Колко се доплаща за пломба на зъб по Здравна каса?

Тук е мястото за въпроси, касаещи медицински и здравни теми, които споделяме помежду си.

Колко се доплаща за пломба на зъб по Здравна каса?

Мнениеот Калин Сотиров » 25 Юни 2020, 19:13

Здравейте! Някой знае ли как стоят нещата при зъболекарите, които работят със Здравната каса? Какава част се поема от касата и колко се доплаща от пациента? Става въпрос за пломба на зъб. Вчера ми падна една и понеже от 7 - 8 години не ми се е налагало да правя нови, не съм запознат с цените към момента. За почистване на зъбния камък ми е ясно - процедурата си е била винаги платена и регулярно й увеличават цената. Последно ми струваше 40 лева преди около 6 месеца. Помня, че преди Здравната каса поемаше една пломба и едно вадене на зъб, но дори и тогава доплащах някъде към 20 лева. Какви са цените в момента?
Калин Сотиров
 
Мнения: 24
Регистриран на: 08 Яну 2020, 14:09

Re: Колко се доплаща за пломба на зъб по Здравна каса?

Мнениеот stodorova » 26 Юни 2020, 10:04

Здравейте! Преди седмица посетих моя зъболекар за профилактичен преглед и се оказа, че имам нужда от пломба, доплатих 55 лева общо, т.е. 50 лева за пломбата и 5 лева за прегледа. Попитах за информация каква част от сумата се покрива от здравната каса, и ми отговориха, че покрива 30 лева. Надявам се да съм била полезна!
stodorova
 
Мнения: 1
Регистриран на: 26 Юни 2020, 09:58

Re: Колко се доплаща за пломба на зъб по Здравна каса?

Мнениеот marchinko73 » 26 Юни 2020, 10:31

Според мен колко ще доплатиш зависи от вида на пломбата, която ще ти направят. Доколкото си спомням, най-обикновената се поемаше от Здравната каса, но за по-хубавите се доплаща.
Аватар
marchinko73
 
Мнения: 440
Регистриран на: 22 Авг 2019, 10:00

Re: Колко се доплаща за пломба на зъб по Здравна каса?

Мнениеот Калин Сотиров » 26 Юни 2020, 17:31

stodorova написа:Здравейте! Преди седмица посетих моя зъболекар за профилактичен преглед и се оказа, че имам нужда от пломба, доплатих 55 лева общо, т.е. 50 лева за пломбата и 5 лева за прегледа. Попитах за информация каква част от сумата се покрива от здравната каса, и ми отговориха, че покрива 30 лева. Надявам се да съм била полезна!

Благодаря за информацията! Ще се приготвя финансово и психически. :smile: Между другото се оказа много трудно да се намери зъболекар със свободни часове за по малко от една-две седмици напред. Сигурно е заради коронавируса...
Калин Сотиров
 
Мнения: 24
Регистриран на: 08 Яну 2020, 14:09

Re: Колко се доплаща за пломба на зъб по Здравна каса?

Мнениеот Паулу Коелюв » 29 Юни 2020, 09:45

С амалгма вече почти никой зъболекар не работи, а за фотополимерната пломба се доплаща.
Аватар
Паулу Коелюв
 
Мнения: 345
Регистриран на: 05 Сеп 2019, 11:09

Re: Колко се доплаща за пломба на зъб по Здравна каса?

Мнениеот Калин Сотиров » 01 Юли 2020, 09:13

Сега, след като мина зора и аз да добавя личния си опит по темата: Доплатих 30 лева за фотополимерна пломба. Не питах колко поема касата, но си записах час за следващия месец за почистване на зъбния камък и се поинтересувах от цената. Зъболекарката ми каза: 40-50 лева. Значи според мен цените са се вдигнали с около 10 лв. :smile:
Калин Сотиров
 
Мнения: 24
Регистриран на: 08 Яну 2020, 14:09

Re: Колко се доплаща за пломба на зъб по Здравна каса?

Мнениеот Паулу Коелюв » 21 Юли 2020, 08:50

Ами нормално е цените да са се повишили. На фона на общото поскъпване, няма как да останат същите. Консумативите, с които работят зъболекарите, особено ако държат на качеството, не са никак евтини.
Аватар
Паулу Коелюв
 
Мнения: 345
Регистриран на: 05 Сеп 2019, 11:09


Назад към Общи здравни теми

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта