Настинка, грип или коронавирус?

Тук е мястото за въпроси, касаещи медицински и здравни теми, които споделяме помежду си.

Настинка, грип или коронавирус?

Мнениеот iriny » 10 Мар 2020, 11:59

Здравейте! Не искам да ви прозвучи истерично, но се притеснявам. От 2-3 дни имам упорита хрема и главоболие. Не се чувствам отпаднала, нито имам кашлица или температура. Все още не съм ходила при личната си лекарка... При нея сега е лудница... има много болни от грип. Дори и по телефона не мога да се свържа. В момента сме в грипна ваканция и се лекувам сама вкъщи с капки за нос, Фервекс и чай с мед и лимон, като гледам да не излизам навън. Не зная къде съм настинала или прихванала някакъв вирус, но практически може да е навсякъде. Успокоява ме фактът, че нямам висока температура, но задължително ли е да я имам, за да съм болна от грип или не дай Боже от коронавирус? И аз вече не зная какво да правя... Какви са симптомите и как да разбера дали съм само настинала или е нещо по-сериозно? Притеснявам се не само за себе си, но и за мъжа ми и детето. Хубавото е, че те за сега са добре! Гледам да не се мотая много около тях, нося маска и спя в отделна стая, но не съм сигурна дали това е достатъчно, за да ги предпазя. Какво ще ме посъветвате?
iriny
 
Мнения: 388
Регистриран на: 07 Авг 2019, 12:17

Re: Настинка, грип или коронавирус?

Мнениеот Паулу Коелюв » 10 Мар 2020, 18:27

Не е чудно, че задаваш такъв въпрос при тази медийна истерия. Чудното е, че не си се консултирала с лекар, което е силно препоръчително! За твое успокоение мога да кажа, че едва ли имаш грип или си се заразила с коронавирус. Макар че симптомите на върлуващия в момента грип Б и Ковид - 19 са сходни, доколкото разбирам нямаш нито един от тях. Обикновена настинка или възпален синузит според мен, но както казах - отиди на лекар!
Аватар
Паулу Коелюв
 
Мнения: 345
Регистриран на: 05 Сеп 2019, 11:09

Re: Настинка, грип или коронавирус?

Мнениеот Innerlane » 11 Мар 2020, 09:51

Имате риновирус, не коронавирус или грип.

Коронавирусът покосява директно долните пътища на дихателната система и започва с кашлица, не с хрема.

И при грипа, и при коронавируса се наблюдава висока температура, болки в мускулите и силно общо неразположение.
Innerlane
 
Мнения: 123
Регистриран на: 04 Апр 2016, 15:41

Re: Настинка, грип или коронавирус?

Мнениеот iriny » 11 Мар 2020, 17:58

Innerlane написа:Имате риновирус, не коронавирус или грип.

Коронавирусът покосява директно долните пътища на дихателната система и започва с кашлица, не с хрема.

И при грипа, и при коронавируса се наблюдава висока температура, болки в мускулите и силно общо неразположение.


Много благодаря! Успокоихте ме. Не, че не ми е дискомфортно, но все пак е по-малкото зло.
iriny
 
Мнения: 388
Регистриран на: 07 Авг 2019, 12:17

Re: Настинка, грип или коронавирус?

Мнениеот YoannaYordanova » 11 Мар 2020, 19:18

Здравейте,

предоставеният телефон за информация относно Коронавируса цял ден не отговаря. Към кого мога да се обърна относно повече информация за симптомите.

От два дни съм с настинка или поне така си мисля. Първия ден имах болки в гърлото и по скоро в лявата сливица, на следващия ден се появи запушен нос и тежест в лявата част на главата. Отидох на лекар УНГ, който каза, че имам възпалено гърло и остър максиларен синузит. Изписа ми Аугментин 1 гр. с прием на 8 часа през първите 4 дни, а до 10 ден - прием през 12 часа. Зиртек Д, Назодрен, Синулан Дуо Форте, Глимбакс за гаргара.

След 2 часа от приема на лекарствата вчера, започна кашлица, която мога да определя като влажна с частично отхрачване. И лека секрекция от носа. В следствие на кашлицата започнах да усещам лека болка между ребрата. Днес ходих до личния ми лекар, но той категорично отказа да ме преслуша и да се доближи до мен. Температура и досега нямам, но не знам дали ще кача, при условие, че приемам антибиотик, а в деня преди да започна да го приема, профилактично съм пила Колдрекс таблетки и упсарин. Не ми се обикалят болници безцелно в този момент, а не знам дали имам реален повод за безпокойство. Не съм пътувала в чужбина, но съм имала контакт с хора, които са пътували.

Моля за съвет.
YoannaYordanova
 
Мнения: 1
Регистриран на: 11 Мар 2020, 19:15

Re: Настинка, грип или коронавирус?

Мнениеот Лош Холестерол 007 » 11 Мар 2020, 19:50

YoannaYordanova написа:Здравейте,

предоставеният телефон за информация относно Коронавируса цял ден не отговаря. Към кого мога да се обърна относно повече информация за симптомите.

От два дни съм с настинка или поне така си мисля. Първия ден имах болки в гърлото и по скоро в лявата сливица, на следващия ден се появи запушен нос и тежест в лявата част на главата. Отидох на лекар УНГ, който каза, че имам възпалено гърло и остър максиларен синузит. Изписа ми Аугментин 1 гр. с прием на 8 часа през първите 4 дни, а до 10 ден - прием през 12 часа. Зиртек Д, Назодрен, Синулан Дуо Форте, Глимбакс за гаргара.

След 2 часа от приема на лекарствата вчера, започна кашлица, която мога да определя като влажна с частично отхрачване. И лека секрекция от носа. В следствие на кашлицата започнах да усещам лека болка между ребрата. Днес ходих до личния ми лекар, но той категорично отказа да ме преслуша и да се доближи до мен. Температура и досега нямам, но не знам дали ще кача, при условие, че приемам антибиотик, а в деня преди да започна да го приема, профилактично съм пила Колдрекс таблетки и упсарин. Не ми се обикалят болници безцелно в този момент, а не знам дали имам реален повод за безпокойство. Не съм пътувала в чужбина, но съм имала контакт с хора, които са пътували.

Моля за съвет.

На кой телефон звъняхте? В сайта на Министерството на здравеопазването са посочили този: 02 807 87 57, от понеделник до петък, в рамките на работното време (от 8.30 до 17 часа).
А що се отнася до симптомите, навсякъде, където успях да видя, казват, че при коронавируса няма хрема. Ковид-19 се характеризира с треска, висока температура, кашлица и най-вече със затруднено дишане (задух), защото атакува директно белите дробове. Ако усещате, че не ви достига въздух, съветът ми е незабавно да потърсите лекарска помощ.
Аватар
Лош Холестерол 007
 
Мнения: 394
Регистриран на: 20 Авг 2019, 15:48


Назад към Общи здравни теми

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта