Кои антивирусни лекарства са подходящи за сезонния грип?

Мнения, коментари и въпроси за лекарствени продукти.

Кои антивирусни лекарства са подходящи за сезонния грип?

Мнениеот Момчил Митев » 31 Яну 2020, 14:41

Работя с хора и все повече се притеснявам от опасността да се заразя с грип. Вече няколко години подред се разминавам със сериозните разболявания през зимата и се надявам и този сезон да е така. Не съм си правил противогрипна ваксина. Мислех да си слагам, но прочетох доста негативни отзиви – най-вече, че не е надеждна и не предпазва от всички видове грипни вируси. Искам един вид да се застраховам и да съм подготвен, ако се разболея. Чувал съм, че антивирусните медикаменти са ефективни, когато приемът им започне в първите часове на заболяването.
Интересува ме дали антивирусните препарати, с които разполагат в момента аптеките в България са универсални, т. е. действат на всички грипни вируси или трябва да се направи изследване, за да се установи точно от кой вид съм се заразил и тогава лекарят да ми предпише съответното лекарство?
Момчил Митев
 
Мнения: 98
Регистриран на: 25 Ное 2019, 12:23

Re: Кои антивирусни лекарства са подходящи за сезонния грип?

Мнениеот Паулу Коелюв » 31 Яну 2020, 16:47

Аз не съм капацитет по медицинските въпроси. Интересувам се от това-онова, затова мога да споделя само информация, къде от личен опит, къде от прочетени статии... Та по темата ми попадна статия, в която се казва, че всъщност само три лекарства са ефективни срещу грипния вирус - Тамифлу, Реленца и Ремантадин. При това трябва да се вземат през първите 36 часа на заболяването, защото след 48-я час вече са неефективни. Естествено тези антивирусни медикаменти се предписват от лекар. Аз самият съм ползвал Ремантадин и мога със сигурност да твърдя, че действа. За другите две лекарства не мога да дам мнение.
Аватар
Паулу Коелюв
 
Мнения: 345
Регистриран на: 05 Сеп 2019, 11:09

Re: Кои антивирусни лекарства са подходящи за сезонния грип?

Мнениеот Момчил Митев » 03 Фев 2020, 15:33

Паулу Коелюв написа:Аз не съм капацитет по медицинските въпроси. Интересувам се от това-онова, затова мога да споделя само информация, къде от личен опит, къде от прочетени статии... Та по темата ми попадна статия, в която се казва, че всъщност само три лекарства са ефективни срещу грипния вирус - Тамифлу, Реленца и Ремантадин. При това трябва да се вземат през първите 36 часа на заболяването, защото след 48-я час вече са неефективни. Естествено тези антивирусни медикаменти се предписват от лекар. Аз самият съм ползвал Ремантадин и мога със сигурност да твърдя, че действа. За другите две лекарства не мога да дам мнение.


Не съм ги пил тези лекарства. За Тамифлу обаче четох, че има доста неприятни странични ефекти. По принцип за всички видове грипни вируси ли са или само за определени щамове?
Момчил Митев
 
Мнения: 98
Регистриран на: 25 Ное 2019, 12:23

Re: Кои антивирусни лекарства са подходящи за сезонния грип?

Мнениеот Лош Холестерол 007 » 04 Фев 2020, 10:44

Ремантадин е ефективен срещу различни грипни вируси от типа А.
Аватар
Лош Холестерол 007
 
Мнения: 394
Регистриран на: 20 Авг 2019, 15:48

Re: Кои антивирусни лекарства са подходящи за сезонния грип?

Мнениеот Момчил Митев » 05 Фев 2020, 16:17

Значи все пак човек трябва да се изследва, за да се разбере от кой вид вирус е заразен?
Момчил Митев
 
Мнения: 98
Регистриран на: 25 Ное 2019, 12:23

Re: Кои антивирусни лекарства са подходящи за сезонния грип?

Мнениеот Паулу Коелюв » 06 Фев 2020, 13:20

Момчил Митев написа:Значи все пак човек трябва да се изследва, за да се разбере от кой вид вирус е заразен?


Не си спомням дали правих изследвания преди да ми предпишат Ремантадин, но по принцип би трябвало да се знае от какъв тип е вируса.
Аватар
Паулу Коелюв
 
Мнения: 345
Регистриран на: 05 Сеп 2019, 11:09

Re: Кои антивирусни лекарства са подходящи за сезонния грип?

Мнениеот Лош Холестерол 007 » 07 Фев 2020, 14:44

Момчил Митев написа:
Паулу Коелюв написа:Аз не съм капацитет по медицинските въпроси. Интересувам се от това-онова, затова мога да споделя само информация, къде от личен опит, къде от прочетени статии... Та по темата ми попадна статия, в която се казва, че всъщност само три лекарства са ефективни срещу грипния вирус - Тамифлу, Реленца и Ремантадин. При това трябва да се вземат през първите 36 часа на заболяването, защото след 48-я час вече са неефективни. Естествено тези антивирусни медикаменти се предписват от лекар. Аз самият съм ползвал Ремантадин и мога със сигурност да твърдя, че действа. За другите две лекарства не мога да дам мнение.


Не съм ги пил тези лекарства. За Тамифлу обаче четох, че има доста неприятни странични ефекти. По принцип за всички видове грипни вируси ли са или само за определени щамове?


Тамифлу е може би най-често предписваното противовирусно средство в България. Масовата му употреба предполага и повече отзиви за нежелани реакции, но като цяло, според мен те не се проявяват по-често, отколкото при другите противовирусни лекарства.
Аватар
Лош Холестерол 007
 
Мнения: 394
Регистриран на: 20 Авг 2019, 15:48

Re: Кои антивирусни лекарства са подходящи за сезонния грип?

Мнениеот iriny » 10 Фев 2020, 16:56

При всички положения е необходимо да се направят изследвания. Изписването на лекарства на сляпо могат да утежнят положението, вместо да те излекуват. Друг е въпросът, че личните лекари не ти дават направление за изследвания, а изписват широкоспектърни антибиотици или антивирусни лекарства на принципа "дано да мине!"
iriny
 
Мнения: 388
Регистриран на: 07 Авг 2019, 12:17


Назад към Лекарства

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron