Пролетна трапеза

Споделеното удоволствие - двойно удоволствие. Кулинарни постижения. шивашки талант, градинарски тайни и всичко, с което запълвате свободното си време.

Пролетна трапеза

Мнениеот tweety » 29 Мар 2012, 14:29

Едно от хобитата ми е готвенето и тъй като пролетта застъпва с пълна сила реших да сложа тема за Пролетни рецепти. Един от любимите ми пролетни зеленчуци е спанака за това смятам, че е редно да започнем от него.

Баница със спанак ( спаначник)

Необходими продукти:

1 пакет кори за баница
3 яйца
300 грама сирене
една глава лук
спанак
кисело мляко
растително олио

изтеглен файл (1).jpg
изтеглен файл (1).jpg (8.99 KiB) Прегледано 1813 пъти

Запържете лука и задушете спанака, объркайте яйцето със сиренето и след като спанака изстине смесете всичко. Наложете корите и редувайте плънка, кори, плънка, кори.Полейте с мазнина и сложете да се пече, малко преди да бъде напълно готова залейте с кисело мляко, в което сте разбъркали едно яйце. Сложете още малко да се пече до зачервяване.

Спаначена супа:

спанак
лук
домати
зеленчуков бульон
ориз
1 яйце
кисело мляко
сол

спанак.jpg
спанак.jpg (6.77 KiB) Прегледано 1813 пъти

Сложете да заври вода, сложете зеленчуковия бульон.Измийте и нарежете спанака, прибавете лука, след това една лъжица доматено пюре. След като спанака уври прибавете ориз за сгъстяване според вкуса. Когато вашата супа е вече готова, разбъркайте яйцето и го изсипете в супата, разбъркайте. Сервирайте гарнирана с една лъжица кисело мляко, може да прибавете и кротони.


Спанак с ориз на фурна:

спанак
ориз
гъби
яйце
домати
червен пипер
лук
кисело мляко
зеленчуков бульон
сол

спанак с ориз на фурна.jpg
спанак с ориз на фурна.jpg (11.84 KiB) Прегледано 1813 пъти


Задушете спанака, лука и гъбите.Прибавете една лъжица доматено пюре. Прибавете малко вода и оставете на бавен огън, след като ястието е почти готово прибавете ориза и оставете още малко да поври. Изсипете полуготовото ястие в тава и сложете да се запече. Разбъркайте яйцето, киселото мляко и малко брашно, прибавете щипка хлябна сода и сложете да се запече. Когато се образува червена коричка извадете от фурната. Сервирайте с лъжица кисело мляко.
tweety
 
Мнения: 348
Регистриран на: 15 Ное 2011, 10:04

Re: Пролетна трапеза

Мнениеот aninka » 29 Мар 2012, 15:19

Ммм, изглеждат много апетитно :)
Аз ще ви споделя една рецепта за пълнени домати с филе /шунка/ и сирена Лесна, бързо се приготвя, а накрая си облизвате пръстите ;)

stuffed-tomatoes-framar.jpg
stuffed-tomatoes-framar.jpg (29.66 KiB) Прегледано 1803 пъти

Продукти за 4 порции:
1. 8 средно големи домата, по възможност изберете горе-долу еднаква големина
2. 300 гр смес от различни сирена
3. 1/2 връзка магданоз
4. 350-400 г филе /шунка/

Начин на приготвяне:
Филето, сирената и магданоза се нарязват и се объркват хубаво. Върха на доматите се отрязва /като калпаче/, издълбават се с подходяща лъжица и се пълнят със сместа. Хубаво е да притиснете сместа отгоре, тъй като при печенето се свива. Напълнените вече доматки се нареждат в намазнена тавичка и се пекат в предварително загрята до 200 градуса фурна, докато сместа се зачерви.
Приятен апетит :)
aninka
 
Мнения: 100
Регистриран на: 08 Мар 2012, 10:15

Re: Пролетна трапеза

Мнениеот palechka » 30 Мар 2012, 09:55

Чудна темичка сте спретнали и с удоволствие ще черпя идеи от нея :D
Аз ще ви предложа спаначени къфтенца с млечно-чеснов сос - обожавам ги :mrgreen: А който не обича чесън, може просто да го прескочи :)

Спаначени кюфтенца

spanacheni-kiuftentsa-framar.jpeg
spanacheni-kiuftentsa-framar.jpeg (6.32 KiB) Прегледано 1786 пъти

Необходими продукти:
1/2 кг спанак
пресен лук - 1 връзка /по-малко или повече по желание/
2 белтъка
2 сварени картофа
100 г сирене
50 г кашкавал
1 с.л. кисело мляко + 1 к.л. сода за хляб
6 с.л. галета
сол, ако не е много солено сиренето
2 с.л. олио
белтъци и галета за панировката

Начин на приготвяне
Нарязвате спанака и лука на ситно и ги задушавате в олио, докато омекнат и водата се изпари. В дълбока купа смесвате задушения спанак, настърганите картофи, сиренето, кашвала и останалите продукти, като ги разбърквате добре и поставяте в хладилник за около 10-ина минутки. Пържите в добре загрята мазнина, като преди това потапяте в разбит белтък и галета. Хубаво е след като ги извадите от тигана да се поставят върху кухненска хартия, за да се отдели излишната мазнина. Сервирате с млечно-чеснов сос - майонеза, кисело мляко, сол, чесън, копър и орехи.
palechka
 
Мнения: 67
Регистриран на: 09 Мар 2012, 09:31

Re: Пролетна трапеза

Мнениеот tweety » 30 Мар 2012, 13:29

И аз да се включа по темата с една универсална рецепта, подходяща както за пости така и за гарниране на месо.Странно нали?
Необходимите продукти са:

1 бучка масло
200 гр гъби
2 с.л брашно
500гр топла вода
2 кис.краставички
сол
черен пипер
вегета
4-5 стръкчета магданоз

гъби.jpg
гъби.jpg (8.71 KiB) Прегледано 1780 пъти


Запържете гъбите в маслото, след което прибавете 2 лъжици брашно. Отново пържим до зачервяване. Към така запържените гъби доливаме 500 гр. вода и добавяме нарязаните на ситно краставички.Варите до готовност, подправете със сол и черен пипер на вкус, бульон и накрая поръсете с магданоз. Така приготвеното ястие можете да консумирате като заливка за пържоли или като пролетна супа гарнирана с лъжица готварска сметана.
tweety
 
Мнения: 348
Регистриран на: 15 Ное 2011, 10:04

Re: Пролетна трапеза

Мнениеот palechka » 05 Апр 2012, 10:39

Хайде сега да ви дам рецептата за една много вкусна и полезна супичка :)

Супа от коприва с печени орехи

Продукти:
1/2 кг коприва
1 ч.ч. натрошено сирене
3 с.л. зехтин
2 с.л. брашно - препечено
орехи - определете количеството спрямо вашия вкус
сол и пипер - отново на вкус

soup.jpeg
soup.jpeg (7.01 KiB) Прегледано 1736 пъти

Приготвяне
Копривата се измива много добре, залива се с 1 ч.ч. вода /по желание може да замените водата с бульон или прясно мляко/ и се оставя да ври около 15 минутки. След това се прецежда от течността и се нарязва на ситно. В друг съд се запържват брашното и нарязаната вече коприва в зехтин, и се добавят 5 чаши гореща вода. Оставя се на котлона да поври 10-тина минути.
Когато супата е готова и е свалена от котлона се прибавя натрошеното сирене, подправя се със сол и черен пипер, и се поръсва с нарязаните орехи.

Приятен апетит!
palechka
 
Мнения: 67
Регистриран на: 09 Мар 2012, 09:31

Re: Пролетна трапеза

Мнениеот teddy » 06 Апр 2012, 16:39

Една много бърза и лесна за приготвяне рецепта за пролетен сладкиш;)

Необходими продукти:

1 ч.ч. кисело мляко
1 ч.л. сода бикарбонат
1 ч.ч. захар
2 ч.ч. брашно
7 с.л. олио
настъргана кора от 1 лимон
плодове по избор
100 г натрошени ядки по избор

spring cake.jpeg
spring cake.jpeg (10.35 KiB) Прегледано 1733 пъти

Млякото и содата се смесват в подходяща купа и се разбъркват добре. След това се прибавят захарта, олиото, брашното, лимоновата кора, като постоянно се объркват с подходяща лъжица. Готовата смес се изсипва в намазнена и леко поръсена с брашно тавичка и отгоре се нареждат плодовете. Поръсете с ядките и сте готови. Сладкиша се пече около 45 минути в предварително загрята фурна на 180 градуса.
teddy
 
Мнения: 177
Регистриран на: 06 Мар 2012, 13:14

Re: Пролетна трапеза

Мнениеот nikita » 09 Апр 2012, 10:30

Момичета, огладнях докато четях рецептите ви :) Всички изглеждат и звучат много апетитно и със сигурност ще ги направя ;) Сега аз да ви дам една лесна и много ефектна рецепта:

Суфле от спанак

1/2 кг спанак /или лапад по желание/
2 яйца
3-4 с.л. брашно
200 г натрошено сирене /или извара по желание/

spanacheno sufle.jpeg
spanacheno sufle.jpeg (8.28 KiB) Прегледано 1728 пъти

Спанака се нарязва наситно и към него се прибавят разбитите яца, брашното и сиренето. Аз лично слагам всичко в кухненския робот, но който както може така да направи сместа. След това готовата вече смес се изсипва в намаслена форма за кекс и се пече в предварително загрята фурна на 200 градуса. Може да разпределите сместа във формичките за крем карамел - също става много ефектно. Изчаквате да изстине добре и обръщате. Успехът ви е гарантиран ;)
nikita
 
Мнения: 66
Регистриран на: 30 Мар 2012, 16:46

Re: Пролетна трапеза

Мнениеот eleonora » 18 Апр 2012, 09:40

И аз да се включа с един ягодов десерт :) Доста си хапнахме покрай Великден, така че идва ред на нещо по-лекичко и щадящо стомаха.

Ягодова пролет

Продукти:
1/2 кг ягоди
1 ч.ч. захар
2 кофички изцедено кисело мляко
чаени бисквити
ягодово сладко или топинг

vkusno.jpeg
vkusno.jpeg (8.8 KiB) Прегледано 1721 пъти

Как се приготвя
Смесвате изцеденото кисело мляко със захарта и бъркате, докато се разтопи. Нарязвате ягодите на половинки или четвъртинки и ги прибавяте към сместа. Може да "подредите" десерта в стъклени купички или в йенско стъкло, като редувате мляко с ягоди и бисквити, а отгоре аранжирате със сладко от ягоди, топинг или пресни ягоди. Престоява в хладилника 7-8 часа и е готов. Невероятно вкусен и лек десерт ;) По желание може да заместите бисквитите с овесени ядки - също става много вкусно.
eleonora
 
Мнения: 66
Регистриран на: 28 Мар 2012, 10:04

Re: Пролетна трапеза

Мнениеот oho-boho » 25 Апр 2012, 10:09

И от мен един бърз и разхладителен десерт ;)

Парфе

Необходими продукти
3 кофички кисело мляко
200г сметана за разбиване
1 ванилия
захар, желатин, плодове по желание

yagodovo-parfe.jpg
yagodovo-parfe.jpg (30.49 KiB) Прегледано 1686 пъти

Приготвяне
Киселото мляко се овкусява с ванилията и 4-5 лъжици захар. Сметаната също се разбива с 4-5 лъжици захар. Желатина се оставя в студена вода докато омекне и се поставя на котлона, за да се разтопи. Прибавя се млякото, като непрекъснато бъркате и след това сметаната по същия начин. На дъното на формата, която сте избрали се нареждат плодове по желание и отгоре се разпределя сместа. Така приготвеното парфе се оставя в хладилника, за да стегне, след което се обръща в подходяща чиния.
oho-boho
 
Мнения: 46
Регистриран на: 24 Апр 2012, 15:58

Re: Пролетна трапеза

Мнениеот monito » 11 Май 2012, 10:10

Хайде да побутна малко темичката, че нещо се отказахте да пишете по нея :mrgreen: То не че аз съм писала, де, но сега ще се отчета какво сготвих снощи - бърза, лесна и вкусна мусака от тиквички :)
Бях купила тиквички с идеята да ги изпържа, но така и не им дойде реда. Снощи реших да ги метна във фурната, за да не стоя 2 часа на котлона и направих постна мусака - голяма вкусотия. Обелих тиквичките и ги нарязах на малки кубчета, обелих и 3-4 средно големи картофа и също ги нарязах на кубчета. Във фризера имам една смес от зеленчуци за супа, която свекърва ми прави, а аз я слагам в почти всяко ястие - нарязани морков, чушка, магданоз и лук. Хайде и те в тавичката, и последно добавих зелен лук, овкусих с олио и зеленчуков бульон и сложих мусаката да се пече, като честичко разбърквах. След като зеленчуците бяха готови, разбих 4 яйца, добавих към тях прясно мляко и залях мусаката. Накрая поръсих с настърган кашкавал и магданоз... Приятен апетит и от мен ;)

musaka s tikvichki.jpeg
musaka s tikvichki.jpeg (5.47 KiB) Прегледано 1661 пъти
monito
 
Мнения: 73
Регистриран на: 08 Мар 2012, 10:13


Назад към Хоби и развлечения

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта