За или против проучването и добива на шистов газ в България?

Всяко мнение има място на ринга и никой противник не е за подценяване - не се караме, а дискутираме!

За или против проучването и добива на шистов газ в България?

Мнениеот Memento » 14 Яну 2012, 20:13

Темата нашумя последните няколко месеца. Днес дори бяха проведени протести в няколко града.
Лично моето мнение е, че в голяма степен протестите срещу проучването на шистов газ са силно повлияни от руското енергийно лоби в България за което добива от собствени източници ще даде на страната една относителна енергийна независимост.
Какво мислите по-въпроса?
Шистовият газ - реална опасност за природата или просто поредната игра на руската енергийна мафия?
Аватар
Memento
 
Мнения: 700
Регистриран на: 11 Яну 2012, 11:13

Re: За или против проучването и добива на шистов газ в Бълга

Мнениеот ogi-smile » 17 Яну 2012, 15:06

Нагласите на българите в подкрепа или срещу проучването и добива на шистов газ са пряко свързани с очакванията за извличане на конкретни ползи или нанасяне на неописуеми вреди за екосредата.
Не е за пренебрегване, обаче създаването на нови високоплатени работни места, постигане на по-ниски цени на синьото гориво чрез национален добив на газ , а също и намаляването на зависимостта на страната от външни доставчици. Според мен тревожността е предизвикана и от липсата на адекватна и правилно поднесена информация.
Аватар
ogi-smile
 
Мнения: 284
Регистриран на: 11 Яну 2012, 11:05


Re: За или против проучването и добива на шистов газ в Бълга

Мнениеот Memento » 18 Яну 2012, 10:33

ogi-smile написа: Според мен тревожността е предизвикана и от липсата на адекватна и правилно поднесена информация.


Именно точно това мисля и аз, нагласата на обществото се формира единствено и само от няколко стотин протестиращи на които се отделя прекалено много внимание от там обикновенният зрител си мисли, че шистовият газ е най-голямата беда на света и неволно става солидарен с идеята. Обзалагам се, че на тези протести едва ли има и 1 % които имат бегла представа какво е шистов газ как се добива и как се проучва.
Аватар
Memento
 
Мнения: 700
Регистриран на: 11 Яну 2012, 11:13

Re: За или против проучването и добива на шистов газ в Бълга

Мнениеот boriskarlov » 21 Яну 2012, 10:57

Memento написа:Шистовият газ - реална опасност за природата или просто поредната игра на руската енергийна мафия?

Представи си, че БСП бяха за и ГЕРБ бяха против. Шистовият газ бе поредния проблем, който се истеризира на политическа основа, червени баби крещяха не на шистовия газ, обкръжени от еко-активисти, които от немай къде и те с бабите. Не знам защо хората така обичат да се палят по каузи и то по начин, по който да реагират и нищо да не зависи от тях. Най обичам петиции и мирни протестни демонстрации, това е като предпазна копринена обвивка, изградена от собствените ни комплекси и лудост.
boriskarlov
 
Мнения: 125
Регистриран на: 03 Юли 2011, 22:06

Re: За или против проучването и добива на шистов газ в Бълга

Мнениеот ovagimyan » 21 Яну 2012, 13:21

Сред причините хората толкава да са уплашени от шистовия газ е и това, че в българското основно и средно образование геологията е слабо застъпена – най-вече в географията. Хората знаят много малко за геоложките процеси, за еволюцията на Земята, дори за геологията на страната си.Дали добивът ще е рентабилен и може да се извърши няма да разберем. Ние си затворихме една врата и може би след време ще разберем, че сме допуснали грешка.
ovagimyan
 
Мнения: 164
Регистриран на: 05 Апр 2011, 19:40

Re: За или против проучването и добива на шистов газ в България?

Мнениеот Nikoletta » 27 Авг 2019, 10:20

Вече никому не му пука за това, газ да има, а какво стои под земята...
Nikoletta
 
Мнения: 77
Регистриран на: 23 Юни 2019, 20:10


Назад към Сблъсък

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта