Кой съм? На къде отивам? С кого?

Всяко мнение има място на ринга и никой противник не е за подценяване - не се караме, а дискутираме!

Кой съм? На къде отивам? С кого?

Мнениеот ogi-smile » 25 Яну 2012, 14:46

Три предизвикателства, три пътя, три въпроса, на които всеки трябва да си отговори...
Защо ли? Ами,за да се предпазим от изкушението да позволим на хората около нас да определят пътя ни, да не се подлъжем да се самоопределяме в зависимост от това кой ни принуждава. За да не нагаждаме посоката в зависимост от пътя на другите...
Дали са решаващи срещите със самия теб? Ще определим ли посоката на вървене, ако открием пълнотата и смисъла на живота си? Ако намерим сили да се срещнем истински с човека, до който искаме да вървим, ще намерим ли смелост да оставим всичко зад себе си, всичко онова, което отдавна вече го няма....
Екзистенциалните въпроси имат ли място в днешния свят, и дали намирайки отговорите за себе си, ще бъдем по какви: добри, успели, щастливи, светли или...
Аватар
ogi-smile
 
Мнения: 284
Регистриран на: 11 Яну 2012, 11:05

Re: Кой съм? На къде отивам? С кого?

Мнениеот Bella » 25 Яну 2012, 17:28

ogi-smile написа:Три предизвикателства, три пътя, три въпроса, на които всеки трябва да си отговори...
Защо ли? Ами,за да се предпазим от изкушението да позволим на хората около нас да определят пътя ни, да не се подлъжем да се самоопределяме в зависимост от това кой ни принуждава. За да не нагаждаме посоката в зависимост от пътя на другите...
Дали са решаващи срещите със самия теб? Ще определим ли посоката на вървене, ако открием пълнотата и смисъла на живота си? Ако намерим сили да се срещнем истински с човека, до който искаме да вървим, ще намерим ли смелост да оставим всичко зад себе си, всичко онова, което отдавна вече го няма....
Екзистенциалните въпроси имат ли място в днешния свят, и дали намирайки отговорите за себе си, ще бъдем по какви: добри, успели, щастливи, светли или...

Смятам,че човек често си задава тези три въпроса и цял живот им търси отговорите.Човек открива себе си през тинейджърските си години, тогава подбира приятелите си, средата на общуване, след това в зряла възраст търси своето друго аз-половинката си, а отговорът на последния въпрос според мен определя битието на човек. Определено не съм съгласна, друг да определя пътя ни, но дава винаги отражение в живота ни и избора ни когато предприемем дадена крачка.
Аватар
Bella
 
Мнения: 233
Регистриран на: 20 Сеп 2011, 15:17

Re: Кой съм? На къде отивам? С кого?

Мнениеот ovagimyan » 25 Яну 2012, 18:06

Според мен, много малко хора се замислят истински над тези въпроси, които са основополагащи за жизнения ни път. Страхът от отговорите, които ще научим за себе си и за другите е много голям, панически и може би подсъзнателно просто искаме да живеем на повърхността, по течението, без много размисли и философски съждения. Строго индивидуално е за всеки, как ще отговори и как ще повлияят намерените истини върху живота му. Само се правим според мен на много дълбоки и търсещи, а всъщност ние въобще не искаме да се замисляме, защото знаем колко ще боли... Пътят,който трябва да изминеш е много трънлив, пътя към теб, а не към света... И поради това просто ще си сипем едно питие, ще запалим цигара или пък ще предпочетем нещо друго, за да избягаме от себе си и да продължим така, както до сега... Разбира се, сигурно има хора, които избират и другия път на намиране на отговорите, но те се превръщат веднага в белите лястовици, сред ятото гарвани, които още като ги видят започват да ги кълват, скубят, докато не ги усмъртят или прогонят завинаги.
ovagimyan
 
Мнения: 164
Регистриран на: 05 Апр 2011, 19:40

Re: Кой съм? На къде отивам? С кого?

Мнениеот Memento » 27 Яну 2012, 10:32

Трите въпроса: Кой съм? Накъде отивам? С кого?
ISBN: 9789542609278
Автор: Хорхе Букай

Това е книга за съкровените пътища, които трябва да извървим в търсене на щастието. Някой може да си помисли, че съществува ЕДНА формула, ЕДИН път и ЕДИН начин да бъдем щастливи, и ще се разочарова, че няма да открие тук вълшебната формула. Книгата обаче е своеобразна карта, която ще ви помогне да следвате вярната посока, докато чертаете собствения си път към щастието. Достатъчно е само да си отговорите на три простички въпроса, в които се крие предизвикателството на целия ни живот:
* Кой съм?
* Накъде отивам?
* С кого?

Важно е да открием отговорите:
* За да се предпазим от изкушението да позволим на човека до нас да определя пътя ни.
* За да не се подлъжем да се самоопределяме в зависимост от това кой ни придружава.
* За да не нагаждаме посоката в зависимост от пътя на човека до нас.
* За да не допускаме никой да решава кои сме въз основа на избраната от нас посока и още по-малко - да ни отъждествява с този участък от пътя, по който вървим в момента.

Три предизвикателства, три пътя, три въпроса...
Ще намерим ли смелост да им отговорим?
Аватар
Memento
 
Мнения: 700
Регистриран на: 11 Яну 2012, 11:13

Re: Кой съм? На къде отивам? С кого?

Мнениеот ovagimyan » 31 Яну 2012, 12:36

Ако вземем един бял лист хартия и на него започнем да описваме всеки ден какво чувстваме, задавайки си тези три въпроса, в крайна сметка в края на периода от месец или повече.Ние наистина ще имаме една реална представа какво става с живота ни, на къде отива и на нас добре ли ни е, така или не... Тогава ще имаме възможността да променим всичко, което не ни харесва...
ovagimyan
 
Мнения: 164
Регистриран на: 05 Апр 2011, 19:40

Re: Кой съм? На къде отивам? С кого?

Мнениеот Memento » 31 Яну 2012, 14:47

ovagimyan написа:Ако вземем един бял лист хартия и на него започнем да описваме всеки ден какво чувстваме, задавайки си тези три въпроса, в крайна сметка в края на периода от месец или повече.Ние наистина ще имаме една реална представа какво става с живота ни, на къде отива и на нас добре ли ни е, така или не... Тогава ще имаме възможността да променим всичко, което не ни харесва...


Мислиш ли, че наистина ще има ефект от това? Прекалено лесно ми изглежда!
Аватар
Memento
 
Мнения: 700
Регистриран на: 11 Яну 2012, 11:13

Re: Кой съм? На къде отивам? С кого?

Мнениеот lyuta_chushka95 » 21 Авг 2019, 12:22

Смятам, че днес много малко хора си задават тези въпроси. На първия човек си отговаря цял живот. Аз лично съм си го задавала често и до ден днешен не мога да отговоря еднозначно. Във всяка една социална роля, във всяка ситуация съм различна... и все пак се стремя да съм си аз, да се запазя... На къде отивам? Всеки би трябвало се стреми да върви напред, да се развива, да постига някакви цели... Аз се стремя да го правя, за да бъде всеки мой ден осмислен и ползотворен. С кого? Тук вече е въпрос на личен избор, но и на шанс. Вярно е, че човек сам избира приятелите си и би трябвало да се освобождава от тези хора, които го натоварват или му пречат да се развива. Понякога това е много трудно.
Аватар
lyuta_chushka95
 
Мнения: 383
Регистриран на: 21 Авг 2019, 10:55


Назад към Сблъсък

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта