Хума - полезни свойства и рецепти за красота

Тайни семейни рецепти за здраве и красота - как да бъдем в полза на другите.

Re: Хума - полезни свойства и рецепти за красота

Мнениеот southern_sun » 28 Май 2012, 11:57

tochica написа:
avitohol написа:Е, нищо, де, няма как да знаеш дали съм мъж или жена от единия ник ;) И между другото ти благодаря за ценните съвети - отказах се да търся хума по пазарите и ще търся друг начин да си я набавя :roll:
Ще споделя с дамите една маска, която започнах да си правя, естествено с хума :) против... целулит. Бързо, лесно и евтино решение да се избавите от портокаловата кожа. Отново си я правя с бялата хума, защото такава си купувам по принцип, като я правя на кашичка и я смесвам с 1 ч.л. канела, и 5 капки лимоново масло. Нанасям сместа на проблемните зони, при мен бедрата, и увивам с домакинско фолио /не алуминиевото, а прозрачното найлоново фолио/. След 30 минути изплаквам с хладка вода и масажирам бедрата с лимоново масло. Сами ще се убедите в ефикасността на маската с хума против целулит ;)
P.S. Това на снимката не съм аз, за съжаление :lol:


Жалко, че не си ти... :) Щяхме поне да те разпознаваме на улицата като те видим лятото по поличка...
Ако искаш ще ти пратя от моята хума да я пробваш за маска. Пари няма да ти искам за нея, а само ще си заплатиш разходите за доставката. Дано после пък станеш достатъчно хубава и с гладка и кадифено-мека кожичка, и да ти разглеждаме снимките по модните и козметични списания.
avitohol написа:
Ама вие тук добре си се забавлявате, а ;) Изтървала съм купона, но със сигурност ще си направя маската с хума против целулит, само трябва да изгоня мъжа ми от вкъщи, че да не се разхождам като Шрек пред него :lol: Правила съм си маска с хума на косата, но след първия път се отказах, защото много ми я изсуши и едвам я сресах след това.
На лицето обаче си правя следната маска:
1/2 кубче мая за хляб
3 - 4 лъжици прясно мляко
хума
Размивам маята с прясното мляко и добавям хума до получаването на кашичка. Нанасям на лицето и шията, изчаквам да стегне, след което изронвам, ако мога така да се изразя и изплаквам с хладка вода. Кожата направо засиява след тази маска.

Ти почти си направила тесто на лицето си :lol: , но искам да те питам маята за хляб какъв ефект има върху кожата? Млякото е ясно, хумата също, но маята...
southern_sun
 
Мнения: 1182
Регистриран на: 31 Мар 2011, 21:36

Re: Хума - полезни свойства и рецепти за красота

Мнениеот bobito » 28 Май 2012, 19:25

southernsun написа:Ти почти си направила тесто на лицето си :lol: , но искам да те питам маята за хляб какъв ефект има върху кожата? Млякото е ясно, хумата също, но маята...

Кажи-речи това се е получило :lol: :lol: :lol:
Аз също си правя маска за лице с хума и мая, но бирена :roll: Използвам 2 с.л. зелена хума, 1 с.л. бирена мая и вода до получаване на каша. Зелената глина действа много добре върху мазна и акнеична кожа, защото почиства в дълбочина и отпушва порите на лицета. Бирената мая има противовъзпалително действие и дори съм я пила под формата на таблетки. Ама виж за хлебната нямам представа :mrgreen:

Huma.jpg
Huma.jpg (5.05 KiB) Прегледано 1304 пъти
bobito
 
Мнения: 84
Регистриран на: 17 Апр 2012, 14:22

Re: Хума - полезни свойства и рецепти за красота

Мнениеот oho-boho » 29 Май 2012, 16:06

avitohol написа:Жалко, че не си ти... :) Щяхме поне да те разпознаваме на улицата като те видим лятото по поличка...
Ако искаш ще ти пратя от моята хума да я пробваш за маска. Пари няма да ти искам за нея, а само ще си заплатиш разходите за доставката. Дано после пък станеш достатъчно хубава и с гладка и кадифено-мека кожичка, и да ти разглеждаме снимките по модните и козметични списания.

avitohol, аз съм си достатъчно хубава и без хума :mrgreen: А иначе дори и да ми изпратиш от твоята, надали ще усетя разликата между двете... Благодаря ти все пак, много си мил ;)
Хайде още една маска за лице и шия, пък и деколте - защо не :)
1 с.л. хума /изберета цвета й според типа на кожата си/
1 с.л. мед
1 ч.л. канела
1/2 лимон - изцедете и използвайте само сока
Това е пропорцията, а вие си направете толкова количество, колкото ще е достатъчно да покриете избраните зони. Нанасяте върху лице, шия и деколте, стоите 20 минути и изплаквате обилно с хладка вода - вълшебна е просто и ако си я направите, сами ще се убедите в това ;)
oho-boho
 
Мнения: 46
Регистриран на: 24 Апр 2012, 15:58

Re: Хума - полезни свойства и рецепти за красота

Мнениеот sanya » 05 Юни 2012, 11:09

Еййй, страшни сте, значи - един мъж да пише в темата и вие да го изгоните :mrgreen: Дами, моля ви, плюс това човека явно разбира повече от нас в това отношение, а вие го нападате. С интерес чета всички маски, които споделяте и се възползвам от тези, които мога, така че не спирайте да пишете :)
sanya
 
Мнения: 62
Регистриран на: 05 Апр 2012, 12:32

Re: Хума - полезни свойства и рецепти за красота

Мнениеот marto » 06 Юни 2012, 12:13

Хайде още един мъж да вземе да попише, че сте се притеснили нещо май :mrgreen: Жена ми всяка седмица се плеска с хума, но се омазва чак до раменете :lol: Прави си маска с банан и хума всяка седмица стана месец вече :roll: Подготвяла се за лятото... Взех рецептата, ама да знаете, че не се яде, въпреки че звучи много вкусно :lol:

Маска с хума и банан
Разбиват се 1 белтък с 1 с.л. кисело мляко, към тях се добавя 1 с.л. мед, 1/2 ч.л. масло от жожоба и 1 с.л. хума. След като размесите хубаво тези съставки, към тях прибавяте 1 намачкан банан и готовата смес нанасяте на лице, шия и рамене. С маската се стои 15 минути, след което се изплаква с вода, а може да използвате и мокра памучна кърпа.

Приятно красивеене ;)
marto
 
Мнения: 42
Регистриран на: 09 Мар 2012, 09:39

Re: Хума - полезни свойства и рецепти за красота

Мнениеот ceciii » 12 Юни 2012, 11:46

Трябва да ви кажа, че изобщо не е правилно да изчаквате хумата да засъхва, независимо каква маска си правите - лице, тяло, коса и т.н. Маската трябва да се поддържа постоянно влажна, тъй като глината е хигроскопична и ако я оставим да изсъхне, то тя мигновено ще отнеме влагата от нашата кожа или коса. Аз например, овлажнявам маската си за лице с розова вода, която впръсквам върху вече поставената маска с хума. Усетя ли, че започва да стяга, я овлажнявам и така докато минат 15-20 минути. Определено резултата е много по-добър ;)
ceciii
 
Мнения: 27
Регистриран на: 09 Мар 2012, 09:43

Re: Хума - полезни свойства и рецепти за красота

Мнениеот Silvi » 12 Юни 2012, 16:26

ceciii написа:Трябва да ви кажа, че изобщо не е правилно да изчаквате хумата да засъхва, независимо каква маска си правите - лице, тяло, коса и т.н. Маската трябва да се поддържа постоянно влажна, тъй като глината е хигроскопична и ако я оставим да изсъхне, то тя мигновено ще отнеме влагата от нашата кожа или коса. Аз например, овлажнявам маската си за лице с розова вода, която впръсквам върху вече поставената маска с хума. Усетя ли, че започва да стяга, я овлажнявам и така докато минат 15-20 минути. Определено резултата е много по-добър ;)

И аз съм чувала от козметици, че маските за мазна кожа не е хубаво да бъдат изчаквани да изсъхнат напълно тъй като предизвикват обратен ефект, вместо да се пребориш с излишния себум провокираш кожата да отделя повече тъй като си я изсушил изкуствено.
Silvi
 
Мнения: 234
Регистриран на: 04 Яну 2012, 16:02

Re: Хума - полезни свойства и рецепти за красота

Мнениеот ДоРеМи » 15 Юни 2012, 11:09

Чела съм за рецепта с хума, която се прилага при псориазис и реших да я споделя с вас, а и съм убедена в лечебните й свойства. Приготвя се мехлем от равни части хума на прах и чиста, домашна мас. Знаете, че хумата акумулира в себе си слънчевата енергия и полезните й свойства, така че преди да забъркате мехлема, я оставете да постои на слънце поне няколко часа. Както някои да писали по-горе - не поставяйте хумата в метален съд и не разбърквайте с метален прибор :idea: Количеството на мехлема се съобразява със засегнатите места, като спазвате пропорциите. Преди да нанесете върху кожата, почистете с хладка вода и оцет, след което намазвате и покривате с марля и найлон. С компреса се стои 2 часа, след което мястото се измива с хладка вода, но в никакъв случай не се използва сапун. Също така не поставяйте компреса в тилната област или зад ушите :idea: Процедурата се повтаря между 40 и 60 дена, след което се правят 10 дена почивка.
ДоРеМи
 
Мнения: 40
Регистриран на: 14 Юни 2012, 16:35

Re: Хума - полезни свойства и рецепти за красота

Мнениеот liubomira » 18 Юни 2012, 17:02

Аз също си правя маска за лице с хума, но тъй като има много такива в темата, ще ви споделя рецептата за една много добра маска с хума против пърхот. В неметална купичка смесвате хума с 3 лъжици оцет и вода до получаването на каша, която се нанася по косата. След това може да разрешете с широк дървен гребен, ако имате такъв, разбира се. Сместа може да се използва и вместо шампоан за коса.

huma-parhot.jpeg
huma-parhot.jpeg (10.07 KiB) Прегледано 1265 пъти
liubomira
 
Мнения: 9
Регистриран на: 18 Юни 2012, 16:35

Re: Хума - полезни свойства и рецепти за красота

Мнениеот aninka » 10 Юли 2012, 09:18

Майка ми си прави компреси с хума на краката, тъй като е с разширени вени. Смесва хумата с вода до получаването на кашичка и нанася върху засегнатите участъци - така 10 дена последователно. Също си направи и един мехлем, като смеси равни части мас и хума. Може би сте чували за мехлема от мас и невен, защото е най-разпространен, но майка ми твърди, че другия повече й помага.
aninka
 
Мнения: 100
Регистриран на: 08 Мар 2012, 10:15

ПредишнаСледваща

Назад към Домашен лекар

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта