Къде спи вашето бебе?

Искамe бебе - бременност, моментът на раждането, майчинство, проблемно забременяване и ин витро, осиновяване и приемна грижа

Къде спи вашето бебе?

Мнениеот Silvi » 24 Яну 2012, 16:06

Много семейства страдат от това, че в началото след раждането си бебето не спи достатъчно добре и родителите са принудени да пуснат мъничето си в семейното ложе.Това обаче се оказва нож с две остриета и вместо родителите да се радват на добър и здрав сън се оказва, че леглото е крайно не достатъчно за цялото семейство. При опита си родителите да върнат отрочето в детското му легълце се оказва, че това е невъзможно, какво трябва да предприемем тогава? Трябва ли да допускаме бебето в леглото си?
Silvi
 
Мнения: 234
Регистриран на: 04 Яну 2012, 16:02

Re: Къде спи вашето бебе?

Мнениеот ogi-smile » 29 Яну 2012, 15:55

В последните години обаче, бяха направени сравнения между бебета, които са спали в едно легло заедно със своите родители, с тези, които са били отделени през нощта. Беше направено сериозно изследване в много страни на средата за спане на бебето, включително и върху спането в общо легло. Това позволи да се открият някои ползи от това бебето да споделя леглото със своите родители. Особено през първите дни и седмици вкъщи, за много майки препоръките да оставят новороденото бебе да спи в отделно легло през нощта са погрешни. Ползването на общо легло с вашето новородено бебе му напомня на съществуването му в утробата ви. Двадесет и четири часовата телесна връзка е особено благодатна за установяване на успешно кърмене и естествен имунитет. Когато вие спите заедно с бебето в едно легло, вие му помагате да се адаптира по-бързо към външната среда и да се чувства сигурно, обичано и закриляно. Спането заедно може да помогне на родителите да почиват пълноценно и по-спокойно. По-удобно е в просъница да накърмите бебето без да се налага за целта да ставате от леглото. Пълноценната почивка нощем ви осигурява повече енергия за игра и активност през деня. Физическата близост между майката и бебето през нощта подпомага отделянето на ''майчиния хормон'' пролактин. Той помага стимулиране производството на достатъчно количество кърма. Физическата близост до гърдата разрешава на бебето да се храни, когато е гладно и това ще подпомогне за оптималното му хранене и развитие. Неограниченото поставяне на бебето на гърдата и изключителното му кърмене е възможно единствено, когато майката и бебето спят заедно през нощта. Изследванията показват, че тези майки, които спят заедно с бебето в едно легло отговарят по-бързо на нуждите му, отколкото, ако то е в свое креватче, в същата стая. Съществува по-силна майчина интуиция за бебето, когато то е до нея. Бебетата нямат същата способност като възрастните да регулират сами телесната си температура. Близостта на майчиното тяло и топлината му, осигурява достатъчно топлина за бебето през цялата нощ. Изследванията показват, че съществува опасност от прегряване на бебето, което спи в свое собствено легло, отделно от родителите си. Бебетата имат склонност да спят по-добре и е по-малко вероятно е да се будят по време на леките фази на спането, когато другият човек е на известно разстояние. Комфортът и защитата, които дава спането заедно, помагат на бебето да прави плавно преходите от лек към по-дълбок сън, без да плаче и да има нужда от допълнително успокоение. Майчините цикли на съня се изменят така, че да съответстват на бебешките. Това помага на майката да реагира бързо на бебешкия плач и да му отговори. Често майката е способна да предвиди събуждането на бебето в леката фаза на съня си и да го утеши и приспи отново с нежно поставяне на ръката си върху главичката му или чрез кърмене, преди то напълно да се събуди и заплаче. По този начин бебето бързо заспива отново и таткото изобщо не е обезпокоен. Бебето използва своето обоняние за да намира зърното. По-голямото бебе само открива зърното през нощта и така майка дори не е нужно да се буди за да му го предложи. През месеците на общо ползване на леглото може да постигнете дори напълно да се отпуснете и да почивате, дори накрая няма да можете да си спомните колко пъти вашето бебе се е събуждало през нощта и ще се чувствувате отпочинали на сутринта, като че ли сте спали непробудно през цялата нощ. Спането заедно възпрепятства евентуалните проблеми по време на сън. Дете, което спи със своите родители от самото раждане, се чувства спокойно и сигурно нощем и няма причина за възникване на негови страхове. Тази сигурна среда през нощта разрешава на детето да прави естествен и постепенен преход към самостоятелно спане по-късно, когато то е готово и възпрепятства детските кошмари. Тогава ще дойде времето, когато ще усетите намалената нужда от сукане през нощта на вашето бебе и това е идеалното време да започне постепенно отделяне бебето да спи само. Телесната връзка, топлината и докосването нощем ви дава шанс да подпомагате оптималното физическо и емоционално развитие на бебето. Обичта е свободно и безусловно разменяна между майка и бебе от дълги времена. Бебета, които спят с техните родители са по-малко предразположени да формират привързаност към определен предмет за утешаване, като например биберон-залъгалка, бутилка, сукане на палец, парче плат или плюшени играчки. Тяхната необходимост от утеха и защита е удовлетворена от двамата родители нощем и през деня, чрез общуването им с тях и няма нужда майката да оставя самичко бебето с утешители. Не на последно място спането заедно с бебето, включително нощем, възпрепятства появата на проблеми с неудовлетворени детски необходимости, с които много пълнолетни се борят в по-късен етап от живота си. Напълно удовлетвореното бебе израства в дете със силно чувство на самоуважение и самочувствие. Всичко това ще помогне на вашето бебе да осъществява лесно интимни, нежни отношения в по-късен етап от живота си. Спането с бебето нощем дава възможност на майката да се наслаждава повече на връзката с нейното дете и помага да облекчи безпокойството си при отсъствието през деня.
Аватар
ogi-smile
 
Мнения: 284
Регистриран на: 11 Яну 2012, 11:05

Re: Къде спи вашето бебе?

Мнениеот teddy » 13 Мар 2012, 17:47

При нас на спалнята :mrgreen: Дори не дава на баща си да си легне преди да е заспала :lol: Е, ние далеч не сме вече бебета, защото дъщеричката ми е на 2 годинки. Спинка си между нас двамата, единствено обедния сън го изкарва в нейното легълце. Не мога насила да я накарам да спи там и се моля да нямаме проблеми с това като порасне...
Приятелката на сестра ми е с момиченце в четвърти клас, което все още спи при тях :idea: Мисля, че това вече е прекалено.
Моя приятелка, пък, отдели дъщеричката си още като бебе в другата стая, но сега е вече госпожица на 5 г и не може да я "изгони" от спалнята :lol:
Нямам представа как е по-правилно да се процедира и ако има някоя мама с по-голям опит, нека да даде съвет ;)
teddy
 
Мнения: 177
Регистриран на: 06 Мар 2012, 13:14

Re: Къде спи вашето бебе?

Мнениеот Genoveva » 21 Апр 2012, 11:56

Научни изследвания доказват, че децата спят неспокойно когато спят далеч от своите родители. Ето защо е много важно в тази ранна възраст родителите да се погрижат за състоянието на детето си без обаче да го разглезват. Пребиваването на детето в леглото на своите родители е нов с две остриета, спането на детето до голяма възраст може да затрудни установяването на социални контакти по-късно или да породи нежелание то да спи само.
Съвместният сън с бебето е нещо нормално и дори необходимо, но в разумни рамки, защото последиците и от единия вариант и от другия могат да бъдат много сериозни.
Genoveva
 
Мнения: 130
Регистриран на: 19 Окт 2011, 20:50

Re: Къде спи вашето бебе?

Мнениеот nadya » 07 Май 2012, 09:57

teddy написа:При нас на спалнята :mrgreen: Дори не дава на баща си да си легне преди да е заспала :lol: Е, ние далеч не сме вече бебета, защото дъщеричката ми е на 2 годинки. Спинка си между нас двамата, единствено обедния сън го изкарва в нейното легълце. Не мога насила да я накарам да спи там и се моля да нямаме проблеми с това като порасне...
Приятелката на сестра ми е с момиченце в четвърти клас, което все още спи при тях :idea: Мисля, че това вече е прекалено.
Моя приятелка, пък, отдели дъщеричката си още като бебе в другата стая, но сега е вече госпожица на 5 г и не може да я "изгони" от спалнята :lol:
Нямам представа как е по-правилно да се процедира и ако има някоя мама с по-голям опит, нека да даде съвет ;)

Не се притеснявай за това - като порасне, сама ще иска да си спинка в нейното легло. И ние до 3.5 г спяхме всички на спалнята, но след това всичко си дойде по местата. Направихме детската стая, сложихме по-голямо легло с рамка /от тези цветните, пластмасовите/, за да не пада детето - постарах се наистина да е весела и уютна :) Сега искам да си я гушна и да спинка при мен, но не - тя си иска в нейната стая, защото вече е кака :)
Нека си спи детето при вас, така се чувства по-спокойно, а когато е готово, само ще поиска да се премести в отделно легло.
nadya
 
Мнения: 53
Регистриран на: 08 Мар 2012, 10:10

Re: Къде спи вашето бебе?

Мнениеот mecana » 17 Май 2012, 11:43

Направили сме детска стая още преди да се роди сина ни и от бебе си спинка в нея. Първите месеци ставах доста често да го наглеждам, но след това вече се поуспокоих и ставах само, ако го чуя, че недоволства от нещо. Никога не е спал при нас, по-скоро аз съм спала при него, ако е бил неспокоен, защото в стаята му има и по-голямо легло. Не е изявявал и желание, така че изобщо не повдигаме този въпрос. Зависи от детенцето и от това дали бързо се адаптира в новата среда.
mecana
 
Мнения: 115
Регистриран на: 20 Апр 2012, 16:46

Re: Къде спи вашето бебе?

Мнениеот roshlata » 15 Юни 2012, 11:51

Нашето буболече си спинка в кошарата, защото е много мъничка и ме е страх да я слагам между нас на спалнята. То, ако я сложа, трябва цяла вечер да не спя от страх да не я смачкам :lol: Засега не предявява претенции и си харесва нейното легло, но не ме притеснява, че в бъдеще може да поиска да спи при нас. Щом така ще се чувства по-сигурна и ще спи по-спокойно, защо пък не :roll:
roshlata
 
Мнения: 51
Регистриран на: 29 Мар 2012, 15:46

Re: Къде спи вашето бебе?

Мнениеот bebe » 10 Юли 2012, 23:26

Като бебе спеше при нас, а сега вече в кошарата и слава богу.Това да спи при нас си беше кошмар не можеш да мръднеш спиш като наказан :D :D :D
bebe
 
Мнения: 12
Регистриран на: 16 Юни 2012, 23:54

Re: Къде спи вашето бебе?

Мнениеот Genoveva » 16 Юли 2012, 15:24

Категорично против съм детето да спи между родителите си, първо от хигиенна гледна точка не е подходящо, нека всеки да си знае легълцето, освен това близостта между двамата родители се губи по този начин. Ако можете да научите малкото бебе да спи само в отделна стая, това би било чудесно, ако не можете при първа възможност му отделете собствена стая го преместете там.
Genoveva
 
Мнения: 130
Регистриран на: 19 Окт 2011, 20:50

Re: Къде спи вашето бебе?

Мнениеот сиско » 27 Ное 2012, 13:30

Нашето дете спи с мен на спалнята а съпругът ми друго легло. Всички сме доволни, защото първо детето е с астма и ме е страх да го оставя само през нощта. Второ, мъжът ми не ми хърка на ухото, а и той е доволен, че така не го будя през нощта за да спре да хърка. И детето е доволно.
сиско
 
Мнения: 341
Регистриран на: 18 Окт 2011, 16:03

Следваща

Назад към Бременност, раждане и майчинство

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта