Какви са полезните приложения на различните видове мащерка?

Витамини и минерали, диетични и други храни - всичко, което допринася за добрия външен вид и перфектно здраве.

Какви са полезните приложения на различните видове мащерка?

Мнениеот Калин Сотиров » 12 Фев 2020, 17:37

До този момент за мащерката знаех само, че се използва за чай и като подправка в някои ястия. Много ми харесва чаят от нея в комбинация с маточина и жълт кантарион например. Пия го най-вече за успокоение... Казвали са ми, че помага за по-добър сън... Наскоро ми препоръчаха чай Бронхо Пам заради кашлицата. Оказа се, че е освен за белите дробове, е полезен и за имунната система. Прочетох съставките и се учудих, защото се оказа, че този чай съдържа ехинацея и цитросова мащерка! Ехинацея си имам бегла представа какво е, но за този вид мащерка чувам за първи път! Поразрових се малко из нета и се оказа, че мащерката има много видове: обикновена, цитрусова, кимова, дива и дори Пиринска мащерка, която е защитен вид.
Ако има по-запознати с билките, моля да споделят знанията си за различните видове мащерка и ползите от тях.
Калин Сотиров
 
Мнения: 24
Регистриран на: 08 Яну 2020, 14:09

Re: Какви са полезните приложения на различните видове мащерка?

Мнениеот Цвети Цветкова » 12 Фев 2020, 18:25

Това е много интересно! И аз до сега си мислех, че има само един вид мащерка... :smile: Ще следя темата за повече инфо! :goodpost:
Цвети Цветкова
 
Мнения: 166
Регистриран на: 16 Сеп 2019, 11:23

Re: Какви са полезните приложения на различните видове мащерка?

Мнениеот ganka67 » 13 Фев 2020, 12:54

Първо да уточним ,че мащерката ( Thumus ) е род от от който съществуват около 350 вида многогодишни тревисти растения и малки храсти. В България има 15 вида. Най-общо полезните свойства на мащерката са, че притежава антисептично, противовъзпалително и спазмолитично действие. Полезна е за всички видове кашлица, помага при хроничен бронхит, коклюш, бронхиална астма, белодробни възпаления... Има и широко приложение при различни заболявания на храносмилателната система. Мащерката се използва и като противогъбично, противоглистно, болкоуспокояващо и нервоуспокоително средство.
ganka67
 
Мнения: 169
Регистриран на: 15 Окт 2019, 13:53

Re: Какви са полезните приложения на различните видове мащерка?

Мнениеот lyuta_chushka95 » 17 Фев 2020, 10:31

Като преглеждах в нета за информация по темата, попаднах на още един екзотичен вид - мастикова мащерка. :grin: Но описания за приложение на различните видове не успях да открия...
Аватар
lyuta_chushka95
 
Мнения: 383
Регистриран на: 21 Авг 2019, 10:55


Назад към Хранителни добавки и биопродукти

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron