеот Цвети Цветкова » 27 Яну 2020, 13:17

Pipilota написа:Моите сведения са, че бамбуковите съдове са новата пластмаса, толкова са измислено полезни и замърсяват идентично. няма да коментирам за изсичането на бамбуоквите гори, които скоро ще са истории от миналото.
Що се отнася до металните съдове, пак не мога да се съглася, никой с акъла си не би си взел алумиев съд, но от закалена стомана са на 100% безвредни. Има много такива кутии за храна, чаши и шишета, а да не забравяме, че в същите съдове си готвите и храната.
Винаги може да използвате и стълко, което е пък на 100% безвредно. Керамичните съдове дали са биоразградими не знам, но досега не съм чула някъде да се е натрупал боклук от начупени чаши, там не мога да кажа. :roll:


Това, което прочетохме за изработването на съдовете от бамбук, е че растенията всъщност не се унищожават, защото съдовете се изработват от защитния външен слой на младите растения, който сам пада, щом бамбукът достигне определена точка на растеж. После материалът се сварява и пресова в желаната форма, без използването на химикали... поне така пише. Притеснява ме обаче, че на някои места срещнахме информация, че специално за чашите се използва и меламинова смола, което ако е вярно, не звучи никак добре...
Цвети Цветкова
 
Мнения: 166
Регистриран на: 16 Сеп 2019, 11:23

Следваща

Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта