Как правилно се носи маска против грип?

Тук е мястото за въпроси, касаещи медицински и здравни теми, които споделяме помежду си.

Как правилно се носи маска против грип?

Мнениеот mimeto96 » 04 Фев 2020, 12:22

До сега си мислех, че правилно поставям медицинската маска, когато излизам навън и искам да се предпазя от заразяване с грип, но попаднах на една статия, която ме заинтересува.
Там пише, че ако бялата страна на маската е от вътрешната страна, това значи, че искам да защитя околните от себе си, т. е. аз съм болната. А ако бялата страна е обърната навън, това значи, че искам да искам да защитя себе си от бацилите отвън. Има ли нещо вярно в това? Честно казано до момента не съм се заглеждала кой как си носи маската. Но ако всички започнат да го спазват това, сигурно много по-лесно ще се отличават болните от здравите хора.
Обаче дали поставена и по двата начина маската ще е ефективна за предпазване от вирусите? Как е правилно според вас?
mimeto96
 
Мнения: 260
Регистриран на: 04 Сеп 2019, 09:55

Re: Как правилно се носи маска против грип?

Мнениеот lyuta_chushka95 » 04 Фев 2020, 14:43

Скъпа приятелко, как все попадаш на такива смешни статии, че им и вярваш?! Маската си има лицева и опака страна и се поставя по един единствен начин. Правилното е да прилепва плътно към лицето и да се сменя през два часа.
Аватар
lyuta_chushka95
 
Мнения: 383
Регистриран на: 21 Авг 2019, 10:55

Re: Как правилно се носи маска против грип?

Мнениеот Лош Холестерол 007 » 04 Фев 2020, 17:00

И на мен ми стана интересно и открих въпросната статия. Не че съм кой знае какъв капацитет, ама верно не бях срещал такава символика в носенето на маски! :grin: То ролята на маската е да предпазва както тоя, дето я носи, така и другите около него. И според мен е направена да се слага по един стандартен начин. :wink:
Аватар
Лош Холестерол 007
 
Мнения: 394
Регистриран на: 20 Авг 2019, 15:48

Re: Как правилно се носи маска против грип?

Мнениеот Паулу Коелюв » 06 Фев 2020, 13:30

Не зная за символиката на маската, но съм убеден, че не предпазва на 100% от грип. Може би е по-добро средство против разпространение на вируса, когато се носи от болен човек. Но да не забравяме, че можем да се заразим и от допир. Т.е. хигиената и редовното миене на ръцете също са превенция. Ако с мръсни ръце си пипаме лицето, пак може да се заразим, макар да носим маска.
Аватар
Паулу Коелюв
 
Мнения: 345
Регистриран на: 05 Сеп 2019, 11:09

Re: Как правилно се носи маска против грип?

Мнениеот Момчил Митев » 07 Фев 2020, 10:55

Има много видове маски. Тези с филтър или конусовидните няма как да ги обърнеш, за да покажеш дали си болен или не. Според мен това е някакъв фолклор. :wink: Да ви питам: Бихте ли ползвали в момента маски, произведени в Китай?
Момчил Митев
 
Мнения: 98
Регистриран на: 25 Ное 2019, 12:23

Re: Как правилно се носи маска против грип?

Мнениеот mimeto96 » 08 Фев 2020, 14:45

Момчил Митев написа:Има много видове маски. Тези с филтър или конусовидните няма как да ги обърнеш, за да покажеш дали си болен или не. Според мен това е някакъв фолклор. :wink: Да ви питам: Бихте ли ползвали в момента маски, произведени в Китай?


Като се замисля - имаш право. Не зная кой ги пише тези статии и защо. При нас, като видиш човек с медицинска маска на улицата и веднага си мислиш, че е болен от нещо, а не че си я е сложил да се предпазва... А да ти отговоря на въпроса за маските, произведени в Китай - аз лично не бих рискувала. Предпочитам си българското производство.
mimeto96
 
Мнения: 260
Регистриран на: 04 Сеп 2019, 09:55

Re: Как правилно се носи маска против грип?

Мнениеот Лош Холестерол 007 » 10 Фев 2020, 13:09

Момчил Митев написа:Има много видове маски. Тези с филтър или конусовидните няма как да ги обърнеш, за да покажеш дали си болен или не. Според мен това е някакъв фолклор. :wink: Да ви питам: Бихте ли ползвали в момента маски, произведени в Китай?


Какъв е проблемът да се ползват маски, произведени в Китай? Ако е от страх да не се заразите с коронавирус - не се притеснявайте - умира бързо в неорганична среда. Обаче доколкото зная китайците спряха износа на маски, защото не им достигат за вътрешния пазар. :wink:
Аватар
Лош Холестерол 007
 
Мнения: 394
Регистриран на: 20 Авг 2019, 15:48

Re: Как правилно се носи маска против грип?

Мнениеот Елена Стоянова » 11 Фев 2020, 18:19

Що се отнася до най-масовите медицински маски, синята страна, която е външната предпазва от течности от външната среда, а бялата вътрешна част - от микроби, когато дишаме. За това маската се носи така - синята или цветна страна е отвън.
Елена Стоянова
 
Мнения: 108
Регистриран на: 23 Ное 2019, 16:54

Re: Как правилно се носи маска против грип?

Мнениеот mimeto96 » 12 Фев 2020, 11:24

Елена Стоянова написа:Що се отнася до най-масовите медицински маски, синята страна, която е външната предпазва от течности от външната среда, а бялата вътрешна част - от микроби, когато дишаме. За това маската се носи така - синята или цветна страна е отвън.


Много компетентно обяснение. Благодаря, Елена! :+1: :inlove:
mimeto96
 
Мнения: 260
Регистриран на: 04 Сеп 2019, 09:55

Re: Как правилно се носи маска против грип?

Мнениеот marchinko73 » 28 Фев 2020, 11:30

Сега вече с тия цени на медицинските маски правилното е да не се носят! :evil:
Аватар
marchinko73
 
Мнения: 440
Регистриран на: 22 Авг 2019, 10:00

Следваща

Назад към Общи здравни теми

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта