вярваме ли в хороскопа?

Споделете всичко, което ви вълнува – любопитни факти, мнения или размишления. Общи приказки по общи теми.

вярваме ли в хороскопа?

Мнениеот rositka » 10 Фев 2012, 11:13

Дали е истина или не хороскопите масово се четат.Тези които вярват в тях и тези които не.Склонни ли сме да им вярваме когато наистина нещо се получи според това което е написано в хороскопа ни? Дали наистина има връзка -датата ни на раждане с това което е изписано в дневния ни хороскоп .
Като цяло смея да твърдя ,че вярвам в сходните черти в характерите на хора от една зодия ,дали волно или неволно търся приликата ,но се получава .Но не мога да се съглася ,че това което пише в хороскопа за деня ми ,ще се отнася точно за мен и представители от моята зодия.
Случвало ли Ви се е да прочетете нещо и то да е станало, или да внимавате толкова в ситуации в които попадате само защото в хороскопа така пише?
rositka
 
Мнения: 26
Регистриран на: 10 Фев 2012, 09:09

Re: вярваме ли в хороскопа?

Мнениеот shhuus » 10 Фев 2012, 11:21

Обичам да си чета хороскопа със задна дата и да сравнявам колко са били прави и колко грешни.
Иначе вярвам, само когато ми отърва :D
"Аз-ът е само едно местоимение!"
Аватар
shhuus
 
Мнения: 66
Регистриран на: 10 Фев 2012, 09:04

Re: вярваме ли в хороскопа?

Мнениеот Memento » 10 Фев 2012, 11:48

Ефектът на Форер (още наричан Ефект на Барнум) е констатацията, че хората дават висока оценка за точността на описания на своя характер, за които описания им се казва, че са написани лично за тях, а всъщност са неясни и достатъчно общи, така че да прилягат на възможно най-голям кръг хора. Този ефект отчасти обяснява широкото възприемане на вярването за точността на астрологията, графологията, биоритми, гадателството, хиромантия, както и някои личностни тестове

През 1948, психологът Бертрам Форер дава личностен тест на студентите си. След като получава отговорите от теста, той раздава личностни характеристики на всеки участник в опита, като претендира, че всяка е изготвена индивидуално за участника, на базата на отговорите от теста. Участниците са помолени да оценят теста по петобална система, като 0 е най-ниската оценка, а 5 е най-високата. Всъщност, всички студенти получават една и съща характеристика:
„ Имате нужда другите хора да ви обичат и уважават. С тенденция сте за самокритика, а същевременно разполагате с голям неизползван потенциал, който все още не сте обърнали във ваша полза. Макар и да имате някои лични слабости, като цяло сте способен да ги компенсирате. Макар отвън да изглеждате като дисциплиниран и владеещ се човек, вътрешно сте несигурен и загрижен. Понякога имате колебания дали сте взел правилното решение. Обичате промяната и разнообразието и сте разочарован, когато ви се налагат ограничения. Мислите независимо и не приемате чуждите твърдения без задоволително доказателство. Открили сте колко е неразумно да се саморазкривате пред другите. Понякога сте екстровертен, приветлив, общителен, но понякога и интровертен, предпазлив и резервиран. Някои от стремежите ви са доста нереалистични. Сигурността е една от главните цели в живота ви. “

Средната оценка, която участниците в опита дават на характеристиката си е 4.26/5. След като оценките са били дадени, участниците са разбрали, че една и съща характеристика, с изречения, намерени от хороскопи, е била раздадена на всички участници.
По-късни изследвания потвърждават резултатите от опита на Форер!

:ugeek: :ugeek: :ugeek:
Аватар
Memento
 
Мнения: 700
Регистриран на: 11 Яну 2012, 11:13

Re: вярваме ли в хороскопа?

Мнениеот d_2 » 10 Фев 2012, 11:57

Аз лично често се доверявам на астрологията, като искам предварително да направя уговорка, че науката астрология коренно се различава от хороскопите, които всички четем по вестници, списания и сайтове.
Хороскопите за всеки ден, представляват по-малко от 0,1% от обхвата на науката астрология. Те не могат да бъдат прецизни и точни за всеки човек, защото са ориентирани само спрямо слънчевия знак. Позициите на Луната и другите планети в личния хороскоп, който е уникален за всеки човек, няма как да бъдат отчетени.
От всичките ми самоубийства досега, ти си най-тъпият бръснач, най-засичащият пистолет,най-изветрялата свръхдоза,най-недостатъчно високият етаж...
Аватар
d_2
 
Мнения: 231
Регистриран на: 08 Сеп 2011, 10:45

Re: вярваме ли в хороскопа?

Мнениеот borisov87 » 04 Яну 2013, 14:35

Ами не много, по простата причина че ако си четеш хороскопа на различни меставиждаш че пише различни работи примерно гледаш бтв алена казва днес в работата успехи, четеш в нета пише точнои обратното е на кого да вярваш? :D
borisov87
 
Мнения: 77
Регистриран на: 03 Яну 2013, 15:19

Re: вярваме ли в хороскопа?

Мнениеот pasta » 06 Яну 2013, 14:31

Категорично не вярвам.При всеки е индивидуално,не можеш да поставиш хората от една зодия под един знаменател.
pasta
 
Мнения: 142
Регистриран на: 09 Дек 2011, 11:37

Re: вярваме ли в хороскопа?

Мнениеот desita@ » 06 Яну 2013, 16:12

Вярвам и доста често съвпадат с действителноста.
desita@
 
Мнения: 84
Регистриран на: 19 Дек 2012, 16:17

Re: вярваме ли в хороскопа?

Мнениеот ninars » 07 Яну 2013, 11:24

Би звучало наивно да кажа, че вярвам, но си го чета редовно :P
ninars
 
Мнения: 345
Регистриран на: 10 Дек 2012, 19:51

Re: вярваме ли в хороскопа?

Мнениеот magi81 » 07 Яну 2013, 14:52

Никога до сега не е станало така както ми пише в хороскопа така че не вярвам
magi81
 
Мнения: 104
Регистриран на: 19 Дек 2012, 17:18

Re: вярваме ли в хороскопа?

Мнениеот magi81 » 07 Яну 2013, 14:54

имам позната родена на същата дата като мен и бяхме коренно различни та тогава питам аз как може да сме с еднакъв хороскоп
magi81
 
Мнения: 104
Регистриран на: 19 Дек 2012, 17:18

Следваща

Назад към Общи приказки

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта