Две трети от българите - полуграмотни здравно

Най - горещите теми от сферата на здравеопазването.

Две трети от българите - полуграмотни здравно

Мнениеот Memento » 22 Фев 2012, 10:51

dir.bg

Над 60 на сто от българите имат ограничена здравна грамотност - търсене, намиране, разбиране на здравна информация.
Това заяви пред журналисти проф. Елена Шипковенска, ръководител на Катедрата по превантивна медицина към Факултета по обществено здраве в Медицинския университет - София, цитирана от БТА.

Тя представи данните от проучване, започнало на 1 януари 2009 г. и продължило 32 месеца в 8 европейски държави, включително и България. Проучването е поръчано от Европейската комисия. В него са участвали 1002 българи над 15-годишна възраст.

Най-висока степен на здравна грамотност е установена в Холандия, Ирландия и Полша. България и Испания са на последно място. 51 на сто от анкетираните се затрудняват при разбирането на здравна информация, публикувана в медиите. Най-трудно намират и разбират здравна информация хората над 55-годишна възраст, безработните и тези с нисък социален статус и нисък образователен ценз, каза още проф. Шипковенска.

81 на сто от запитаните твърдят, че разбират какво им говори лекарят, но се оказва, че всеки трети не знае към какъв специалист да се обърне за помощ при спешен случай. Неразбирането на информацията от лекаря се състои в това, че пациентът не асимилира добре как ще протече лечението му и какви процедури му предстоят. Информацията за профилактиката на болестите е разнопосочна и още по-трудна за разбиране, според проучването. Най-слабо се разбира темата за промоцията на здравето.

За България проучването сочи, че най-образованите лица живеят в най-големите градове в страната, като високият социален статус и образование кореспондират с висока здравна грамотност при 71 на сто от участниците в проучването. Ниската грамотност води до влошено здравно състояние на населението, до увеличаване на риска от пациентски и лекарски грешки, до увеличаване на хоспитализациите и до нарастване на публичните и личните разходи за здравеопазване, каза доц. Кънчо Чамов, ръководител на Катедрата по здравен мениджмънт.

А вие, разбирате ли какво ви говори доктора? Къде е проблема в нас или в тях?
Аватар
Memento
 
Мнения: 700
Регистриран на: 11 Яну 2012, 11:13

Re: Две трети от българите - полуграмотни здравно

Мнениеот prospan » 01 Мар 2012, 13:23

Последните ми наблюдения меко казано ме шокират!Не само ниска здравна грамотност.Никаква грамотност по селата сред малцинствата.Сегашните "млади" масово не могат да четат.Хайде да не е масово,но са доста.И то млади майки с малки деца.Или по -точно казано деца с деца,защото става въпрос за майка на 15 год.?!?!?
Бързат да ги оженят малки,не учат,не могат да четат.Сумамеда го разтварят/например/,като го доливат до гърлото на шишето и пият всичките деца в сем./за дози,кога,как,колко да се взема да не говорим........................./,щото "нема пари" да се изпълят всичките предписани от лекаря лек.
Деца,които почти не са посещавали училище,трябва да се грижат за деца!!!?!?!!
Какво да искаме и да очакваме?!?
prospan
 
Мнения: 7
Регистриран на: 29 Юни 2011, 11:21

Re: Две трети от българите - полуграмотни здравно

Мнениеот tweety » 09 Мар 2012, 10:38

prospan написа:Последните ми наблюдения меко казано ме шокират!Не само ниска здравна грамотност.Никаква грамотност по селата сред малцинствата.Сегашните "млади" масово не могат да четат.Хайде да не е масово,но са доста.И то млади майки с малки деца.Или по -точно казано деца с деца,защото става въпрос за майка на 15 год.?!?!?
Бързат да ги оженят малки,не учат,не могат да четат.Сумамеда го разтварят/например/,като го доливат до гърлото на шишето и пият всичките деца в сем./за дози,кога,как,колко да се взема да не говорим........................./,щото "нема пари" да се изпълят всичките предписани от лекаря лек.
Деца,които почти не са посещавали училище,трябва да се грижат за деца!!!?!?!!
Какво да искаме и да очакваме?!?

Да ви кажа, като че ли е по-приемливо да се смята, че циганите са глупави, неграмотни и т.н. , но какво ще кажете за българите. Има толкова много българи, които не ходят на лекар за да не им предпишат лекарства, които няма как да си купят. Или се лекуват само у дома, тъй като са останали трайно без работа и нямат осигуровки.Жалко е, в бяла страна да живеят по този начин хората.Борим се за европеизация - що бе хора, не виждате ли, че народа гладува. Не може да си плаща данъците, глобите, лизингите, заемите и каквото там се сетите. Има семейства, които нямат какво да ядат, а вие им говорите за здраве и лекарства.Според мен темата е мноооого обширна и има много да се говори по нея, но нека да се включат и повече хора за да заформим една интересна дискусия.
tweety
 
Мнения: 348
Регистриран на: 15 Ное 2011, 10:04

Re: Две трети от българите - полуграмотни здравно

Мнениеот S_Milenska » 18 Ное 2014, 14:05

Рядко лекарите говорят на човешки език,все пак дори и да си много грамотен-здравно, не си специалист, когато те диагностицират с една болест не може ли подробно да ти разкажат за това, случвало ми се е с детето да го прегледат, да измънка нещо от типа на добре и да ми изпише рецептата от двете страни...
Аватар
S_Milenska
 
Мнения: 2136
Регистриран на: 18 Ное 2014, 13:46

Re: Две трети от българите - полуграмотни здравно

Мнениеот rabotnata pchela » 16 Яну 2015, 15:09

Това не ме учудва изобщо! А и те лекарите ни едни.. колкото нашето здравно образование :mrgreen: :lol: :lol:
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Две трети от българите - полуграмотни здравно

Мнениеот Rali_hr » 22 Фев 2015, 21:05

rabotnata pchela написа:Това не ме учудва изобщо! А и те лекарите ни едни.. колкото нашето здравно образование :mrgreen: :lol: :lol:

То и да сме здравно грамотни, че голяма работа. Пък и нали затова имаме лекари, те да са грамотни вместо нас хаха :)
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: Две трети от българите - полуграмотни здравно

Мнениеот Snejna » 22 Фев 2015, 21:14

Напротив, по-добре е ние да сме здравно грамотни, защото така ще знаем какво можем да изискваме от лекарите и от цялата здравна система за нашето състояние.
Аватар
Snejna
 
Мнения: 2566
Регистриран на: 19 Ное 2014, 16:41

Re: Две трети от българите - полуграмотни здравно

Мнениеот balsam » 17 Фев 2016, 17:28

Здравно неграмотни, финансово неграмотни, писмено и говоримо неграмотни..... Има ли още нужда да изброяваме?
balsam
 
Мнения: 513
Регистриран на: 19 Яну 2016, 12:17


Назад към Здравна политика

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта