Алергия от мартеници. Възможно ли е?

Тук е мястото за въпроси, касаещи медицински и здравни теми, които споделяме помежду си.

Алергия от мартеници. Възможно ли е?

Мнениеот mimeto96 » 02 Мар 2020, 12:04

Здравейте! Вчера ми се случи нещо много странно и неприятно. Вкъщи си вързахме мартеници за здраве, както си е традицията, после се видях и с приятелки на кафе и също си разменихме мартеници. Повечето бяха за ръка. Аз събрах десетина и бях с тях цял ден. До вечерта ми нямаше нищо, но после усетих сърбеж над китката на лявата ръка, където бяха мартеничките. Като ги махнах видях, че кожата е зачервена и имам обриви като от ухапване на насекоми, които после станаха на големи червени петна. Намазах мястото с алергозан и за нощта сърбежът като че утихна, но днес се поднови и обривите си стоят. Възможно ли е това да е някаква алергична реакция от мартениците или е от нещо друго? До сега не ми се е случвало. Не ми се вярва да са ме хапали комари, бълхи или нещо подобно... На някой случвало ли му се е такова нещо? С какво да го намажа, за да ми мине?
mimeto96
 
Мнения: 260
Регистриран на: 04 Сеп 2019, 09:55

Re: Алергия от мартеници. Възможно ли е?

Мнениеот zlati1459 » 02 Мар 2020, 13:14

Съмнявам се да е алергия. Може би контактен дерматит си получила , щом е точно на мястото, където са били мартеничките. На мен ми се е случвало от допира на дамската чанта по ръката. Ходих на дерматолог и той ми изписа лечение. Препоръчвам ти щом не минава да отидеш и ти. Той най-добре ще ти каже какво да ползваш.
zlati1459
 
Мнения: 53
Регистриран на: 05 Ное 2019, 10:37

Re: Алергия от мартеници. Възможно ли е?

Мнениеот mimeto96 » 02 Мар 2020, 18:27

zlati1459 написа:Съмнявам се да е алергия. Може би контактен дерматит си получила , щом е точно на мястото, където са били мартеничките. На мен ми се е случвало от допира на дамската чанта по ръката. Ходих на дерматолог и той ми изписа лечение. Препоръчвам ти щом не минава да отидеш и ти. Той най-добре ще ти каже какво да ползваш.

Благодаря за съвета! Отивам при личната лекарка и ще искам направление за дерматолог.
mimeto96
 
Мнения: 260
Регистриран на: 04 Сеп 2019, 09:55

Re: Алергия от мартеници. Възможно ли е?

Мнениеот Елена Стоянова » 04 Мар 2020, 11:06

Какви бяха мартеничките? Китайски ли? Миналата година на дъщеря ми се появи подобен обрив на ръчичката от китайска мартеничка. Оказа се, че е от някакво вещество, с което са ги обработвали.
Елена Стоянова
 
Мнения: 108
Регистриран на: 23 Ное 2019, 16:54

Re: Алергия от мартеници. Възможно ли е?

Мнениеот mimeto96 » 05 Мар 2020, 11:59

Елена Стоянова написа:Какви бяха мартеничките? Китайски ли? Миналата година на дъщеря ми се появи подобен обрив на ръчичката от китайска мартеничка. Оказа се, че е от някакво вещество, с което са ги обработвали.

Точно китайски са. И лекарката каза, че е дразнещ контактен дерматит и е предизвикан именно от веществото, с което са обработени. Каза, че за съжаление аз не съм й единствения случай с подобни оплаквания.
mimeto96
 
Мнения: 260
Регистриран на: 04 Сеп 2019, 09:55

Re: Алергия от мартеници. Възможно ли е?

Мнениеот marchinko73 » 07 Мар 2020, 22:07

Така е, като купуваме китайски боклуци! Едно време мартениците сме си ги правили сами и все още има хора, които ги произвеждат ръчно от естествени материали. Тази година за моите хора купих такива от човек, когото познавам и знам, че сам си ги прави мартеничките. Може и да са малко по-скъпи, но си заслужава, защото си е изкуство и си е наше, българско!
Аватар
marchinko73
 
Мнения: 440
Регистриран на: 22 Авг 2019, 10:00


Назад към Общи здравни теми

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта